
Szalai Kriszta a Wesley Főiskola udvarán adja elő a hajléktalanságról szóló darabját
A Maradjunk annyiban című monodrámát aznap a Soul Stage Lakásszínházban játszotta volna a művész.
A belépődíj összege nincs meghatározva, az adomány az Iványi Gábor vezette Oltalom Egyesület és a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) által működtetett hajléktalanellátó intézményt segíti.
Az Oltalom és a MET nemcsak a kétszázhatvan főt befogadó VIII. kerületi, Dankó utcai éjjeli menedékhelyet, de ápolási osztályt, átmeneti szállót, nappali melegedőt, női szállót, óvodát és egy családokat fogadó intézményt is működtet.
„Október 24-én 18 órakor megtartom a Wesley János Főiskola udvarán – Dankó u. 11. – a Maradjunk annyiban című darabom, hogy megmutassam, minden ember mögött egy sors van. Hálózsákot hozzatok takaróként! Maximum egy óra. Meleg teát viszek. Az előadást aznap a Soul Stage Lakásszinházban tartottam volna, de ez most égetőbb, úgy döntöttünk. Melegben majd januárban tartok ott előadást” – írja Facebook-oldalán Szalai Kriszta.
Szalai Kriszta (forrás: a Maradjunk annyiban című előadás Facebook-oldala)
Szalai Kriszta a tapasztalatait és Lakatosné Jutka életének történetét írta színpadra a Maradjunk annyiban című monodrámában: „Egy huszonhat éve az utcán élő hajléktalan nővel hallottam riportot. Bölcs volt, okos volt, humora volt. Ha édesanyja nem teszi állami gondozásba, talán jogász vagy közgazdász lenne. Elhatároztam, megírom a történetét, hogy erőt merítsenek belőle." 2017-ben a művész öt napig a saját bőrén is megtapasztalta, amit egy utcára került megél az ételszerzéssel, WC-re bejutással, munkakereséssel. Ahogy később beszámolt tapasztalatairól, az első két, utcán töltött nap után olyan mély depresszióba esett, hogy azt hitte, soha nem lesz képes visszakapaszkodni a társadalomba.
Bródy János az október 17-ei tüntetésen zenélt (forrás: a MET Facebook-oldala)
Mint ismeretes az Oltalom és a MET határozatlan idejű demonstrációba kezdett október 17-én, a Szegénység elleni küzdelem világnapján: „a magyar állam eddig nagyságrendben 700 millió forint normatív támogatást, és 71 millió forint 1 százalékos felajánlást vont el tőlünk, ezzel végveszélybe sodorva 20 ezer kiszolgáltatott, kihívásokkal és mélyszegénységben élő gyermek és felnőtt ellátását, étkeztetését, oktatását országszerte” – írta a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) Facebook-bejegyzésében. Az egyházi státuszától megfosztott közösség szerint a valódi, megoldást kereső tárgyalásra irányuló eddigi erőfeszítéseik kudarcot vallottak. A megküldött fizetési felszólítások alapján hatvanhárom intézményükben kapcsolhatják ki a gáz- és áramellátást, ha nem rendezik az elvonások miatt felhalmozott tartozásaikat.
Iványi Gábor (forrás: a MET Facebook-oldala)
Az eseménysorozat az Adj egy órát az életedből! címet viseli: arra kérik az ügyet támogatókat, hogy napi egy órát töltsenek ott velük, kifejezvén támogatásukat. 17 és 18 óra között minden nap ismert közéleti személyiségek, művészek is felszólalnak és fellépnek majd a demonstráció helyszínén, a Dankó utca 11. előtt.
A Népszava értesülései szerint a fővárosi önkormányzat november elsejétől átveszi az Iványi Gábor vezetésével működő Oltalom Egyesület, valamint a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) hajléktalanellátó intézményeinek dolgozóit. Az erről szóló előterjesztésről a jövő héten dönt a Fővárosi Közgyűlés. A városvezetés szerint a valós megoldást az jelentené, ha a kormány megállapodna az egyházzal, de amíg ez nem történik meg, a fővárosnak kell lépnie az ügyben.
Lásd még:
„Boldoggá tenni a hétköznapi embert”
– Beszélgetés a Soul Stage vezető-alapítójával, Szakács Barbara pszichodráma-vezetővel, playback-színésszel, mentálhigiénés szakemberrel
Új kulturális tér nyílik a Teréz körúton, ahol a színházé a főszerep
Nyitókép: Szalai Kriszta (forrás: a Maradjunk annyiban című előadás Facebook-oldala)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!