
Száz éve született Peter Ludwig
– A céltudatos üzletember, aki a köz javát szolgálta adományaival és múzeumok alapításával
A XX. század egyik legjelentősebb műgyűjtője, mecénása, aki nevét ma öt országban tizenkilenc múzeum és intézmény viseli – ő Peter Ludwig. Alapítójáról hosszabb cikk olvasható a Ludwig Múzeum oldalán, ebből közlünk most részleteket.
Az 1925. július 9-én Koblenzben született Peter Ludwig egyik megkerülhetetlen szereplője volt a háború utáni nemzetközi művészeti életnek. Feleségével, Irene Monheimmel hatalmas, csaknem 12 000 darabból álló gyűjteményt hoztak létre, amely kollekció négy évezred alkotásait öleli fel. Ludwig az elsők között volt, aki az egykori vasfüggöny mögötti országokra is kiterjesztette érdeklődését: a volt NDK, a Szovjetunió, Bulgária, Magyarország, sőt, Kuba és a Kínai Népköztársaság kultúrpolitikusaival is tárgyalt és műveket vásárolt az itt élő művészektől.
Peter Ludwig képzett jogász és művészettörténész volt, 1957-ben kezdte meg műgyűjtői és mecénási tevékenységét. 1976-tól 1996-ban bekövetkezett haláláig a Ludwig házaspár tucatnyi múzeumot és intézményt hozott létre világszerte. A budapesti Ludwig Múzeum ötlete először 1983-ban merült fel, amikor a Műcsarnokban kiállítást szerveztek a bécsi Museum moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien anyagából. A sikeres kiállítás négy hónap alatt több mint 40 000 látogatót vonzott. Itt lehetett először „útlevél nélkül” látni az amerikai pop art és hiperrealizmus sztárjait, valamint osztrák és német művészek munkáit.
A nyolcvanas évekre már sürgetően vetődött fel egy modern vagy kortárs múzeum létrehozása Magyarországon, ahol történelmi és politikai okok miatt a huszadik század művészete csak töredékesen volt jelen a magyar közgyűjteményekben. A szakemberek és a kulturális kormányzat is tisztában volt azzal, hogy az 1945 utáni nemzetközi irányzatok jelentős alkotásait szinte lehetetlen visszamenőleg gyűjteni, épp ezért volt hatalmas jelentősége Peter Ludwig kezdeményezésének, aki kifejezte múzeumalapító szándékát, amihez nemcsak műveket, de anyagi támogatást is felajánlott.
Amikor 1987-ben Peter Ludwig ismét Budapestre érkezett, a minisztérium Bereczky Lórándot, a Magyar Nemzeti Galéria igazgatóját bízta meg a tárgyalásokkal, aki a kezdeményezést összekapcsolta az 1945 utáni magyar művészet bemutatásával. A felek megállapodtak egy nemzetközi kiállítás megrendezésében, valamint egy Picasso grafikai anyag bemutatásában.
A Ludwig gyűjteményből rendezett nemzetközi tárlat 1987. október 16-án nyílt meg a Magyar Nemzeti Galériában, majd 1988 márciusában a Picasso grafikai kiállítás a Budavári Palota ’A’ Épületében. A megnyitót követően került sor a magyarországi Ludwig Alapítvány létrehozásáról szóló szerződés ünnepélyes aláírására. Peter Ludwig felajánlotta a minisztériumnak, hogy a Nemzeti Galériában kiállított hetven művet Magyarországnak adományozza és további műveket helyez letétbe, valamint anyagi támogatást is nyújt egy új múzeum létrehozásához, amennyiben az állam vállalja annak létrehozását és további működtetését.
Az új múzeum első állandó kiállítása 1991. június 4-én nyílt meg a Budavári Palota ’A’ Épületében, a Legújabbkori Történeti Múzeum (egykori Munkásmozgalmi Múzeum) által átadott terekben. A kiállítást a Magyar Nemzeti Galéria Jelenkori osztályának vezetője, Dévényi István válogatta és rendezte a Ludwig-féle gyűjtemény nemzetközi anyagából 70, a kortárs magyar alkotók műveiből 108 művet bemutatva.
A teljes cikk ITT olvasható.
Nyitókép: Jiří David: Rejtett kép (Peter Ludwig), 1995 (fotó: Rosta József / Ludwig Múzeum)
Lásd még:
Egy mecénás – ars poeticával – Reinhold Würth hobbiként indult gyűjtése hamarosan vállalata mecénásprogramjává vált, és létrejött Németország egyik legnagyobb magángyűjteménye.
Fókuszban a nyílt gyakorlatok – Bemutatta 2025-ös programtervét a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!