Tizenöt éves a Kaposfest
– Augusztusban újra Kaposvárra érkeznek a klasszikus zene legnagyobb művészei
Tizenötödik alkalommal, 2024. augusztus 12–18. között rendezik meg az ország egyik legjelentősebb komolyzenei eseményét, a Kaposfestet. Idén is számos meglepetéssel készülnek a rendezők: a klasszikuszenei programok résztvevői a világ élvonalába tartozó magyar és nemzetközi szólista művészek, de a jubileumi évben visszatérnek az elmúlt évek legnépszerűbb produkcióinak előadói is.
Számos, nemzetközi hírű, tekintélyes művész is hazánkba látogat a fesztivál erejéig, olyan előadók, akik néhány évvel ezelőtt már tiszteletüket tették Kaposváron. Többen közülük nem is egyszer álltak már színpadra a Somogy megyei városban.
Hornyák Balázs (fotó: Art is Business archív)
– Több olyan produkcióval készülünk, amelyek visszatekintenek az elmúlt év sikereire – mondja Hornyák Balázs, a fesztivál igazgatója. – Itt lesz többek között Edith Peña, a Latin Grammy-díjra jelölt zongoraművésznő, Kirill Troussov, a népszerű hegedűművész-tanár. Zenél Alexei Volodin, akit kimagasló zenei érzékenységgel és technikai perfekcionizmussal jellemeznek, de Alexandra Conunova is, akit a sajtó generációjának egyik legtehetségesebb hegedűseként mutat be. Rajtuk kívül természetesen – mint minden évben – feltűnnek újabb és újabb, nagyszerű művészek. Érdemes például Lucas Debargue zongoraművész-zeneszerzőt megemlíteni, aki első ízben jár Kaposváron. Ő zongoristaként, de zeneszerzőként is bemutatkozik, hiszen az egyik koncerten a saját darabjában is játszik. De kiemelkedő esemény lesz a Liszt Ferenc Kamarazenekar hangversenye is, ahol, ha úgy tetszik, a zenekaron kívül igazi sztárparádéra számíthat a közönség: a koncerten fellép Pablo Barragán klarinétművész, énekel Kristóf Réka, Sárközy Lajos pedig egy különleges Guarnerius hegedűn játszik. Igazán izgalmas és érdekes, műfajokon áthidaló koncertprogramban lehet része a látogatóknak – sorolja a programokat az igazgató.
Kirill Troussov hegedűművész (fotó: Marco Borggreve)
Itt lesz a magyar klasszikus zeneművészet legjava is: Várdai István és Baráti Kristóf mellett fellép a Junior Príma-díjas Pusker Júlia, a bázeli Zeneművészeti Főiskola professzora, Fejérvári Zoltán, Kristóf Réka szoprán és Szűcs Máté brácsaművész.
A fiatal generációt pedig a világhírnév előszobájában lévő kínai csellista Li La, a Junior- príma díjas Magyar Valentin, Hartmann Domonkos, Abouzahra Amira és Abouzahra Mariam, valamint hat fiatal norvég művész képviseli majd.
Várdai István csellóművész (forrás: Kaposfest)
Állandó megújulás
– Büszkék és hálásak vagyunk, hogy a Kaposfest az elmúlt tizenöt évben jelentős nemzetközi sikereket ért el. Ennek egyik jele, hogy a magyar kiválóságok mellett külföldi előadók nagy számban tisztelnek meg minket a részvételükkel, és jelentkeznek, hogy szeretnének jönni Kaposvárra. Minden évben a fejlődésre törekszünk. 2024-től a művészeti programok tervezését egy évente megújuló nemzetközi testület végzi, melynek tagjai a korábbi fesztiválok sikeres fellépői, ismert és elismert művészek, zenei szakemberek lesznek. A testület szakmai irányítását Várdai István csellóművész látja el – magyarázza Hornyák Balázs. – A fesztiválszervezés soha nem lehet konstans állapot: a megújulásban és a változásban kell gondolkodni, különben nem lehet hosszú távú fejlődést elérni. Éppen ezért újabb és újabb részletekkel, programelemekkel gazdagítjuk a Kaposfestet.
Lucas Debargue zongoraművész, zeneszerző (forrás: Kaposfest)
Ilyen izgalmas program lesz idén a hangszerbemutató is. A koncerteken ugyanis a világ leghíresebb hangszerész mestereinek (Stradivari, Guadagnini, Guarneri) vonóshangszereit hallhatják az érdeklődők, melyeket egy külön előadás keretében be is mutatnak majd a hallgatóságnak a művészek. – Izgalmas lehetőség: nem csak avatott kezek tolmácsolásában „találkozhat” a közönség a világ legjobb hangszereivel, de közelebbről is megismerkedhetnek velük. Mindemellett persze számos zeneirodalmi ritkasággal, egyéb kísérőprogrammal készülünk.
A legnehezebb időszakban is a jövőre gondolva
Hornyák Balázs a fesztiválok egyik legnehezebb időszakban, a pandémia alatt került igazgatói pozícióba. Idei az ötödik fesztiválja, és mint ahogyan arról lapunknak négy évvel ezelőtt nyilatkozott, a Kaposfest fejlődése egyik alappillérének az oktatást jelölte ki. – Az elmúlt öt év minden nehézségével együtt is szép időszak volt, hiszen folyamatosan megújulhattunk, előtérbe helyeztük az oktatás és nevelés szerepét a fesztiválon. Rengeteg mesterkurzust szervezünk, több kiegészítő program, például műhelybeszélgetések is szerepelnek a Kaposfeszt programjában, amelyek a megelőző időszakban kevésbé voltak jelen. Ezt mind-mind sikerként könyveljük el. Nyilvánvalóan a covid és a járvány okozta változások okoztak nehézségeket a fesztivál életében, de egyúttal meg kellett tanulnunk együtt élni a kiszámíthatatlansággal, így minden esetben több, különböző megvalósítási tervben gondolkozunk. Nem a túlélés volt a feladat, hanem hogy a megváltozott körülmények között nívós fesztivált hozzunk létre.
Mint mondja, már az nagy boldogságot és örömöt okoz, mikor felmegy a színpadra az előadó, hiszen számos országból érkeznek az előadók, a közönség, tavaly például tizenkét ország művésze lépett színpadra. – Ha mindenki megérkezik időben, lehetősége van próbálni, végül a színpadra áll, az hatalmas öröm. Hiszen mindezért hónapokon át sokan dolgozunk, minden részletnek a helyére kell kerülni, hogy a koncertek megvalósulhassanak. Szigorú munka, folyamatos jelenlét szükségeltetik a fesztiváligazgatótól és a fesztivált segítő szervezőktől is, hogy végül minden programpont a tervek szerint jöhessen létre.
A rendezvény fő helyszíne idén is a Szivárvány Kultúrpalota lesz, de a város közterein és a belváros templomaiban szintén programokkal várnak a szervezők. A rendezvény házigazdája Bősze Ádám zenetörténész, aki a fesztivál során több önálló programmal is jelentkezik.
A részletes program és a fellépők névsora a fesztivál honlapján érhető el.
Nyitókép: A kaposvári Szivárvány Kultúrpalota (fotó: Mohai Balázs)
Lásd még:
„A KaposFest zeneileg és emberileg is új impulzusokat ad” – Interjú Várdai Istvánnal, a KaposFest egyik művészeti vezetőjével
„Hosszú távú együttműködéseket építünk” – Vajon milyen kihívásokkal szembesül Hornyák Balázs, a Kaposfest igazgatója?
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!