by műtárgy.com/artisbusiness.hu 2022. Oct 28.

A kortárs műgyűjtés kulisszatitkai és műtárgyvásárlás a gyakorlatban

– Negyedik alkalommal hirdetik meg a Műtárgybefektetési Konferenciát

A műtárgy.com november 10-én, negyedik alkalommal hirdeti meg a Műtárgybefektetési Konferenciát a szakma legkiválóbb szakembereinek közreműködésével. A konferencia azoknak szól, akik aktívan érdeklődnek a műkereskedelem és a műtárgyvásárlás iránt, szeretnének tájékozódni a műtárgypiaci tendenciákról, új befektetési lehetőségeket keresnek és az ehhez kapcsolódó piaci információkat első kézből szeretnék megtudni a szakma kiemelkedő képviselőitől.

Balról jobbra: Szöllősi-Nagy András, Kele Anna, Fabényi Júlia, Dr. Kacsuk Péter, Jankó Judit, Rieder Gábor, Spengler Katalin, Hatvani Márk, Mohos Kristóf, Kuknyó Lajos, Deák Erika, Tímár Krisztián, Weiler Péter, Mengyán András, Kollmann Szilvia, Adriano Picinati di Torcello.

A Konferencia elsősorban műtárgypiaci befektetőknek, kezdő és aktív gyűjtőknek, műtárgyvásárlóknak, privátbanki ügyfeleknek, műtárgypiacon szolgáltató cégeknek, illetve műkereskedelmi szereplőknek szól, azonban az előadások és panelbeszélgetések bárkinek tanulságos és informatívak lehetnek, aki érdeklődik a művészet és a műtárgypiac iránt.

A hazai műtárgyvásárlási szokásokat elemző kutatás, amelyet műtárgy.com és a Deloitte Magyarország közösen jegyez, elsőként a Műtárgybefektetési Konferencián bemutatja, a programrésztvevők a kiadvány nyomtatott változatát is kézhez kapják. A konferencia résztvevői megkapják továbbá A magyar művészek aukciós piaca című, 2021-ben publikált kiadványt, amely a magyar művészek hazai és nemzetközi aukciós teljesítményét elemzi toplistákkal, ábrákkal szemléltetve, valamint a legdrágább élő magyar művészek 2022-es adatokkal frissített mellékletét.

Az egész napos rendezvényen kiváló networking, előadások, kerekasztal-beszélgetések, svédasztalos ebéd, kávé-tea-üdítő, VIP-programok várják a résztvevőket.

A magyar művészek aukciós piaca című kiadvány (forrás: tickets.funcode.hu)

A konferencia első előadása a 2022-es Deloitte Art & Finance műtárgypiaci elemzés legfrissebb számait fogja a nagyközönség elé tárni, amely a szakma egyik legátfogóbb globális műtárgypiaci kutatása. Ennek az egyedülálló, kétévente megjelenő kiadványnak az a célja, hogy betekintést nyújtson a kulcsfontosságú műtárgypiaci és vagyonkezelési trendekbe. A kiadvány bepillantást nyújt abba is, hogy hogyan kapcsolódnak egymáshoz a pénzügyek, a művészeti vállalkozások és a kultúra, valamint, hogy a technológia és a fenntarthatóság mekkora szerepet játszik a műtárgypiac és a pénzpiacok alakulásában. Az előadást Adriano Picinati di Torcello igazgató, a Deloitte Global Art & Finance koordinátora fogja tartani angol nyelven, de magyar szinkrontolmácsolást is biztosítanak.

Forrás: a Műtárgy.com

A nemzetközi adatok és eredmények után Kollmann Szilvia, a műtárgy.com ügyvezetője ismerteti a hazai műtárgypiac vásárlói szokásairól és döntési folyamatairól készült kutatást, amelynek kiértékelésében és megjelenítésében a Deloitte Magyarország is részt vett. A kutatáshoz összeállított kérdőív a műgyűjtőkre, illetve a gyűjtési kedvvel rendelkező, műtárgyvásárlást a jövőben tervező egyénekre fókuszált. A kérdések megválaszolásával a kitöltők egy átfogó képet nyújtanak arról, hogy milyen típusú műtárgyat tulajdonolnak, melyik korszakból, milyen gyakran látogatják az elsődleges és másodlagos piac helyszíneit, hol vásárolnak, mely platformokon követik a műkincspiac aktualitásait, illetve melyek azok a tényezők, amelyeket szem előtt tartanak egy-egy műalkotás megvásárlásakor.

Mireisz Viktória, a BÁV ART Aukciósház és Galéria műtárgyszakértője jóvoltából a programrésztvevők egy előadást hallgathatnak meg a Zsolnay porcelánról, mint alternatív műtárgybefektetésről. A Zsolnay kerámiák népszerűsége töretlen, sőt, a pécsi üzemben készült műtárgyak az utóbbi években újra az érdeklődés középpontjába kerültek. A legkedveltebb kerámiák a századforduló környékén készült, játékos vonalvezetésű, finom mintázatú és színjátszó felületű szecessziós darabok, amelyek értékálló tulajdonságuk miatt befektetésként sem utolsók.

A konferencia első panelbeszélgetése a Műtárgyvásárlás a gyakorlatban nevet viseli. A mai kortársakból lesznek a jövő klasszikusai, és aki most jól vásárol, meglátja a feltörekvő művészekben az időt álló értéket, az hasznot realizál majd. De vajon hogyan zajlik ez a folyamat? Ennek átlátásában segít nekünk négy, a műtárgypiacra különböző nézőpontokból rálátó tapasztalt szakember: egy gyűjtő, egy galerista, valamint egy aukciósházban és egy múzeumban dolgozó szakértő.

A program keretén belül Jankó Judit művészeti újságíró, műtárgypiaci szakértő fog beszélgetni Deák Erikával, a Deák Erika galéria tulajdonosával, Dr. Fabényi Júliával, a Ludwig Múzeum igazgatójával, Hatvani Márkkal műgyűjtővel és bélyegszakértővel, valamint Kelen Annával, a Virág Judit Galéria művészettörténészével. A beszélgetés olyan kérdéseket is érint, hogy mi a galéria és mi az aukciósház szerepe, hogyan vesznek részt a múzeumok a műtárgypiacon, létezik-e árgarancia és van-e a befektetési célú műtárgyvásárlásoknak futamideje. 

Forrás: A műtárgy.com Facebook-oldala

Délután a kortárs műgyűjtés kulisszatitkaival folyatódnak a kerekasztal-beszélgetések. Három, a nemzetközi műtárgypiacon is aktív műgyűjtő beszélget a motivációkról, stratégiákról és döntési preferenciákról. A legtöbb magyar műgyűjtő megmarad a hazai művészet biztonságos akolmelegében. Nagy bátorság és felkészültség kell ahhoz, hogy eligazodjunk a nemzetközi art world dzsungelében. Rieder Gábor művészettörténész arról kérdezi a beszélgetésen részvevő gyűjtőket, Spengler Katalint, Vízi Attilát és Kuknyó Lajost, hogy milyen módon térképezték fel maguk számára a globális művészvilágot, milyen irányjelzőket és stratégiákat követnek, illetve milyen informális és formális csatornákon keresztül vásárolnak. 

Ezek után Fertőszögi Péter, a BÁV ART Aukciósház és Galéria művészeti igazgatója tart prezentációt A műtárgyak ismerete, mint a befektetés alapja címen és ismerteti, hogyan szerezzünk piacképest tudást műtárgyvásárlás előtt.

A konferencia utolsó beszélgetése az NFT-jelenséget járja körbe műtárgypiacon. Bonyolult algoritmusok a blokkláncon, nem helyettesíthető tokenek, kriptovaluták és virtuális tulajdonjog – ezek a szavak ma már nem csak IT-zsargonok az informatikai részleg civilek számára felfoghatatlan pókhálójában, hanem gyakorlatilag bárki által könnyen hozzáférhető technológiákról van itt szó. De mégis hogyan forradalmasíthatja a műtárgypiacot az NFT, mik a buktatói az elképesztő népszerűségnek örvendő koncepciónak, és mit érdemes tudniuk a témában azoknak, akik csatlakozni szeretnének a művészet mostani felfogásait alapjaiban felforgatni készülő mozgalomhoz? A panel során Mohos Kristóf, a portfolio.hu részvényelemzője beszélget Kacsuk Péter informatikusprofesszor-műgyűjtővel, Tímár Krisztiánnal, a Nick Galéria vezetőjével, illetve Weiler Péter képzőművésszel.

A szakmai programok befejeztével a VIP résztvevők Szipőcs Krisztina szakmai igazgatóhelyettes tárlatvezetésén vehetnek részt a Ludwig Múzeum Időgép című kiállításán. A műveken mint dokumentumokon keresztül megismerhetjük a közelmúlt történelmét, a hétköznapokat és a sorsfordulókat, így többek között a kelet-európai rendszerváltást és ennek összefüggéseit a történelmi avantgárddal.

Konok Tamás

A VIP vendégek részére szervezett utolsó program egy beszélgetéssel egybekötött italkóstoló, amelynek címe Mengyán vs. Szöllősi-Nagy – A művész és a gyűjtő dialógusa. A programon Szöllősi-Nagy András hidrológus, egyetemi tanár, OSAS-alelnök beszélget Mengyán András képzőművésszel.

A részletes program ITT olvasható.

A nyitókép forrása: nlc.hu

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!