by artisbusiness.hu 2024. Oct 14.

A szabadság hangjai

– 35 éve omlott le a berlini fal

Idén ősszel ünnepeljük a berlini fal leomlásának harmincötödik évfordulóját, a város pedig számos kulturális eseménnyel, kiállítással, koncertekkel emlékezik meg a fontos eseményről.

Építése 1961. augusztus 13-án kezdődött és lett a megosztott város, az ország és a hidegháború szimbóluma. A berlini falat több mint hatvan esztendeje húzták fel, harmincöt éve bontották le. Minden évben utazók tömegei keresik fel az egykori határ nyomvonalát, a falmaradványokat, a számos, a témának dedikált múzeumot, szabadtéri kiállítóhelyet, amelyek emlékeztetnek mindarra, amit a fal majd’ harminc éves fennállása alatt jelentett a németek és a világ számára.

Birgit Kinder műve az East Side Gallery falán. © visitBerlin (fotó: Artfully Media, Sven Christian Schramm)Birgit Kinder műve az East Side Gallery falán. © visitBerlin (fotó: Artfully Media, Sven Christian Schramm)

Például az East Side Galleryt, a világ leghosszabb szabadtéri galériáját. A berlini fal ma is egybefüggő, 1316 méteres szakasza a Spree folyó partján húzódik, és száz műalkotás díszíti, megörökítve mindazokat a politikai változásokat, amelyek az elmúlt évtizedekben alakították a kontinens és a német polgárok életét. Itt láthatjuk például Dimitrij Vrubel mára ikonikussá vált művét, amely Brezsnyev és Honecker csókját ábrázolja és Birgit Kinder nem kevésbé ismert murális alkotását a Trabantról, ami áttöri a falat.

A Bösebrücke északkeleti oldalán, az egykori határátkelőhely területén található az 1989. november 9-e tér. Itt szabadtéri kiállítás mutatja be a történelmi eseményeket és a „határátkelőhely” felépítését. A teret egyik oldalról a „háttérbiztonsági fal” egy darabja határolja, amely derékszögben halad a határvonal mentén, körülvéve az átkelőhelyet. A talajba épített idővonal emlékeztet a fal leomlásának történelmi napjára.

Berlin egykor és most, © visitBerlin (fotó: Stiftung Stadtmuseum Berlin, Archiv Rolf Goetze, Jo Furch)Berlin egykor és most, © visitBerlin (fotó: Stiftung Stadtmuseum Berlin, Archiv Rolf Goetze, Jo Furch)

A híd alatti, egykori őrjárati útvonalon halad a Berlini Fal-útvonal. Itt kapott helyet Twin Gabriel Mind the Gap című installációja, a Történelmi Mérföldkő egy táblája, valamint a fal információs és tájékozódási rendszerének egyik oszlopa is.

Szintén a Spree folyó partján áll a Parlament der Bäume gegen Gewalt und Krieg (Fák Parlamentje az erőszak és háború ellen) emlékhely, amelyet 1990-ben Ben Wagin szobrász hozott létre a fal egykori határsávján. A művész ötvennyolc falrészletet dolgozott fel, és gránitlapok emlékeznek meg a falnál meghalt kétszázötvennyolc áldozatról. Az emlékhely központi eleme a tér, amelyet tizenhat fa ölel körül: e fákat  a német tartományok miniszterelnökei ültették 1990-ben.

Berlini Fal Emlékhely, © visitBerlin (fotó: Dagmar Schwelle)Berlini Fal Emlékhely, © visitBerlin (fotó: Dagmar Schwelle)

Mitte városrészben, szintén az egykori határsávon találjuk a Gedenkstätte Berliner Mauert (Berlini Fal Emlékhelyet), amelynek négy tematikus állomása a város és a fal történelmét mutatja be audiovizuális anyagokkal, látogatóközponttal és kilátótoronnyal.

A város még számos múzeummal, installációval, képekkel, szobrokkal őrzi az egykor százötvenöt kilométer hosszú, három és fél méter magas, negyvenötezer betonelemből álló, Nyugat-Berlint teljesen körülzáró építmény emlékét, amely családok ezreit választotta szét és vált a hidegháború legerősebb jelképévé.

Nem feledett sorsok

A berlini fal egykor és ugyanaz a helyszín napjainkban, © visitBerlin (fotó: Chris John de Witt, Jo Furch)A berlini fal egykor és ugyanaz a helyszín napjainkban, © visitBerlin (fotó: Chris John de Witt, Jo Furch)

A berlini városvezetés számos programmal emlékezik meg a történelmi eseményről: egész évben tematikus tárlatok, előadások váltják egymást, ám az évforduló csúcspontja november 9-én lesz: aznap minden a Fal leomlásáról való megemlékezésről szól a német fővárosban. Különleges kiállítások, filmvetítések, zenés események várnak, vezetett városi sétákon és biciklis túrákon vehetünk részt. Az esemény zárókoncertjét a Pussy Riot adja.

Az ünnepség középpontjában a négy kilométer hosszan elnyúló szabadtéri installáció áll, amely a fal egykori belvárosi nyomvonalán húzódik. Több ezer történelmi és újonnan tervezett plakáttal mutatja meg az 1989-90-es követeléseket és ötvözi azokat a jelenlegi szabadság- és demokráciavágyakkal.

A Brandenburgi Kapu egykor, a fal mögött és most, © visitBerlin(fotó: Dieter Palm, Jo Furch)A Brandenburgi Kapu egykor, a fal mögött és most, © visitBerlin(fotó: Dieter Palm, Jo Furch)

Különleges kiállításokat láthatunk majd hét helyszínen, olyan nevezetes pontokon, mint a Brandenburgi kapu és a Checkpoint Charlie. Ezek a tárlatok fotók, interjúk és beszámolók segítségével teszik kézzelfoghatóvá a harmincöt évvel ezelőtti eseményeket.

Maga a város november 9-e előtt és után is több eseményt szentel az évfordulóra való emlékezésnek. Október 25-én és november 12-én, 16:00 és 18:30 között a Berlini Fal Emlékhelyen (Látogatóközpont) „Élet a berlini fal mögött” témájú történeti szalont tartanak. Ezeken az alkalmakon a német lakosok személyes élményein keresztül elevenítik fel a megosztott város történetét.

További információkat és részletes programlistát ITT talál.

Nyitókép: 1989. november 9-e tér © visitBerlin (fotó: Janine Blechschmidt)

Lásd még:

A kultúra fővárosa: Berlin – Berlinben az a jó, hogy a régi és a modern kéz a kézben jár. Ez nemcsak a kultúrára vonatkozik, hanem az egész város „DNS”-ére is

A városlátogatások mozgatják a német turizmust 2024-ben – A városi utazások és kulturális látnivalók vonzzák a legjobban a turistákat Németországba

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!