by artisbusiness.hu 2023. May 29.

A világ első szobra, amelyet mesterséges intelligencia segítségével készítettek

Az Impossible Statue (Lehetetlen szobor) Michelangelo, Rodin, Käthe Kollwitz, Takamura Kotaro és Augusta Savage stílusát vegyíti.

A stockholmi Tudományos és Technológiai Múzeumban (Tekniska Museet) látható új szobor az Impossible Statue (Lehetetlen szobor) címet kapta, hiszen olyan világhírű művészek stílusjegyeit ötvözi, akik egymástól eltérő évszázadban éltek, nem alkothattak együtt. 

Egy svéd vállalat szakembereinek a fejéből pattant ki az ötlet, milyen szobrot alkotnának a fenti művészek, ha valamilyen csoda folytán mégis találkoznának. A bizarr ötlet kivitelezéséshez mesterséges intelligenciát vettek igénybe. A Sandvik mérnöki cég a szintén svéd MI-tanácsadó iroda, a The AI Framework szakembereivel fogott össze: a Framework munkatársai állították elő digitálisan a művet, a cél pedig az volt, hogy egy olyan alkotást hozzanak létre, amely Michelangelo és Rodin klasszikus szobrainak stílusjegyeit vegyíti Käthe Kollwitz, Takamura Kotaro és Augusta Savage sajátos stílusával. 

Első lépésként a mesterséges intelligencia az öt szobrász stílusát tanulmányozta: a Sandvik csapata az elmúlt öt évszázad leghíresebb szobrászainak munkáiból a „legelőnyősebb” stílusjegyeket válogatta össze, majd ebből képet generált. Az első eredményeket finomítani kellett, ám a szakemberek tovább kísérleteztek. A 2D-s képből így alkottak 3D-s modellt, amelyből megszületett a rozsdamentes acélből készült androgün alak, aki egy földgömböt tart a kezében.

A vállalat ezután digitális szimuláció során tesztelte a gyártási folyamatot, felére csökkentve a felhasznált acél mennyiségét. Az eredmény elképesztő: a szobor végül kilencmillió sokszögből és tizenhét különálló acéldarabból állt össze, és kevesebb mint 0,03 mm-rel tért el az eredeti, digitális tervtől.

A svéd Tudományos és Technológiai Múzeum igazgatója, Peter Skogh szerint az ImpossibleStatue nagyszerű példa arra, mire képes a modern technológia és az emberi kreativitás. Hozzátette, a múzeum küldetésének tekinti a modern technológia lehetőségeinek szélesebb körű megismertetését, valamint a következő generáció ösztönzését. 

(Forrás: artnet.com)

-------------

Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.

Nyitókép: A kép csak illusztráció (forrás: pixabay.com)

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!