
Idén is szerepelnek magyar alkotók az ARCOmadrid kortárs művészeti vásáron
– A Molnár Ani Galéria 2025-ben is képviselteti magát az eseményen
Jelenleg is zajlik a világ egyik legizgalmasabb kortárs vására, az ARCOmadrid. A spanyol fővárosban rendezett eseményen ezúttal is találnak magyar standot a látogatók: a Molnár Ani Galéria több kiemelkedő kortárs alkotó – Radenko Milak, Sonia Navarro, Wirth Abigail, illetve Kortmann-Járay Katalin és Mendreczky Karina művészpáros – munkáját mutatja be.
A neves spanyol galerista, Juana de Aizpuru által 1982-ben alapított ARCOmadrid idén is izgalmas programokkal és kiállítókkal várja az érdeklődőket. A 2025. március 5–9. között megrendezett eseményen összesen 36 ország 214 galériája alakítja Madridot a kortárs művészet nemzetközi fővárosává. Az általános programot – amelyben 178 galéria szerepel – három tematikus szekció egészít ki:
- Wametisé: Gondolatok egy amazofuturizmusról, 15 galériával,
- Opening. Új galériák, 18 kiállítóval,
- Profiles | Latin-amerikai művészet, 10 galériával.
Az eseményen 71 spanyol galéria vesz részt, ez a teljes kínálat 33 százaléka. Emellett 143 nemzetközi galéria állít ki, 32 százalékuk Latin-Amerikából érkezik: 11 országból 46 galéria képviselteti magát, különösen jelentős jelenléttel Brazíliából és Argentínából. Így az ARCOmadrid továbbra is megőrzi a latin-amerikai művészet európai központjaként betöltött, egyedi pozícióját.
Egy magyar kiállítóval is találkozhatunk Madridban: a Molnár Ani Galéria nem először veszt részt a vásáron: Manuel Segade kurátor meghívására 2014-ben és 2015-ben állítottak ki az Opening szekcióban (itt egy galéria csak kétszer szerepelhet). Az általános programba nem könnyű bekerülni, de a Molnár Ani Galériának azóta is sikerül. „Megyek, ameddig csak lehetőségem van rá, mert ez egy magas presztízsű, elegáns vásár, kiváló lehetőség a nemzetközi szakmai hatókör bővítésére. Ez az egyetlen hely Európában, ahol magyar galériaként a tőkeerős latin-amerikai gyűjtőket el lehet érni, és a részvétel más kategóriába sorol a nemzetközi szakmai közegben” – hangsúlyozta Molnár Annamária, a galéria tulajdonosa egy korábbi cikkünkben.
Idén a következő alkotók munkáit állítják ki Madridban:
Radenko Milak: NYC by night, 2024 (forrás: Molnár Ani Galéria)
Radenko Milak 1980-ban született Travnikban, az egykori Jugoszláviában, jelenleg a bosznia-hercegovinai Banja Lukában él és alkot. Legújabb munkái a modernizáció és urbanizáció összetett kölcsönhatását vizsgálják, megragadva a nagyvárosi élet ritmusát. A modernitás ikonikus épületeit a hatalom, a fejlődés és a disztópikus jövők metaforáiként ábrázolja, Fritz Lang Metropolisából és a noir filmek világából inspirálódva. Fekete-fehér alkotásai titokzatos képekké formálódnak, hatalmas építészeti komplexumokat ábrázolva, ahol minden ablak egy-egy külön történetbe vagy helyzetbe enged bepillantást. Gyakran szerepelt olyan rangos nemzetközi művészeti eseményeken, mint például a Kampala Biennálé, Uganda és a belgrádi Októberi Szalon 57. kiadása. Az 57. Velencei Biennálén pedig Bosznia-Hercegovinát képviselte.
Sonia Navarro: Con Rumbo y sin Rumbo, 2025 (forrás: Molnár Ani Galéria)
Sonia Navarro 1975-ben született Puerto Lumbrerasban, Spanyolországban. Jelenleg Madridban él és alkot. A murciai Escuela de Arte y Superior de Diseño Művészeti Iskolában végezte tanulmányait. Művészetében különféle médiumokat használ, mint a szobrászat, festészet és installáció, olykor egymásba átívelően. Munkásságát azonban geometrikus/ konstruktív varrott műbőr és különböző textilből készült képei határozzák meg, amelyekkel 2023-ban elnyerte a BMW Painting Prize-t, 2024-ben pedig művei bekerültek a madridi Reina Sofia Múzeum nagy presztizsű gyűjteményébe. Munkái gyakran foglalkoznak a hatalom mechanizmusainak és intézményeinek kihívásaival és konfrontálásával, különösen azokra a rendszerekre összpontosítva, amelyek hozzájárultak a nemek és a művészeti technikák, műfajok közötti egyenlőtlenség létrejöttéhez, fenntartásához.
Kortmann-Járay Katalin (1986, Budapest) és Mendreczky Karina (1988, Budapest) 2019 óta dolgoznak együtt művészpárosként, miközben fenntartják egyéni alkotói praxisukat is. Munkásságukat a különböző anyagok és technikák kreatív összjátéka jellemzi, amelyben textíliák, archív fényképek, valamint vasból, betonból vagy agyagból készült szobrászati objektek kapnak helyet. Műveik koncepcionális alapját a női leszármazási vonalak, mitológiai és archaikus női alakok, valamint az ezekhez kapcsolódó narratívák vizsgálata képezi. A hagyományosan nőkhöz kötött tevékenységek – például a gondoskodás, az ápolás és az érzelmi munka – központi szimbólumokként jelennek meg, amelyeket antropomorfizált tárgyak és lények, például állatok, növények vagy kitalált figurák révén értelmeznek újra. 2023-ban közösen elnyerték az Esterházy Művészeti Díjat.
Wirth Abigail: Playground, 2025 (forrás: Molnár Ani Galéria)
Wirth Abigail 1991-ben született Budapesten, ahol jelenleg is él és dolgozik. Munkáinak elméleti és érzelmi hátterét a neurodivergens létezés mindennapos élménye adja, főképp az önismeret és az önazonosság lehetőségei és korlátai foglalkoztatják. Fontosnak tartja, hogy univerzális nyelven és nyersen, sokszor szatirikusan jelenítsen meg természetes emberi érzelmeket és hétköznapi történeteket, amelyek a megterhelő és kaotikus oldalát mutatják a sokoldalú női létnek. Legújabb kerámia sorozatán a nő, az anya és a művész szerepek közötti dinamikát dolgozza fel. 2024-ben nyílt első önálló bemutatkozó kiállítása az am projects-ben.
A galéria által kiállított művészek munkái a 7C17 számú standnál láthatóak.
A vásárról további információk ITT.
Nyitókép: A Molnár Ani Galéria standja az ARCOmadridon (forrás: Molnár Ani Galéria)
Lásd még:
ARCO – amikor a világ Madridban találkozik – A művészeti vásár, amely megalakulása óta formálja a spanyol művészeti életet
Az én életemben egyértelműen jól hasznosult a művészet
Oasis Bécsben – Kortmann Járay Katalin és Mendreczky Karina közös kiállítása
Ők nyerték idén az Esterházy Art Award díjait
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!