A múzeum, a művészet és az építészet esszenciája
by artisbusiness.hu 2025. Mar 27.

A múzeum, a művészet és az építészet esszenciája

– Ilyen volt az első ArkForum

Miként definiálható a múzeum? Mitől válik mindenki számára gondtalan kikapcsolódást, feltöltődést nyújtó helyszínné? Beszélhetünk-e ezen kulturális intézményekről gazdasági szereplőkként? Milyen kapcsolatot ápolnak a vállalati szférával? Többek között e kérdésekről beszélgettek meghívott vendégeink az Art is Business első ArkForum első alkalmán. 

A múzeum, a művészet és építészet esszenciája címmel megrendezett eseményre különleges helyszínen, a ResoArt Villában került sor. A Kőrössy Albert Kálmán által tervezett épület az elmúlt évtizedekben kizárólag irodaként funkcionált, ma azonban a „Gyűjtő Házaként” ismert: a szecessziós épületben látható ugyanis a Resonator Kft. és a ház tulajdonosa, Szabó András műgyűjtő különlegesen szép és gazdag Zsolnay kerámia gyűjteménye. A telt házas esemény vendégeit Csalló Krisztina, a ResoArt Alapítvány alelnöke és Balogh Máté András, az Art is Business ügyvezetője köszöntötte. Majd Költő Magdolna, a Resonator Kft. gazdasági vezetője mutatta be a rendezvénynek otthont adó épületet és mesélt az ott kiállított páratlan műtárgyakról.

Csalló Krisztina és Balogh Máté AndrásCsalló Krisztina és Balogh Máté András

Az ArkForum közösség eseményein a hazai és nemzetközi szereplők példáin keresztül igyekszünk minőségi és stratégiai segítséget nyújtani építészeknek, fejlesztőknek, ingatlan-tanácsadóknak, beruházóknak, üzemeltetőknek, bérlőknek, művészeknek, művészeti tanácsadóknak és kulturális intézményeknek. Szeretnénk támogatást nyújtani abban, hogyan kapcsolódhatnak egymáshoz, valamint választ adni a kérdésre: miért éri meg a fenntartható és finanszírozható projektekben a művészetet „használni”?

Az ArkForum támogatója a VELUX.

 

Költő MagdolnaKöltő Magdolna

Ezután Tomasz Fudala, építészettörténész, kurátor, a Varsói Modern Művészetek Múzeuma munkatársa mutatta be a tavaly ősszel megnyílt intézményt. (A szakemberrel készült interjúnkat hamarosan olvashatják.)

Tomasz Fudala online jelentkezett be és tartotta meg prezentációját.Tomasz Fudala online jelentkezett be és tartotta meg prezentációját.

Az alkalom kerekasztal-beszélgetésének résztvevői Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, Gutowski Robert építész, Vizi Katalin, a MODEM igazgatója és Blazsetics Ferenc, Senior Architect Center of Excellence, a VELUX munkatársa voltak. A beszélgetést Kovács Dániel művészettörténész, muzeológus vezette.

Blazsetics Ferenc, Vizi Kata, Gutowski Robert, Baán László és Kovács DánielBlazsetics Ferenc, Vizi Kata, Gutowski Robert, Baán László és Kovács Dániel

A múzeum fogalmát a résztvevők több szempontból közelítették meg. Baán László elmondta, hogy a hagyományos működési elveken túl, miszerint az intézmény különböző tárgyakat, emlékeket gyűjt, megőriz, kutat és kiállít, mára már számtalan más funkciót, eseményt, feladatot is ellát – nem csak művészeti, de társadalmi diskurzust is folytat. Természetesen az adott intézmény profiljától is függ, hogy milyen társművészetekkel dolgozik együtt, példaként említette a Szépművészeti Múzeum immár tíz éve zajló, a képzőművészetet, az irodalmat, a táncművészetet és a színházat ötvöző Textúra programsorozatát. A változó világ és az intézmények sokféle funkciót betöltő szerepét az építészeknek is látniuk, érteniük kell, mondta Gutowski Robert. Kiemelte: látogatóként számára a múzeum a hely, ahol elveszhet a művek között, belefeledkezhet az izgalmas programokba, workshopokba, miközben az ott töltött idő alatt egyfajta iránymutatást is kap az alkotások által. Vizi Kata szerint fontos az is, hogy a múzeum közösségi élményt adjon. Mert ma már egy-egy ilyen kulturális intézmény nem csupán tárlatok helyszíne, de helyet kap az épületben könyvtár, könyvesbolt, kávézó, shop, akár multimédiás terem is. A XXI. századra ugyanis egy sor olyan térrel egészültek ki a múzeumok, amelyek az edukáció mellett a közösségi programokat, társas kapcsolódásokat is támogatják. Blazsetics Ferenc hozzátette: nem feledkezhetünk meg a generációkon átívelő értékközvetítő, hagyományőrző szerepről sem. Mint mondta, a művészet iránt érdeklődő szülei gyerekkora óta vitték különböző kiállításokra, számára is természetes tehát, hogy hasonlóképpen tesz apaként.

Gutowski Robert és Baán LászlóGutowski Robert és Baán László

És hogy mitől érzi jól magát a látogató? Baán László szerint a múzeum feladata, hogy átadja a generációkon átívelő tudást, de látnunk kell azt is, hogy az elmúlt bő kétszáz évben formálódott intézményrendszer átalakulóban van, ehhez mindenkinek alkalmazkodnia kell. Ami viszont nem változik, hogy a látottak értelmezését a múzeumnak kell segítenie. Jellemző, hogy e tekintetben az intézmények is egyre inkább élnek a digitális világ eszközeivel. A Szépművészeti – bár használnak képernyőt és különböző multimédiás segédletet – célja azonban, hogy a látogató nem a telefonjában, hanem a kiállított tárgyakban merüljön el, így továbbra is hagyományos múzeumi megoldásokban gondolkodnak.

Blazsetics Ferenc és Vizi KataBlazsetics Ferenc és Vizi Kata

Gutowski Robert II. János Pál pápát idézte: „a múzeumok a kultúra templomai”, kiegészítve a neves építész, Tadao Ando kijelentésével, miszerint „a múzeumok az építészet templomai”. A néhai egyházfőhöz hasonlóan a szakember is úgy gondolja, ezek az intézmények nem csupán műalkotások gyűjteményei, hanem olyan helyek, ahol a látogató művészetnek köszönhetően valamiféle iránymutatást is kap. Ezt az élményt kell támogatnia az épített környezetnek, a különböző tereknek is, amelyeknek természetesen meg kell felelniük egy sor funkcionális előírásnak is, de fontos az is, hogy a termek és a kiállított műtárgyak egységet alkossanak, így múzeumok a lelki és szellemi gazdagodás helyszínei is legyenek.

Vizi Kata, Gutowski Robert és Baán LászlóVizi Kata, Gutowski Robert és Baán László

Vizi Kata szerint nem szabad megfeledkeznünk az akadálymentesítésről sem – fizikai, érzékszervi és értelmi akadálymentességet kell biztosítaniuk ezeknek az épületeknek ahhoz, hogy az oda látogatók jól érezzék magukat, hogy igazi élmény legyen a múzeumban eltöltött idő, feltöltődve, új tudással gazdagodva távozzon onnan mindenki. A szakemberek mind egyetértettek abban, hogy mindez sokkal többet jelent rámpák kihelyezésénél. Például baba–mama szobákat, szoptatófoteleket, a segítő kutyákra is gondoló szolgáltatásokat, az egyszerűsített leírásokat. Mindezek és egyéb kezdeményezések teszik mindenki számára hívogató hellyé a múzeumokat. Baán László jó példaként említette a bécsi Szépművészeti Múzeum és Természettudományi Múzeum „Ich bringe meine Eltern ins Museum” (magyarul: „Elhozom a szüleimet a múzeumba”) kezdeményezését, amely során az intézménybe látogató iskolás csoportok tagjai távozáskor ingyenes belépőt kapnak, hogy szüleikkel térhessenek vissza. Ezzel vonják be azokat a felnőtteket, akik kevésbé nyitottak a kultúra iránt, vagy attól félnek, nem elég tájékozottak ahhoz, hogy a gyerekeiket egy ilyen helyre vezessék be – így megcserélődnek a szerepek: a kicsik mutatják be a felnőtteknek, amit korábban láttak, hallottak. 

Blazsetics Ferenc, Vizi Kata és Gutowski RobertBlazsetics Ferenc, Vizi Kata és Gutowski Robert

Blazsetics Ferenc emlékeztetett rá, hogy a természetes napfény és a friss levegő biztosítása már legkorábbi múzeumok építésekor is alapfeltételek voltak, ma azonban a technológia adta lehetőségeknek köszönhetően akár egy ablaktalan épület is lehet remek kiállítótér. Mégsem gondolja, hogy ez lenne a helyes irány, szükségesnek látja az évszázadok alatt gyűjtött építészeti tudást és bátorságot felhasználva a modern kor eszközeivel és szakmai rafinériával olyan pluszt adni, amelynek köszönhetően az épület önmagában is művészetté válik.

A kérdésre, miszerint értelmezhető-e gazdasági szereplőként egy múzeum, Vizi Kata válaszában emlékeztetett, hogy ezek az intézmények azon túl, hogy kiállítóterek, munkahelyek is, amelyek – az intézmény méretétől függően – több tucat, vagy több száz ember megélhetését biztosítják. Emellett a kreatív ipart is támogatja, foglalkoztatva például nyomdászokat, grafikusokat, időnként tolmácsokat. Nem feledkezhetünk meg a múzeumok és a turizmus összefonódásáról sem – egy-egy nagyobb kiállítás a vendégéjszakák számát is növelheti.

A kerekasztal-beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy mind több magánszemélyben fogalmazódik meg a társadalmi felelősségvállalás gondolata, és hogy érdemes támogatni a kulturális intézményeket. Hasonlóképpen nő azon gazdasági szereplők száma is, akik megértik: a művészet patronálása számukra is hasznos, hiszen fontos marketingerővel bír – pozitív élményt hagy a látogatóban, amikor látja egy-egy vállalat logóját a múzeum támogatói mögött.

Az est tárlatvezetéssel zárult: Költő Magdolna és Csalló Krisztina mutatta be az érdeklődőknek a ház páratlanul gazdag Zsolnay-gyűjteményét.

Nyitókép: A ResoArt Villa (forrás: ResoArt Villa)

Lásd még:

Az építészet, a művészet és a kreativitás elválaszthatatlan egysége – Interjú Noemi Riteával, a VELUX cégcsoport magyar és román piacért felelős vezetőjével

Zsolnay és Egry a nagyközönségé – Szabó András és Költő Magdolna gondozza a Resonator Kulturális és Művészeti Alapítvány, azaz a ResoArt kezelésében lévő magángyűjteményüket

Budapest egyik legszebb szecessziós villájában nyílt Zsolnay-kiállítás

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕