
Helló, új év, helló, Pécs!
– Bejártuk a baranyai várost
Idén a karácsonyi ajándékok túlnyomó többsége a családunkban nem valamilyen használati tárgy volt, hanem élmény. Közös élmény. Kamaszfiammal a legjobban egy hétvégi kirándulásnak örültünk: a „mediterrán fővárost”, Pécset látogattuk meg. Három napon keresztül szippantottuk be a kulturális, kulináris és űrbéli élményeket.
Az idő kegyes volt hozzánk, két napig ragyogó napsütésben bóklásztunk, csak a harmadikra burkolózott tejfehér ködbe a város. Bár a szilveszteri mulatságok nyomát már feltakarították a főtéren és a sétálóutcában, érezhető volt egyfajta „másnaposság” az egész környéken.
Az üzletek többsége még az év végi pörgést pihente, az éttermek közül több is zárva volt, nem így utazásunk célja, a január másodikától nyitva tartó Janus Pannonius Múzeum. Látogatható volt a település teljes múzeumi palettája, beleértve a Zsolnay Negyedben található Planetáriumot is.
Janus Pannonius Múzeum Látogatóközpont: A hely szelleme kiállítás
A hely szelleme kiállítás a Janus Pannonius Látogatóközpontban
Tavaly hosszú cikkben (ITT olvasható) mutattuk be az év egyik nagyszabású kiállítását, a Hely szellemét. És ha már beszámoltunk róla, sőt ajánlottuk a gimnazista korosztálynak, iskoláknak is, akkor úgy fair, hogy a saját fiamat is elviszem, és letesztelem vele is: kíváncsi voltam, mit szól hozzá.
A hely szelleme kiállítás a Janus Pannonius Látogatóközpontban
Nos, az interaktivitás a fiatal generáció számára létkérdés. A mobilon beolvasható QR-kódok, az életre keltett történelmi figurák, illetve az, hogy végre hozzá is nyúlhatnak a tárlat bizonyos kellékeihez, tárgyaihoz, számukra is élvezetessé teszi az elképesztő mennyiségű kiállított tárgy befogadását. A Hely szelleme egy pontján például egy hajó kormánykerekével lehet előcsalogatni többszáz korabeli fotót attól függően, merre tekerjük azt – itt végül én vártam rá, annyira élvezte a képes dokumentumokat.
Zsolnay Negyed
A mediterrán hangulatú város 2010-ben viselte az Európa Kulturális Fővárosa címet, de kijelenthetjük, hogy ma is az. A település megannyi látnivalója közül kiemelkedik a 2014-ben hungarikummá nyilvánított Zsolnay Kulturális Negyed. A terület a funkciókat tekintve négy részre osztható: a Míves negyedre, az Alkotó negyedre, a Gyermek- és családi negyedre és az Egyetemi negyedre, amelyekben kiállítások, színházi előadások, továbbá kávézók, éttermek és boltok várják a látogatókat.
A kötelező látnivalókon kívül ajánlom a csoki- és cukorkamanufaktúrákat mindenki figyelmébe – már aki nem költötte el az összes pénzét a család új porcelánkészletére.
A Planetárium
Részlet a Világűr felfedezése című előadásból a pécsi Planetáriumban
Egyik ajándékjegyünk a Planetáriumba szólt, és bár nem fűztem hozzá nagy reményeket, gondoltam, kényelmesen ellazulok majd a csillagos égboltot bámulva. Hát, óriásit tévedtem. A nyolc méter magas kupolában, a Digitarium Kappa típusú, Európában elsőként működő vetítőberendezés alatt csak tátottuk a szánkat. Fantasztikus előadó kalauzolta a nézőket: dr. Pirkhoffer Ervin a Világűr felfedezése címmel tartott izgalmas, ötvenperces előadást, mélységes szenvedéllyel, humorral és szakmai profizmussal vegyítve, bevonva a játékba a közönségét is.
Dr. Pirkhoffer Ervin előadás közben
A nézők között „meglapult” egy tíz év körüli, az űrrel kapcsolatos témákban hihetetlenül tájékozott kisfiú is. Szinte azonnal erős szellemi kapcsolódás alakult ki közte és az előadó között, őket hallgatva mi, felnőttek olykor elszégyelltük magunkat, hogy a kiskorúhoz képest milyen keveset tudunk a világűrről. Oldalra sandítva láttam, hogy az amúgy mobilfüggő fiamat annyira lekötötte az előadás, hogy elfelejtette a telefonját nézni. Örök hála ezért a PTE Földrajzi és Földtudományi Intézet Természet- és Környezetföldrajzi Tanszéke docensének. Mindenképpen nézzék meg az előadást, ha Pécs felé vezet az útjuk!
A szerző és fia a pécsi Széchenyi téren
Püspöki Palota
Az épületegyüttest célszerű reggeli előtt meglátogatni, részint azért, mert ha szerencsések vagyunk, a napkelte tökéletes fényeket biztosít a fotózáshoz, másfelől azért, mert az oda vezető séta felér egy kiadós kardióedzéssel.
A Püspöki Palota a pécsi székesegyház nyugati oldalánál található műemlék, zömmel a XII. század folyamán építették. A XIX. században végeztek rajta utoljára nagyobb méretű átalakítást Scitovszky János püspök megbízásából. A palota köré csoportosult épületek teszik ki a műemlékegyüttest, ide tartozik a Barbakán is.
A ködbe burkolózó Püspöki Palota
A Wikipédiából tudjuk, hogy a középkori eredet látható formái a későbbi átépítések során szinte teljesen eltűntek. Az alaprajzi rendszeren és a faltest anyagán kívül emlékét csak az egykori védőtoronnyal megerősített kapualj és a délkeleti torony gótikus ablakának töredékei őrzik.
Januárban sem maradunk fesztivál nélkül Pécsett
Ott-tartózkodásunk szombatján, január 4-én rendezték meg a Made in Pécs Fesztivált. Pécsi zenekarok csaptak a húrok közé – egész nap. A nem mindennapi fesztiválról korábban nem tudtunk, véletlenül botlottunk bele, de nem bántuk meg, sőt!
Buli az Apollóban, a helyi művészmoziban
Akik nem dőltek ki a szombati buli után, még vasárnap reggel is zenéltek a pécsi Apolló Mozi előterében. Fantasztikus élményben részesültünk, minden adott volt a jó hangulathoz. Talán Bécsben, a Kwak-kwak bárban éreztem magam ennyire jól, még a 2000-es évek elején. Ugyanis David Bowie-t énekelni vasárnap délelőtt… menő!
Nyitókép: A pécsi Kossuth tér (a fotót és a cikkben szereplő képeket a szerző készítette)
Lásd még:
A hely szelleme – A Janus Pannonius Múzeum Látogatóközpont állandó kiállítása izgalmas formában mutatja be Pécs és Baranya kulturális sokszínűségét
Dallam és kép kéz a kézben – Két izgalmas zenei kiállítással vár a II. GraphicPécs fesztivál
„Egész Dunántúlon nem találunk annyi művészeti díjas alkotót, mint Pécsett” – Beszélgetés a baranyai város képzőművészetéről dr. Miseta Ildikóval, Pinczehelyi Sándorral és Zsdrál Márkóval
Új művészeti portál mutatja be a pécsi és baranyai alkotókat – Az ArtPécs weboldal létrehozása országosan is egyedülálló kezdeményezés
A város, amely nyitott a kultúrára – Európa 2010-es kulturális fővárosa, Pécs nyerte a 2022-es Art is Business Díj Kulturális turizmus kategóriájának díját.
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!