
Itt a Friss Hús idei versenyprogramja
– Történelmi mérföldkő a fesztivál életében
A Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál 2025-ben első alkalommal Oscar-kvalifikáló eseményként tér vissza. A 2025. május 29-től június 4-ig tartó országos fesztivál magyar versenyprogramjában 34 új hazai rövidfilm mutatkozik be, köztük több olyan alkotás, amely nemzetközi fesztiválokon is kimagasló sikereket aratott. Idén először két magyar rövidfilm – a legjobb élőszereplős és animációs díjazott – automatikus nevezési jogot szerez az Oscar-díjra. A magyar versenyprogram a Friss Hús szíve: olyan egyedi, kreatív alkotásokból áll, amelyek generációs kérdéseket, társadalmi kihívásokat, személyes történeteket vizsgálnak sokszor formabontó, friss filmes nyelvezettel.
Az idei Friss Húson megjelenő filmek alkotói között egyaránt vannak jól ismert, nemzetközi fesztiválokon is díjazott filmkészítők és a pályájuk elején álló filmesek és színészek.
Kenyeres Bálint Cannes-ba egyedüli magyar produkcióként meghívott alkotását a Friss Hús közönsége láthatja először Magyarországon közvetlenül a premier után: a No. 3 (The Spectacle) egy fiatal roma fiúról szól, aki egyedülálló képessége miatt egy tévéműsor révén hirtelen a reflektorfénybe kerül. A Magyarázat mindenre főszereplője, Hatházi Rebeka ezúttal rendezőként mutatkozik be (Április huszonhét), Tóth Kristóf Zsolt pedig két filmmel is érkezik (Túlpart, Denisa).
A Friss Hús több visszatérő rendezőt is köszönt. Tóth Barnabás és Simonyi Balázs 2003 és 2011 után ismét forgatási helyszínt keres a (terep)SZEMLE 3.-ban, miközben jelenünk társadalmi kihívásaira is reflektálnak. A sokszorosan díjazott, világszerte fesztiválok százait megjárt legendás rendező, Ulrich Gábor lírai animációját, a Capricciót hozza el a fesztiválra.
Eszenyi Enikő a Boldog emberek című sci-fi boldogságdoktoraként, Pelsőczy Réka a Világvége aggódó és idegesítő anyafigurájaként, Schilling Árpád az Élő kövek terapeutájaként, Kizlinger Lilla pedig az ő pácienseként bukkan fel a nagyvásznon. A fesztiválon fókuszba kerülő Friss Csillagok, Bukovszky Orsolya és Pigler Emília együtt szerepelnek a Ne nézz a napba és a Most ez van című filmekben, osztálytársuk, az SZFE végzős hallgatója, Nyomárkay Zsigmond pedig öt filmben is látható lesz.
Idén főként a nemzedéki életérzésfilmeké lesz a fesztivál. A generációs konfliktusokat, a felnőtté válás nehézségeit, a külföldre vagy más városba költözés, illetve az elvágyódás kérdését több alkotás is vizsgálja. A párkapcsolati témák is hangsúlyosan megjelennek: a Berlinalén is díjazott animáció, a Wish You Were Ear például egy szimbolikus világban mutatja meg, hogyan hagynak nyomot rajtunk kapcsolataink; a Nárcisz és Echo a nárcisztikus bántalmazás pszichológiai jelenségét tárja fel; a Lilláéknál című filmben a gyereket váró pár békés estéjébe hoz fordulatot a volt feleség váratlan megjelenése; a helyzetkomikumban bővelkedő Két felnőttbenpedig egy kínos randi abszurd pillanatait követhetjük.A változatos válogatásban emellett felbukkan a helyenként morbid humor (Mobil Kisállat Hamvasztás), a modern rabszolgaság témája (Ugar), egy rendhagyó sportfilm (Az utolsó dobás) és lesznek jazztrombitára írt improvizációk is (Where Blue Meets Red). Több filmben is szerepet kap a testünk és pszichénk korlátaival való küzdelem, például a Kilépőben és a Túlpartban.
A Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál 2013 óta dolgozik azon, hogy inspiráló alkotóközeget teremtsen a magyar filmvilág számára, vetítései mellett workshopokkal, pitchfórummal és egyéb szakmai programokkal támogatva a fiatal filmeseket. Azóta a legnagyobb magyar rövidfilmfesztivállá és az egyik legfontosabb hazai filmes eseménnyé nőtte ki magát, évi több mint tízezer látogatóval. 2024 októberében – Magyarországon elsőként – felkerült az Oscar-kvalifikáló fesztiválok listájára. A programban egyéni hangú, kreatív fiatal filmesek friss és értékes alkotásai tűnnek fel évről évre – például Deák Kristóf Mindenki című Oscar-díjas filmje vagy Buda Flóra Anna Cannes-ban Arany Pálmát nyert animációja, a 27. A nagyközönség és a szakma mozivásznon nézheti meg az új magyar és nemzetközi rövidfilmeket, amelyek mellett kerekasztal-beszélgetések, koncertek és sok más esemény is várja a fesztiválozókat. Az egy héten át tartó fesztivál évről évre több programmal és helyszínnel gazdagodik, idén Budapest mellett már Veszprémben, Szigetszentmiklóson, Szombathelyen, Pécsen, Szegeden, Debrecenben és Szentendrén is sor kerül a Friss Hús vetítéseire. |
A világ talán legfontosabb animációs eseményének, az Annecyi Nemzetközi Animációs Fesztiválnak idén júniusban Magyarország lesz a kiemelt vendége: három magyar rövidfilmet (Az utolsó dobás, Capriccio, Kutyafül) is beválogattak a hivatalos programba. A Friss Húson – ahol az animációs és élőszereplős filmek közös blokkokban mutatkoznak be – mindhárom látható lesz már a nemzetközi premier előtt. A Berlinale rövidfilmes versenyének idei egyetlen magyar filmjét, az Élő köveket, valamint az idén újra megrendezett Filmszemlén Legjobb kisjátékfilm díját elnyerő Világvégét is levetítik a fesztiválon.
A 2025-ös Friss Hús Budapest magyar versenyprogramjának filmjei:
A nap legjobb pillanata (Sándor Zsuzsa)
Április huszonhét (Hatházi Rebeka)
Arturia (Kőváry Dániel)
Átmeneti központi probléma (Szoták Gergő)
Az utolsó dobás (Tőkés Anna)
Barátságunkról ennyit mondhatok (Gál András)
Boldog Emberek (Budavári Balázs)
Budapest, 10 óra 25 perc (Nagy Dániel)
Capriccio (Ulrich Gábor)
Denisa (Tóth Kristóf Zsolt)
Dögsúly (Komáromy Bese)
Élő kövek (Ladányi Jancsó Jákob)
Ide-oda (Fárizs Mihály)
Jobb levegő (Incze Kata)
Két felnőtt (Szántó Fanni)
Kilépő (Tóth Gergely)
Kutyafül (Vácz Péter)
Kutyaszív (H. Kardos Luca)
Lilláéknál (Lukács Gergely)
Majdnem (Zseni Márton)
Meg fogsz ölni egy őzikét! (Varga Anna Boglárka)
Mobil Kisállat Hamvasztás (Kapás Tibor Albert)
Most ez van (Sándor Lili Dorottya)
Nárcisz és Echo (Goretity Franciska)
Ne nézz a napba (Kisházy Eszter)
No. 3 (The Spectacle) (Kenyeres Bálint)
Softener (Kereszty Róza)
(terep)SZEMLE 3. (Tóth Barnabás, Simonyi Balázs)
Túlpart (Tóth Kristóf Zsolt)
Ugar (Nagyistók Edit)
Üvegház (Sárdi Katalin)
Világvége (Hajmási Péter)
Where Blue Meets Red (Tamás Patrovits)
Wish You Were Ear (Balogh Mirjana)
A Friss Hús Budapest mellékszekcióinak és nemzetközi versenyének programját később jelentik be. A versenyprogramok győzteseit a fesztivál utolsó napján, 2025. június 4-én hirdetik ki.
Nyitókép: Részlet a Túlpart című filmből (a cikkben szereplő képek forrása a Friss Hús)
Lásd még:
„Kezdettől fogva az emberek érdekeltek” – Interjú Ladányi Jancsó Jákob filmrendezővel
Cannes-ban versenyez Kenyeres Bálint filmje – A világ legjobb rövidfilmjei közé válogatták a rendező No.3 (The Spectacle) című rövidfilmjét
Több független, mint állami – Tavaly először került kevesebb NFI-s, mint független nagyjátékfilm a mozikba
Független filmalapot hoztak létre a BIFF szervezői – Az első Budapesti Nemzetközi Filmfesztivál a Simó Sándor Alapítvánnyal közösen segíti a magyar szakembereket
„Olyan filmek létrejöttében szeretek részt venni, amelyeket akár tanítani is lehet” – Beszélgetés Muhi Andrással
Magyar Animációs Pitchfórumot rendez a Friss Hús – Magyar alkotók mutatkozhatnak be a világ legnagyobb animációs fesztiválján
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!