
Magyar művészek munkái is szerepelnek a Sotheby’s kölni aukcióján
Az árverés november 3-ától november 9-ig tart.
A Sotheby's kölni kirendeltségén, a Palais Oppenheimben rendezik meg a 20th Century Art: A Different Perspective című aukciót, amely modern és kortárs közép-kelet-európai alkotásokat mutat be. Az aukció egyik csúcstétele a horvát művész, Josip Vaništa Black line című konceptuális festménye. Emellett olyan cseh mesterek műveire lehet majd licitálni, mint Alfons Mucha, Mikuláš Medek és František Kupka. Árverésre bocsátják továbbá Jiří Kolář kollázsait, amelyek korábban az Estorick-gyűjtemény részei voltak és az 1975-ben rendezett Kolář-kiállításon szerepeltek a New York-i Guggenheim Múzeumban.
Az aukción továbbá magyar modern és kortárs művészek munkái is szerepelnek, köztük Noon Azaki (Kováts Lajos), Balla Attila, Bartl József, Benyovszky-Szűcs Domonkos, Ernszt András, Farkasházy Miklós, Frank Frigyes, Gyarmathy Tihamér, Jagicza Patrícia, Lukoviczky Endre, Pálfalusi Attila, Romvári Márton, Korb Erzsébet, Seres László, Szolnoki Szabolcs, Majoros Áron Zsolt és Wagner János munkái. Az árverésen a lengyel szürrealista és szimbolista festő-szobrász, Bolesław Biegas munkái mellett a kortárs ukrán festő, Ivan Marchuk és az orosz Fedot Sychkov alkotásai is megvásárolhatók.
Frank Frigyes, Virágok vázában (forrás: Sotheby's)
„Amikor huszonöt évvel ezelőtt elkezdtem ezzel a területtel foglalkozni, nagyon kevesen keresték a kelet-európai művészek munkáit. Ezen változtatni akartam. Annak ellenére, hogy számos kihívással kellett szembenézni a régióban élő művészeknek, rengeteg nagyszerű alkotás született” – mondja Tessa Kostrzewa vezető igazgató, a Sotheby's Európai Festmények részleg vezető szakértője és az aukció vezetője. Hozzátette, hogy az 1950-es, 60-as és 70-es években sok kelet-európai művész nagy szegénységben élt, mert nem volt hajlandó kiszolgálni a rendszert és propagandacélokra felhasználható szocialista realista műveket festeni. Ezek a művészek az államhatalomtól független alkotásokat készítettek, munkáikat azonban nem állíthatták ki. Valódi és mély elköteleződés kellett ahhoz, hogy művészi elképzelésüket megvalósítsák, ennek következtében műveik erősen intellektuálisak, eredetiek és kreatívak, így megérdemlik a szélesebb körű elismerést.
Josip Vaništa, Black line, 1964, 140 cm x 180 cm (forrás: Sotheby's)
A becslések szerint a művek értéke háromezer és 500 ezer euró (körülbelül 1,1 millió-191 millió forint) között mozog, így az aukció kiváló alkalmat jelent a gyűjtők számára, hogy olyan alkotók munkáira tegyenek szert, akiknek művei értéke folyamatosan emelkedett az elmúlt húsz évben. A Sotheby’s az egyetlen aukciósház, amely a nemzetközi piacon mutatja be ezen művészeket.
A magyar művészek munkái közül az egyik legkelendőbbnek Tihanyi Lajos tájképe ígérkezik, amelynek értékét 40 ezer-60 ezer euróra (körülbelül 15 millió-22,9 millió forint) becsülik. Az autodidakta Tihanyi pályafutása akkor kezdődött, amikor 1906-ban részt vett a nagybányai művésztelepen. Tihanyi a magyar avantgárd egyik kiemelkedő alkotója, hatott rá a fauvizmus és az expresszionizmus is. Művészetében a tárgyiasság és az analitikus formabontás feszültségeit kutatta. Kernstok Károly festőművészen keresztül – aki mentora volt – ismerkedett meg a posztimpresszionisták, köztük Matisse és Cézanne munkáival. A Tanácsköztársaság bukása után Bécsbe, majd Berlinbe menekült, végül Párizsban telepedett le, ahol 1938-ban bekövetkezett haláláig élt.
Az aukción elérhető lesz Gyarmathy Tihamér 1951-ben készített fotogramja, amelynek értékét 8 ezer és 12 ezer euró (körülbelül 3 millió-4,5 millió forint) közötti összegre becsülik. A fotogramból 1987-ben fekete-fehér fotográfia készült: a művet be is mutatták még ugyanebben az évben a Budapest Galériában, másik tizenhét fotóval együtt, amelyek közül ma már csak három példány maradt meg, köztük ez az egyik. Josip Vaništa 1964-ben festett művéért (Black Line) a becslések szerint akár 500 ezer eurót is fizethetnek (körülbelül 191 millió forint). A festmény eddig egy magángyűjteményben lapult. Alfons Mucha Hanna Vitousekportréja című alkotása is elérhető lesz: akár 250 ezer eurót (95,5 millió forint) is adhatnak érte.
A művek megtekinthetőek a Sotheby’s Palais Oppenheimben november 3-tól 8-ig.
(Forrás: Sotheby’s)
Lásd még:
Negyvennyolcmillió forintért kelt egy Vajda Lajos-kép
Több mint egymillió dollárért kelt el Vera Molnár NFT-kollekciója a Sotheby’s aukcióján
Több mint harmincháromezer tárgy kerül kalapács alá Freddie Mercury egykori otthonából
Nyitókép: Tihanyi Lajos, Kulok (részlet) (forrás: Sotheby's)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!