Megszerettetni a kortárs képzőművészetet
– Átadták a Ludwig Múzeum által alapított ARTtransfer-díjakat
Idén hatodik alkalommal írta ki az intézmény a pályázatot, amelyre olyan múzeumpedagógusok, pedagógusok, művészek, művészettörténészek, kurátorok jelentkezését várta, akik az elmúlt időszakban sokat tettek a kortárs képzőművészet közvetítéséért és népszerűsítéséért a saját területükön.
A pályázatra magánszemélyek jelentkezhettek 2021-2024 között megvalósult projektjeikkel. Az idei kiírást a Ludwig Múzeum a kortárs képzőművészettel kapcsolatos kérdések, kérdésfelvetések témakörében hirdette meg, kapcsolódva az ez évi kerettémához, és a februárban megnyíló, Gyakran ismétlődő kérdések című kiállításhoz.
Az idei ARTtransfer-díjazottak
György Gabriella (forrás: Ludwig Múzeum)
A fődíjat György Gabriella nyerte a Beszélgetésindító kártyajáték a Láthatatlan jelenlét – Bevezetés a kortárs képzőművészetbekamaszoknak, de nemcsak nekik című, kiállításra készült kártyasorozatával. A 13–16 éves korosztálynak szóló játék egy olyan kiállítás oktatási segédanyaga, amely a többszintű látogatói élményt segíti elő – a gyerekek aktív közreműködésére építve. A játék többféle kérdéstípuson keresztül támogatja a mélyebb színtű műértelmezést, diskurzust indítva a művekről, a játéktér pedig maga a kiállítás és a kiállítótér.
A különdíjat kapott Hoffmann Miklós Fény – gép – lény: alkotótársak vagy segédeszközök? című foglalkozás fókuszában a számítógép, a mesterséges intelligencia és a kortárs képzőművészet kapcsolata áll. Az egyetemistákkal zajló foglalkozások során reflektív gondolkodást támogató kérdésekkel segítik a fiatalokat, a cél pedig az alkotás mellett maga a diskurzus, illetve annak megélése, hogy ha mi magunk alkotunk ezekkel a különleges társszerzőkkel, vagy éppen azok kizárásával, akkor ez mennyiben változtatja meg az értékítéletünket.
A zsűri kiemelte Garami Gréta Múzeumpedagógia óvodás korúaknak – Az interaktív olvasás és a kreatív beszélgetés módszere a Deák17 Galéria kortársművészeti kiállításaiban című projektjét. A gyakorló óvodapedagógusok és a galéria múzeumpedagógus munkatársai által közösen fejlesztett, kifejezetten óvodás csoportoknak szóló program, foglakozás és módszer egyszerre élményalapú és kortárs művészet fókuszú. A megvalósításhoz az interaktív olvasás módszerét hívták segítségül, amelynek középpontjában a folyamatos kérdésfeltevés és válaszadás áll.
Megérteni a kortárs képzőművészetet
A pályázatban résztvevők (forrás: Ludwig Múzeum)
A benyújtott projektekben a zsűri a kortárs képzőművészet átgondolt, progresszív, jól adaptálható módszerekkel való közvetítését, interpretációját, pedagógiai megközelítését díjazta. De fontos volt emellett az is, hogy a benyújtott pályázati anyagokban milyen mértékben kap szerepet a befogadást, a műalkotások és a művészek gondolkodásmódjának megismerését, megértését segítő kérdések, kérdezéstechnikák pedagógiai, és művészetpedagógiai használata.
A kiválasztott, második fordulóba jutott pályamunkákat egy nyilvános minikonferencián mutatták be a pályázók, ahol a zsűri a tízperces prezentációk után, helyben hozta meg döntését.
A zsűri tagjai:
Szabics Ágnes, képzőművész, művészetpedagógus, a zsűri elnöke
Bence Bettina, a Ludwig Múzeum múzeumpedagógusa, kurátor
Dabi Farkas Rita, a Ludwig Múzeum múzeumpedagógusa, képzőművész
Dr. Fabényi Julia, a Ludwig Múzeum igazgatója
Dr. German Kinga, művészettörténész, a MOME egyetemi docense
Hemrik László, a Ludwig Múzeum Múzeumpedagógiai Osztályának vezetője
Kassai Hajnal, a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ, Prága igazgatója
Nagy Barbara, a Ludwig Múzeum múzeumpedagógusa, művészettörténész
Versényi Anna, pszichológus, képzőművész, író, a 2023-as ARTtransfer-díj győztese
2024-ben a díj összege bruttó négyszázezer forint, emellett egy különdíjat is kiosztanak bruttó kétszázezer forint értékben. A második fordulóba bejutott pályázók oklevélben és a Ludwig Múzeum kiadványaiból álló könyvjutalomban részesülnek. (A 2024. november 15-i díjátadást követően a Ludwig Múzeum a második fordulóba bejutott pályázati anyagokat elérhetővé teszi honlapján.)
A díjak összegét a B. Braun Medical Kft. támogatása biztosította.
Nyitókép: A zsűri által a három legjobbnak ítélt pályamunka benyújtói, Hoffmann Miklós, Garami Gréta és György Gabriella (fotó: Ludwig Múzeum)
Lásd még:
Kamaszokat segítő művészeti program nyerte az ARTtransfer-díjat – A Ludwig Múzeum elismerését Versényi Anna debreceni iskolapszichológus vehette át KÉPesek című komplex művészeti programjáért.
John Miller háromszor, a papír második élete a Deák17 Galériában, Grecsó Krisztián új regénye, Európai Art Mozi Nap és Kortárs Műtárgy Vásár és Pop-Up Kiállítás – Az Art is Business e heti programajánlója
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!