by artisbusiness.hu 2023. Jun 24.

„Minden létezőnek van ellentétpárja”

Hajdú László KONTRA című kiállítása tárlatvezetéssel és szitanyomatmappa-bemutatóval zárul június 25-én, a Szentendrei Képtár IKON kiállítóterében.

Az eseményen Johan van Dam, a szentendrei Artéria Galéria korábbi vezetője tart tárlatvezetést, amelynek keretében Hajdú László Párbeszéd a négyzettel című, tízlapos szitanyomat-sorozatának bemutatójára is sor kerül a Szentendrei Képtárban.

A Kontra című kiállítás, enteriőrfotó (fotó: Deim Balázs / Ferenczy Múzeumi Centrum)A Kontra című kiállítás, enteriőrfotó (fotó: Deim Balázs / Ferenczy Múzeumi Centrum)

„A négyzet egy metafizikai fogalom, egy anyagtalan jelenlét érzetét közvetítő geometriai alapmotívum, ami változatainak kimeríthetetlen végtelenségében jelenik meg Malevics és Moholy-Nagy óta, az elmúlt évszázad konstruktív/konkrét tárgy nélküli festészetében. Sok-sok éve folyamatosan készítek kis vonalrajzokat, melyek bizonyos motívumok szekvenciái. Igyekszem a legteljesebb kötetlenséggel és gátlástalansággal szabadon engedni, hogy kövessék egymást a rajzok változatai. Ennek a folyamatnak a belső ösztönös és érzelmi késztetését forrásnak nevezem. Az így keletkező rajzokból válogattam néhányat, melyek együttesét Párbeszéd a négyzettel címen nevezem meg. Ide vonatkoztattam azt a gondolatot, hogy a világ egyik alapelve a kettősség: minden létezőnek van ellentétpárja, amihez képest meghatározza önmagát. Az ellentétpár egymást kiegészítő egységéből egy harmadik minőség jön létre, ami az egyensúlyt, a harmóniát, a »közép« etikai ideáját jelenti. Ha tudjuk is, hogy a középértéknek megtalálása és követése alig lehetséges, az erre való törekvés tevékenységemnek legfőbb célja” – mondja Hajdú László.

*Interjú Hajdú László festőművésszel

A Kontra című kiállítás, enteriőrfotó (fotó: Deim Balázs / Ferenczy Múzeumi Centrum)A Kontra című kiállítás, enteriőrfotó (fotó: Deim Balázs / Ferenczy Múzeumi Centrum)

A Szentendrén élő és alkotó Hajdú László az itt szárba szökkenő vizuális nyelvnek, a konstruktív festészetnek képviselője, a mai napig meghatározó, budapesti Stúdió kiállítások 1966-os tárlatán mutatkozott be, majd a hetvenes, nyolcvanas években a Műcsarnok a Dorottya Galéria, és a Francia Intézet is rendezett neki kiállítást. Később több külföldi csoportkiállításon vett részt Budapesten, Berlinben, Limburgban, Madridban, Münchenben és mindvégig az Új Művésztelep tagjaként Szentendrén.

A Kontra című kiállítás legújabb festménysorozata alapján készült, tízlapos grafikai mappa egyik darabja (fotó: Deim Balázs / Ferenczy Múzeumi Centrum)A Kontra című kiállítás legújabb festménysorozata alapján készült, tízlapos grafikai mappa egyik darabja (fotó: Deim Balázs / Ferenczy Múzeumi Centrum)

1963-ban végzett a Magyar Képzőművészeti Főiskolán, mesterei Domanovszky Endre, Kádár György, Barcsay Jenő voltak. Ezután bekapcsolódott a nemzetközi kapcsolatrendszerbe, tanulmányutakat tett Stuttgartba, Münchenbe, Franciaországba, Olaszországba. 1966-1969 között Derkovits-ösztöndíjban részesült. 1984-ben elnyerte a Szentendrei Grafikai Műhely nagydíját 2003-ban Munkácsy Mihály-díjat kapott. Alapító tagja a Szentendrei Grafikai Műhelynek, az Art’éria Galériának. 1968-tól él Szentendrén.

Az IKON-ban nyílt, Kontra című kiállításán legújabb festménysorozatát és ezek alapján készült, tízlapos grafikai mappáját láthatja a közönség.

További információ ITT.

------------

Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.

Nyitókép: A Kontra című kiállítás, enteriőrfotó (fotó: Deim Balázs / Ferenczy Múzeumi Centrum)

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!