by HJ 2022. Jan 16.

„Művészek a művészekért”

A Fidelio programmagazinhoz kapcsolódó díjat olyan művészek kapják, akik pályatársaikat segítik, támogatják, méghozzá önerőből.

Radnóti Zsuzsa és Horgas Eszter után újabb művész társadalmi szerepvállalására hívta fel a figyelmet a Fidelio. A programmagazin által átadott Art is Business Kulturális mecénás díját 2021-ben Gergye Krisztián koreográfus, színházi rendező, tánc- és képzőművész kapta.

„Az alternatív kultúrát működtető embereknek köszönhetjük Magyarország kulturális sokszínűségét, általuk van még szabad gondolkodás, általuk van még levegő. Vegyük észre őket, és segítsünk, hogy ha mindez elmúlik, legyen még hová és kikhez menni lélegezni!” Gergye Krisztián szavai fájóan aktuálisak. A járvány által megtépázott színházi világ nehéz helyzetbe került, de különösen megterhelő ez az időszak a független színházi szcéna szereplőinek. A színészek, táncosok mellett a hangosítóknak, öltöztetőknek, asszisztenseknek, fényeseknek. Azoknak a „láthatatlan”, háttérmunkát végző szakembereknek, akik nélkül nincs színház, nincs előadás, de még próba sem.

A koreográfus, tánc- és képzőművész januárban, a koronavírus-járvány második hulláma alatt döntött úgy, csatlakozik a Független Előadó-művészeti Szövetség kezdeményezéséhez: nagykövetként a független színházi dolgozókat támogatja. „Krisztián saját, színházi tematikájú képeit ajánlotta fel: tíz napon keresztül minden reggel új alkotásokra lehetett licitálni. Végül a kezdeményezést záró adományozó gálára egy újabb képpel készült. Egyértelmű volt: ez az a kiállás, amit példaértékűnek tartunk” – magyarázza Várhegyi András, a Fidelio programmagazin főszerkesztője, miért öröm az egész szerkesztőség számára, hogy Gergye Krisztián kapta idén az Art is Business Fidelio különdíját.

Társadalmi szerepvállalás – kicsit másképp

A Fidelio szerkesztősége a születése óta fontos résztvevője az Art is Business Díj életének. „Bő három éve sokat beszélgettünk Balogh Mátéval az Art is Business akkor még csak alakuló díjáról. A munkakapcsolatunk ennél is korábbi: figyeltünk egymásra, azon gondolkodtunk, hogyan tehetnénk hozzá a másik törekvéseihez. Nem pont ugyanazzal a területtel és nem pont ugyanabból a megközelítésből dolgozunk, de az értékrendünk azonos. Az már csak hab a tortán, hogy a sors úgy hozta, sokáig egy épületben dolgoztunk.” Vagyis nem is volt kérdés soha, hogy az ország egyik legnagyobb múltra visszatekintő – jövőre lesz húszéves! – programmagazinja médiapartnerként az Art is Business Díj mellett is megjelenik. „A Fidelio – Kulturális mecénás díjjal régi álmunk vált valóra” – meséli a főszerkesztő. „Amikor lehetőségünk adódik a saját nyilvánosságunkat felhasználva elismerni egy fontos teljesítményt, azzal általában élni szoktunk. Különdíjban részesítettünk zenészeket a Bartók Világversenyen, de ott voltunk a Marton Éva Nemzetközi Énekversenyen is. Vagy gondoljunk csak a Kult50 magazinra, amit már évekkel az Art is Business Díj születése előtt megjelentettünk, és amelyben a kimagasló művészeti teljesítményeket díjaztuk. A Kult50 elismertjei között volt, akire társadalmi szerepvállalása miatt hívtuk fel a figyelmet, de szerettünk volna most némileg másra irányítani a fókuszt” – avat be a folyamatba Várhegyi András.

A programmagazinhoz kapcsolódó díj valóban más, mint a korábbiak: olyan művészekre hívja fel a figyelmet, akik pályatársaikat segítik, támogatják, méghozzá önerőből. „Művészek a művészekért. Fontosnak tartottuk már három éve is, 2020 óta pedig még lényegesebbé vált, hogy felhívjuk a figyelmet az ilyen típusú missziókra. Békeidőben is előfordult, hogy egyes művészek támogatták a pályatársakat, de most, az elmúlt bő másfél évben az efféle segítségnyújtás – legyen akármilyen mértékű – még inkább felértékelődött.”

A Fidelio egész évben figyelemmel kíséri a jótékonysági kezdeményezéseket, a potenciális jelölteket. Elsősorban egyéni alkotókat jelöl és ajánl a szerkesztőség az Art is Business kuratóriumi tagjainak figyelmébe, akik idén Gergye Krisztián mellett döntöttek.

„Krisztián jószolgálati nagykövetségi szerepvállalása példaértékű volt. Januárban közösen kezdtünk el gondolkodni arról, hogyan tudná segíteni a Fidelio a kezdeményezést, így jött az ötlet, hogy a frissiben megfestett, exkluzív képeket a Fidelio több mint 46 ezer követőt számláló Facebook-oldalán jelentessük meg a kampány ideje alatt. Végül az eredetileg célul kitűzött összegnél többet sikerült összegyűjteni.”

Mecénás művészek?

Várhegyi András szerint, ha az a fajta mecénási gondolkodás, ami a forprofit szcénában jellemző, nem is feltétlen jelenik meg a hazai művészek között, az mindenképp megfigyelhető, hogy a pályatársak segítik egymást. „Ez már csak egy ilyen szakma: kihúzza saját magát a bajból. Ha nem kapnak kívülről segítséget, akkor maguk veszik kezükbe a dolgokat. Hiszen saját bőrükön tapasztalják, milyen az, ha kevés pénzből kell dolgozni, ha nem érkezik meg a várt támogatás, a pandémia pedig mindenkit érzékenyen érintett. Ez nem a klasszikus értelemben vett mecenatúra. A művészi világban teljesen általános, hogy mindenki beleteszi szívét-lelkét az épp aktuális projektbe: kérdés nélkül maradnak benn sokkal tovább egy próbán, saját eszközeiket használják, ha kell, díszletet pakolnak, festenek. Főleg a független szcénára jellemző: mindenessé válik a művész is. A közös ügy, a közös szenvedély közösséget kovácsol – segítik tehát egymást is. Nem feltétlen nagyobb összegekkel, de amit saját erejükből megtehetnek, azt megteszik. Egyébként a pandémia ideje alatt számos ilyen remek kezdeményezést láttunk, idén ezekre szerettük volna felhívni a figyelmet a díjjal.”

A Fidelio díjának első nyertese Radnóti Zsuzsa dramaturg volt, a következő évben Horgas Eszter fuvolaművész részesült az elismerésben. Most egy táncos-képzőművész került előtérbe – adja magát a kérdés, szándékosan kap minden évben más művészeti ág képviselője kitüntetést?

„Nincs ebben tudatosság, de derűs fordulat, hogy különböző művészeti ágak képviselőit jelölhetjük, hiszen a Fidelio pont az összművészetiségről szól. Külön öröm, hogy ezek szerint minden területen találunk szép számmal olyan embereket, akik tesznek és kiállnak másokért. Méghozzá úgy, hogy nem várnak ezen gesztusukért elismerést. Nem csoda, hogy alaposan meglepődött mindegyik díjazottunk, amikor közöltük velük az örömhírt” – tudjuk meg a főszerkesztőtől.

És hogy ragadós-e a gesztus? Várhegyi András bizakodó. „Mindenki a saját lehetőségeihez mérten segít, hiszem, hogy egy-egy ilyen díj kiválthat olyan hatást, hogy többen is felkapják a fejüket, és követik a díjazott példáját. Csak remélni tudom, hogy másokat is jótékonyságra ösztönöz. Még ha nem is látványos módon, hanem a háttérből. A Krisztián képeire licitálók között is számos ismert művész neve felbukkant, akik névtelenül igyekeztek segíteni kollégáikat.”

-------------------------------

Gergye Krisztián

Gyerekkora óta érdeklődéssel figyeli a festészet világát – a táncművész, koreográfus, színházi rendező életművében mindig is fontos szerepet töltött be a képzőművészet. Számos performanszát, társulatának előadását ihlették meg képzőművészeti alkotások (így volt ez a Test emlékezetében is, amelyet hosszú, kényszer szülte kihagyás után novemberben játszott újra a társulat a Nemzeti Táncszínházban), de jelentkezett már önálló kiállítással is. A karantén ideje alatt készült képeit Kőszegen állították ki 2020-ban, idén ősszel pedig a szentendrei MANK Galériában láthattuk akvarell munkáit, A tér testamentuma címmel. Nem véletlen a húszéves Gergye Krisztán Társulat mottója sem: „Nem csak tánc”.

-------------------------------

Két évtizede

Jövőre lesz húszéves az egyik legnagyobb múltra visszatekintő hazai összművészeti programmagazin. A Fidelio online felületen és ingyenes, nyomtatott kiadványban is a magyar kulturális élet megkerülhetetlen médiaszereplője. „Izgatottan készülünk az évfordulóra, számos eseményt tervezünk, hogy méltóképpen megünnepelhessük a kerek születésnapot” – mondja Várhegyi András.


Kép: Várhegyi András (fotó: Fábián Évi)

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!