Pavel Gililov: Manapság is ritka az ilyen vállalati zenei verseny
by Kozár Alexandra 2023. Dec 13.

Pavel Gililov: Manapság is ritka az ilyen vállalati zenei verseny

– Villáminterjú a Nemzetközi Telekom Beethoven Zongoraverseny zsűrielnökével

Pavel Gililov Németországban élő ukrán zongoraművész a jelenleg zajló Nemzetközi Telekom Beethoven Zongoraverseny zsűrielnöke. A Deutsche Telekom székhelyén és Beethoven szülőhelyén, Bonnban létrehozott nagyszabású verseny alapítójával az esemény tétjéről, jelentőségéről és üzenetéről beszélgettünk.

Zongoraművészként és alapító-zsűrielnökként hová helyezné a Deutsche Telekom Beethoven Versenyét a nagy nemzetközi zongoraversenyek sorában?

Az elmúlt tíz évben a legjelentősebb nemzetközi versenyek körébe kerültünk, a részt vevő művészek a világ minden tájáról jönnek, hogy megmérettessenek.

Amikor ön kezdte művészi pályáját, volt hasonlóan nagyszabású, vállalat által rendezett verseny, amely későbbi útját meghatározta?

Az én időmben még nem, de manapság is ritka a versenyek között az ilyen. Az én karrieremben a Nemzetközi Chopin Zongoraverseny volt meghatározó Varsóban 1975-ben. Ez sok koncertet és felkérést hozott nekem.

Bősze Ádám, Janosov Milán, Balogh Máté (forrás: Magyar Telekom)Bősze Ádám, Janosov Milán, Balogh Máté (forrás: Magyar Telekom)

Egy fiatal művész számára anyagilag vagy művészileg nagyobb a hozadéka annak, ha megnyeri a versenyt?

Az anyagiak nagyon fontosak ahhoz, hogy az ember független művész lehessen. A művészi hozadék pedig a résztvevőkön múlik, azon, hogy ki mit tud kihozni a versenygyőzelemből.

Nyilván rengeteg tehetséggel találkozik a verseny alapítójaként illetve zsűritagként. Hogyan tud dönteni felelősségteljesen a győztes személyéről, hiszen egy ilyen győzelem óriási lehetőségekkel jár? Mik a fő szempontjai a díjazottak kiválasztásánál?

Sok szempont játszik közre a döntésben: mennyire ura a versenyző a hangszernek, megfelelő stílusban játssza-e a művét, hogyan tudja az adott műbe, darabba a személyiségét belevinni és még sorolhatnám. A zsűrinek egyébként van egy kézikönyve, amely megtalálható a verseny honlapján, ebben részletesen leírtuk a szempontjainkat.

Milyen konkrét fellépési lehetőségei vannak a győztesnek?

A verseny Németország legprominensebb koncerttermeibe szervez turnét a nyertesnek a Bonni Filharmonikusokkal, illetve az első három helyezettnek önálló koncerteket biztosít.

A Nemzetközi Telekom Beethoven Verseny tíz éve létezik. Egy ilyen eseményen, a művészi és üzleti világ ilyetén fúzióján ki nyer többet? A fiatal művészek, akik hírnévre tesznek szert és koncertezhetnek, vagy a Deutsche Telekom, amely ifjú tehetségeket fedezhet és karolhat fel?

Ez szimbiotikus kapcsolat a vállalat és a fiatal művészek között, és minden érintett számára win-win helyzet.

A Deutsche Telekom Németország és a világ egyik legnagyobb cége. Ön hisz abban, hogy egy ilyen nagyszabású vállalati zenei verseny túlmutat önnön jelentőségén és társadalmi haszna is van?

Hiszek, természetesen. Egy ilyen esemény pusztán csak a kulminálása az egész kezdeményezés társadalmat egyben tartó, az emberek között kapcsolatokat létrehozó erejének.

Hosszú ideje Németországban élő művészként milyen üzenetet küldene ukrán honfitársainak, akik lassan két éve háborúban élnek?

A szolidaritás, a kulturális párbeszéd, a rugalmasság erejébe vetett hit lennének üzenetem kulcsszavai. Az én németországi életem szélesebb perspektívát és egy, a népek közötti mélyebb megértést tett lehetővé számomra. Ezekben a kihívásokkal teli időkben mindenkit arra biztatnék, hogy egységre törekedjen, higgyen a gazdag kulturális örökség erejében, és közös történelmünkből merítsen erőt. Talán mi a zene nemzeteken átívelő erején keresztül vigaszt lelhetünk, és magunkévá tehetjük azt a hitet, hogy közös akarattal az akadályok legyőzhetőek.

Pavel Gililov Dél-Kelet Ukrajnában született, első zongoraleckéjét apjától kapta, aki zeneszerető amatőr muzsikus volt. A Leningrádi Konzervatóriumban a különleges tehetségek osztályában Kabalevszkij volt a mentora. Művészi pályáján az 1972-es moszkvai és az 1975-ös Varsói Nemzetközi Frédéric Chopin Zongoraverseny indította el. Fiatalon a Leningrádi (ma Szentpétervári) Művészeti Akadémia tanára lett. 1978-ban emigrált a Szovjetunióból és előadóművészként folytatta pályáját. Többek között a Lengyel Rádiózenekarral és a Bécsi Szimfonikusokkal koncertezett. Korábban a Kölni Zene- és Táncművészeti Egyetemen tanított, jelenleg a salzburgi Mozarteum tanára. A Deutsche Telekom Beethoven Zongoraversenyének alapítója, 2003 óta német állampolgár.

 

Budapesten mutatkoztak be a Nemzetközi Telekom Beethoven Zongoraverseny nyertesei

Nemzetközileg ismert, fiatal tehetségek tisztelegtek Ludwig van Beethoven művészete előtt a Melody of Connections eseményen a Magyar Zene Házában. A Magyar Telekom által szervezett rendezvényen a bonni Nemzetközi Telekom Beethoven Zongoraverseny zongoristái mutatkoztak be a hazai közönségnek. A koncerten debütált a Melody of Budapest is, a modern technológia, az AI és a hagyományos zeneszerzői alkotások találkozásából született zenemű.  

„A zene a lelkek közötti közvetítő. Az, amit nem lehet szavakkal kifejezni, az zene által szólal meg, és ahol a szavak hiányoznak, ott a zene kezdi el a beszélgetést”.  
(Ludwig van Beethoven)

Bősze Ádám, Janosov Milán, Balogh Máté (forrás: Magyar Telekom)Bősze Ádám, Janosov Milán, Balogh Máté (forrás: Magyar Telekom)

A Telekom mint a digitális világ egyik vezető szakértője, elkötelezett amellett, hogy a modern eszközök segítségével értékeket közvetítsen, akár a művészet és zene területén is. A telekommunikációs vállalat által december 12-én szervezett Melody of Connections esemény ezt a küldetést tükrözte. Ez az értékrend nem véletlen és nem előzmény nélküli: az elkötelezettség tükröződik az anyavállalat, a Deutsche Telekom és Pavel Gililov világhírű zongoraművész által indított Nemzetközi Telekom Beethoven Zongoraversenyén is, mely idén ünnepelte 10. évfordulóját. Legfontosabb célja, hogy reflektorfénybe állítsa a kiemelkedően tehetséges, fiatal zongoristákat, emellett adózik Beethoven nagysága előtt, őrzi és továbbadja örökségét. 

A verseny, amelyet hagyományosan kétévente szerveznek meg, mára nemcsak Németországban, de világszerte ismert lett. A versenyzőknek lehetőségük nyílik Bonnban, a művész szülővárosában megmérettetni magukat, ilyenkor a zenélés mellett a hagyományok és kapcsolatok ápolása is hangsúlyos. A megmérettetés középpontjában Beethoven művei állnak és fordulóról fordulóra neves nemzetközi zsűri dönt arról, hogy ki lesz az a huszonnyolc fiatal, aki bemutatkozhat a nagyközönség előtt. Nemcsak a versenyzők, hanem a nézők is főszereplői ennek az eseménynek: aktív részesei, online és offline is követik az egyes fordulókat, sőt, szavazatukkal alakíthatják a verseny menetét. immár száznegyvenhárom zongorista jelentkezett a világ minden tájáról, hogy végül tizenhat ország huszonnyolc művésze állhasson a nagyérdemű elé. 

Caleb Borick és Hans Suh (forrás: Magyar Telekom)Caleb Borick és Hans Suh (forrás: Magyar Telekom)

A budapesti Melody of Connections eseményre a Telekom az elmúlt két év zongoraversenyeinek a győzteseit, Caleb Borickot és Hans Suh-t hívta meg, így a magyar főváros egy napra a nemzetközi zenei tehetségek otthonává vált. 

„Egy ilyen esemény megmutatja, hogyan teremthet szilárd kapcsolatot a hagyomány és az innováció, a múlt és a jövő egy német és egy magyar kultúraközpontú város között – megmutatva a zene erejét és összekötő szerepét. Ezért tartottuk fontosnak, hogy vendégül lássuk a Beethoven Verseny győzteseit Budapesten, ünnepelve tehetségüket és bemutatkozási lehetőséget biztosítva számukra a magyar közönség előtt” – mondta a Magyar Telekom pénzügyi vezérigazgató-helyettese, Daria Dodonova.

A rendezvény nemcsak a nemzetközi művészek miatt volt különleges. Bemutatták ugyanis Budapest dallamát, a Melody of Budapestet, ami egy különleges AI-kísérlet, egyben tisztelgés a főváros „alapításának” 150. évfordulója előtt. Ez a Magyar Telekom egyedülálló projektje, egyúttal a modern technológia és a hagyományos zeneszerzés találkozását ünnepli. A Melody of Budapest adatvezérelt megközelítésen alapul: Budapest 365 napos mobiltelefon-aktivitását Janosov Milán adattudós alakította át zenei hangok sorozatává és dinamikus térképészeti adatvizualizációvá. A Budapestre jellemző dallamokat a város lüktetése ihlette, amit a Telekom anonim és aggregált mobilforgalmi adatai számszerűsítettek. 

Három és fél millió SIM kártya anonim és aggregált adatait összesítették, amelyek a város életében résztvevők, tehát a helybéliek, az ingázók és a turisták tevékenységeit tükrözték. Ezeket az adatokat kerületenként ábrázolták egy háromdimenziós audiovizuális munkában, hogy bemutassák a város lüktetésének egy év során bekövetkező változásait. Az így született adatsort AI segítségével alakították dallammá és tették láthatóvá Zakoyan vizuális művész animációi által. Mindezt Balogh Máté Erkel Ferenc-díjas, Junior Prima-Díjas zeneszerző keltette életre. Évszázados hagyományok alapján, ahogyan egy komponista variációkat ír valaki másnak a szerzeményére, éppúgy dolgozta fel Balogh Máté az adatokon alapuló, mesterséges intelligencia által dallammá formált hangsort és írta meg vonósnégyesre Budapest dallamát, melyet a Sonus Cordis vonósnégyes előadásában lehet hallgatni.

A Magyar Telekom egyedülálló projektje a technológia és a zene kapcsolatán túl rezonál a vállalat nemzetközi szinten is használt új szlogenjére. „»Connecting your world«: új szlogenünk nagyon jól foglalja össze szemléletmódunkat. Továbbra is elkötelezettek vagyunk amellett, hogy a digitális technológiák segítségével új kapcsolatokat teremtsünk és erősítsünk, elképesztő, hogy ezt ma már a művészetek által is ilyen magas színvonalon tudjuk megvalósítani. A Melody of Budapest projekt és a nemzetközi hangversenyeink csak néhány példa arra, hogyan tud a Telekom a digitális vívmányok és a zene ötvözésével értékeket teremteni és közvetíteni” – mondta a Magyar Telekom vezérigazgatója, Rékasi Tibor.

 

Lásd még:

„Bármit csinálok a munkában, azt szenvedélyből és szívből teszem‟
– Interjú a Magyar Telekom gazdasági vezérigazgató-helyettesével, Daria Dodonovával

A támogató Telekom

A művészet és a kultúra az energiaforrásom

Nyitókép: Pavel Gililov (fotó: Barbara Frommann)

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕