by Barcza Réka 2022. Apr 05.

Pszicho- és művészetterápiával segítő alapítvány a Richter Anna Díj egyik nyertese

– Nők az élvonalban

Idén negyedik alkalommal adták át a Richter Anna Díjat, amelynek célja felhívni a figyelmet az egészségtudatosságra és a társadalmi jóllét fontosságára az oktatás, az egészségügy, a kutatás és a gyógyszerészet területein belül. A kategóriánként négymillió forintos nyereménnyel olyan kezdeményezéseket támogattak, amelyek innovatív módon járulnak hozzá e területek fejlődéséhez.

Richter Anna, született Winkler Anna vagy ahogyan a családban szólították, „Nina néni” negyven éven keresztül állt férje, Richter Gedeon mellett hű társként. Egyetlen gyermekük, László az édesapja által kikísérletezett organoterápiás eljárás során előállított hormonoknak köszönhetően születhetett meg. (Richter Gedeonnak az érszűkítő hatású tonogént, az adrenalint és a még ma is szülésmegindító szerként használatos oxitocint sikerült mesterséges körülmények között elkészítenie.) A karizmatikus asszony hírében álló Richterné szívén viselte a nélkülözők sorsát: ösztönözte férjét, hogy rendszeresen segítsék gyógyszer-, ruha- és egyéb adományokkal a rászorulókat.

A Richter házaspár

A harminc év alatt felépített gyógyszerbirodalom virágzását – a második világháború elején már tíz leányvállalattal rendelkezett világszerte – a történelmi események szakították félbe. Hiába tért át az evangélikus hitre a zsidó származású gyógyszerész, a zsidótörvények miatt 1939-től folyamatosan kiszorult saját gyárából. 1942-ben vezérigazgatói tisztségétől is megfosztották. Winkler Annával egy életen át tartó házasságuknak a nyilasok vetettek véget, amikor az akkorra már világhírű gyógyszerészt 1944. december utolsó előtti napján a Dunába lőtték. Mielőtt a férfiakat előrehajtották volna, Richter még utoljára megölelte szeretett feleségét, aki csodával határos módon menekült meg a haláltól. Az akkor átélt sokkos állapotból azonban soha nem tért magához. Lugánóban halt meg 1953-ban.

Richter Anna történetét ismerve azt mondhatjuk, ebben az esetben is igaz a mondás, miszerint minden sikeres férfi mögött áll egy erős nő. A nők érdemeinek elismerésére, helytállására, erős mivoltára reflektált beszédében a Richter Nyrt. vezérigazgatója, Orbán Gábor, az idén negyedik alkalommal megrendezett Richter Anna Díj-átadó gálán:
– Férjként és apaként is látom, hogy mennyi áldozattal jár a nőknek egyszerre helytállni munkahelyükön és otthonukban is. Az empátia és a jobbító szándék az, amiben a nők sok más kvalitásuk mellett a kutatások szerint is kiemelkedőek. Gyakran erősebbek, mint a férfiak. Ezek a kvalitások időnként elvesznek, nem ismerjük el hatásukat és erejüket úgy, ahogy azt kellene. Ezért gondoltuk, hogy a kreativitás és a környezet iránti fogékonyság kiemelt figyelmet érdemel, főként, ha olyan területekre összpontosul, amelyek eleve forráshiányosak, mint az oktatás és az egészségügy – vélekedett.

Orbán Gábor, Szily Nóra, Beke Zsuzsa, Kertész Éva, Polgár Judit és Dr. Barna István

A Richter Nyrt. kommunikációs vezetője, Beke Zsuzsa zsűritag elmondta: a díj létrehozásakor az egészségtudatosságra és a társadalmi jóllét fontosságára is szerették volna felhívni a figyelmet, ezzel is inspirálva az egészségügyben, az oktatásban, a kutatásban és a gyógyszerészet területén dolgozó szakembereket. Eddig tizenöt innovatív projektnek szavaztak bizalmat, amelyek hatvanmillió forint összdíjazással valósultak meg.
– Hiszünk abban, hogy a prevenció, a szűrések, az újszerű terápiás megoldások, a hiteles betegkommunikáció, egy kreatív pedagógiai megoldás vagy a környezetvédelem mind-mind azt a célt szolgálják, hogy élhetőbb jövőt teremthessünk a magunk számára, és olyan tudatos generáció jöjjön létre, akik egy fenntarthatóbb világot működtetnek majd – fogalmazott. A három kisbabája miatt távol maradt Máté Péter-díjas énekes, zsűritag, Rúzsa Magdolna videóüzenetben gratulált a döntőbe jutott csapatoknak.

Az Orvos kategórián belül a Sine Morbo kártyajáték megalkotói vihették haza a díjjal járó négymillió forintot.
– A szórólapok kora lejárt, ezért olyan innovatív ötletet akartunk megvalósítani, amellyel játékosan tanulnak a gyerekek. A Sine Morbót főképp hátrányos helyzetű gyerekeknek, családoknak, valamint vidéki iskolákban és kórházak gyerekosztályán szeretnénk bemutatni – mondta a csapat vezetője, Dr. Mucsi Anna a díj átvételekor.

Az Egészségügyi szakdolgozó kategóriában az Oktatókonyha projekt került ki győztesként. A csapat nemcsak a diabétesszel vagy a cöliákiával, hanem a veleszületett anyagcsere-betegséggel élő gyermekekkel és szüleikkel is foglalkozik a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekklinikáján.
– Kis Erika dietetikus, táplálkozástudományi szakértő megálmodott egy olyan oktatókonyhát, amely a klinika épületén belül adna helyet a rendszeresen megszervezett, jó hangulatú főzéseknek, hogy támogató közösségben, játszva tanulhasson a család, és ne otthon kelljen kétségbeesetten méricskélni, kitalálni, kételyekkel telve próbálva alkotni valami egészséges, ámde finom ételt az érintett gyerekek számára – mondta Szily Nóra újságíró, pszichológus, zsűritag, a díjátadó moderátora.

A Gyógyszerész kategórián belül a gyógyszerekkel és alkalmazásukkal kapcsolatos hiteles információkat megosztó GyógyszerVloggerKids nyert. Az Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakemberei videókban tájékoztatják majd a szülőket a különböző gyógyszerformákról és a leggyakoribb betegségek kapcsán felmerülő gyógyszeres kezelésekről.

Terápiás kutyák segítségével, speciális nevelési igényű és halmozottan hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkozik a Kutyajó móka csapata, amely a Pedagógus kategóriában nyerte el a díjat. A terápiás kutyák hidat képeznek a sérültek és az egészséges gyerekek, felnőttek között, hatékonyan segítik a kapcsolatteremtést. Gulyás Bianka csapata a két terápiás kutya, Ritmus és Hoppál részvételével szervez majd nyári tábort a díjból megvalósuló program keretein belül olyan gyerekeknek, akiknek a vakáció alatt nem adatik meg a közösségben való részvétel.

Győrik Ágnes és Győrik Emese

Ma már tudományosan bizonyított tény, hogy a művészet javítja az élet minőségét, sőt adott esetben a túlélés záloga. A művészi kreativitás fontos volta a Richter Anna Díj pályamunkáiban is megmutatkozik. A tavalyi nyertes projektek egyike, a Prehospitális sürgősségi kézikönyv Győrik Emese mentőtiszt és testvére, Győrik Ágnes grafikus produktuma. Emese kezdő mentőtisztként egy noteszben gyűjtötte a ritkán használt, ám szükség esetén igen fontos információkat. Egy angliai nyaralás során megismert egy sürgősségi zsebkönyvet, amelyet a helyi mentősök használnak. Ágnes pedig grafikusként éppen ekkor keresett témát diplomamunkájához... Közös munkájuk eredményeként egyedülálló, tartalmilag a magyar protokollnak megfelelő, formailag tökéletesített sürgősségi kézikönyv született.

Az idén fölényesen nyert a közönségszavazáson a Merj segítséget kérni! projekt, amelyben szintén lényeges szerepet tölt be a művészet: daganatos betegek gyógyulását támogatják pszicho- és művészetterápiával. A Közönségdíjat megalapozó rekord mennyiségű szavazat bizonyára annak is köszönhető, hogy a csapat szellemes bemutatkozó kisfilmje formailag az anno világszerte nagy nézettségnek örvendő Charlie angyalai című tévésorozatra hajaz. A négymillió forintos nyereményt Polgár Judit nyolcszoros sakkolimpikon adta át.

Dr. Prezenszki Zsuzsanna (fotó: Pavlovski Natasha)

Az Összehangolva – Gyógyít a képzeleted! Alapítvány három éve nyújt segítséget daganatos betegeknek a pszicho- és művészetterápia eszközeivel. Egyik fő céljuk: oldani azt a fajta stigmát, hogy aki pszichoterápiás segítséget kér, az bolond. – Amikor összegyűlik néhány jó ember ugyanazzal a jó céllal, az energiák olyan szinten felerősödnek, hogy az már önmagában is segítség. Ez megjelenik a daganatos betegekkel végzett csoportfoglalkozásainkon is. Ha együtt nézünk bele a közös erőforrásmezőbe, akkor megtörténik a csoda – mondta az alapítvány szakmai vezetője, dr. Prezenszki Zsuzsanna pszichiáter, pszichoonkológus.

A vírushelyzet miatt a korábban élőben működő csoportokat Zoomon keresztül tartották meg.
– Már a járvány előtt is hittem a Zoomban, de a tapasztalatok felülmúlták a várakozásaimat. Az embereknek ugyanis olyan nagy szükségük van arra a közegre, ahol megértést, azonosságot és elfogadottságot kapnak, ahol a lelkük rezonál a másikéra, hogy mindez a Zoom-térben is működőképes. De azért persze jobb személyesen megtartani a csoportokat, épp ezért örülünk nagyon, hogy most már ismét találkozhatunk így is – fűzte hozzá a pszichiáter.

Az alapítvány ingyenesen igénybe vehető nyári erőforrástáborokat és csoportokat szervez majd daganatos betegeknek, ahol biztonságos térben, idilli környezetben gyógyulhatnak a kifejezetten számukra kidolgozott pszicho- és művészetterápiás módszer segítségével.

A cikk létrejöttét a B. Braun támogatta.

A nyitókép forrása: www.drprezenszki.hu

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!