
Tisztelgés Ravel előtt, művészfeleségek nyomában, Bach-fesztivál, Girl in the Clouds finisszázs és Vigyázat, Törékeny. könyvbemutató
– Az Art is Business e heti programajánlója
Forrás: Szegedi Szimfonikus Zenekar
Bonjour Paris! – Ravel 150
Időpont: 2025. május 15., 19:00
Helyszín: Zeneakadémia, Nagyterem, 1066 Budapest, Dohnányi Ernő utca 1.
A Szegedi Szimfonikus Zenekar nagyszabású műsorral tiszteleg Ravel 150. és Arvo Pärt 90. születésnapja előtt. Az ismert Ravel- és Stravinsky-művek előtt elhangzó – és Budapesten először hallható – Arvo Pärt-darabot az Eiffel-torony tervrajzai ihlették. A koncerten zongorán közreműködik Kiss Péter, a Zeneakadémia adjunktusa, vezényel a zenekar művészeti vezetője, Dubóczky Gergely.
Műsor:
ArVo Pärt: Silhouette – hommage à Gustave Eiffel
Ravel: Zongoraverseny bal kézre
Ravel: La valse
Stravinsky: Le sacre du printemps
Jegyvásárlás ITT.
Forrás: Ferenczy Múzeumi Centrum Facebook-oldala
Fantomszál II.: Művészfeleségek nyomában
A nyitó tárlatvezetés időpontja: 2025. május 15., 17:00
A kiállítás látogatható: 2025. május 15-től november 9-ig
Helyszín: Ferenczy Múzeum, 2000 Szentendre, Kossuth L. u. 5.
A Ferenczy Múzeumi Centrum folytatja Fantomszál című kamarakiállításainak sorát. Az intézmény gyűjteményéhez kapcsolódóan kamarakiállítás-sorozat vette kezdetét, amely három éven át, összesen hat tárlatot foglal magába. A Fantomszál főcím alatt futó kiállítások egy-egy nőalakot mutatnak be: a gyűjteményben szereplő, híres festőművészek feleségeit, akik gyakran maguk is alkotók voltak.
Ezúttal Gálffy Lola (1902–1980) életét ismerhetjük meg. Életéről szórványos visszaemlékezések, néhány kiállítási dokumentum, fotó tanúskodnak. A Réti-tanítvány festőművésznő nyaranta a szentendrei művésztelepen dolgozott férjével, Kántor Andorral, emellett évtizedeken át művésztanárként tevékenykedett. A gyermektelenül maradt Lola pedagógusi hivatásában teljesedett ki, szelíd következetességgel viszonyulva az oktatói és a festészeti feladatokhoz egyaránt. Művészi örökségének feltérképezése még előttünk álló feladat
A nyitó tárlatvezetést Kozák Zsuzsanna, a kiállítás kurátora tartja.
További információ ITT.
XVII. Budavári Bach Fesztivál
Időpont: 2025. május 15-től június 1-ig
Helyszín: Budavári Evangélikus Templom, 1014 Budapest, Bécsi kapu tér
Magyarország legnagyobb barokk hangszerének, Budavár Bach-orgonájának megépítése hívta életre a fesztivált 2017-ben, a Reformáció 500. emlékévében. Az évente kétszer megrendezett esemény tavasszal kizárólag J. S. Bach műveivel, változatos, historikus előadói apparátusokkal várja a hallgatóságot.
Forrás: Budavári Bach Fesztivál
Nagyzenekaros kantátás koncerttel indul a fesztivál, amelyen Bán István, a programsorozat művészeti vezetője vezényli a historikus hangszereket megszólaltató Musica Vivax Wien zenekarát és a Bach Akadémia Budapest kórust. Farkas Gábor zongoraművész Bach virtuóz csembalóversenyeit adja elő páratlan élményt ígérve, ezúttal orgonán. Spányi Miklós váltakozva szólaltatja meg a Nagy Mester műveit csembalón és Budavár gyönyörű hangszerén, Pétery Dóra és Szászvárosi Sándor pedig zenészbarátaival kamarakoncertekkel készülnek. Egy koncert erejéig a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem négy rátermett zongorista növendéke ül az orgonához. A fesztivált Luis Zorita nemzetközileg elismert, spanyol csellóművész zárja szólószvitekkel, a bensőséges műveket patinás barokk hangszerén bemutatva.
A Budavári Önkormányzat támogatásával megvalósuló alkalmakra a belépés díjtalan.
Bővebb információk ITT és az esemény Facebook-oldalán.
Herczeg Tiarna kiállítása az Apollo Gallery-ben (forrás: Apollo Gallery)
Herczeg Tiarna: Girl in the Clouds, finisszázs
Időpont: 2025. május 16., 18:00
Helyszín: Apollo Gallery, 1085 Blaha Lujza Tér 1.
Herczeg Tiarna első magyarországi bemutatkozó kiállításának záróeseményére, egy végső tárlatvezetésre és a kiállítás katalógusának bemutatójára invitál az Apollo Gallery. A tárlaton az alkotó kettős identitásának történetén keresztül nemcsak a huszadik századi személyes családtörténetébe nyerhetünk bepillantást, de a spirituális alapokon nyugvó aboriginál (ausztráliai őslakó) művészet szín- és formatárának történetmesélési absztrakciója is felismerhető.
A katalógusban a kurátori szöveg, a kiállított műtárgyak reprodukciói, Biró Dávid csodás enteriőrfotói mellett a művész saját vallomásán és műtermi képeken keresztül ismerhetik meg az érdeklődő olvasók alaposabban a fiatal ausztrál aboriginál-magyar alkotót.
A kurátori tárlatvezetést tartja: Sárvári Zita
További információ ITT.
Vigyázat, Törékeny. Handle with care – könyvbemutató
Időpont: 2025. május 20., 17:00
Helyszín: a Magyar Hospice Alapítvány kertje, 1032 Budapest, Kenyeres utca 18–22.
A kiadvány a Ludwig Múzeumban 2023-ban megrendezett Vigyázat, törékeny. Handle with care című kiállításhoz, valamint a Gondoskodó gyakorlatok című szimpóziumhoz kapcsolódóan jelent meg. Rendkívüli alapossággal járja körbe a témát. A Szolidáris partnerségek, a Nem-idealizált megközelítések, a Szociális háló mint társadalmi erőforrás és az Egyensúly egyéni és kollektív szintjei című tematikus fejezetekbe rendezett szövegeken és műtárgyleírásokon túl a kiállításhoz kapcsolódó egyéb eseményeket és a múzeumon kívüli programokat is beemeli a tartalomba.
„Egy kiállítás nem önmagában létezik, lokálisan is párbeszédben áll más intézmények hasonló témafelvetéseivel, társművészeti törekvésekkel, aktuális gazdasági, politikai és társadalmi diskurzusokkal. A Handle with Care esetében nem lehet eltekinteni attól az intézményi kontextustól sem, amelyben a kiállítás létrejött: egy állami fenntartású múzeum keretrendszerétől, egy white cube (fehér kocka) kiállítóhely limitáló adottságaitól, melynek sok tekintetben merev falai és a művekben felvetett kérdések olykor kölcsönösen feszítették egymást. Egy törekvés azonban végig ott lebegett a kiállítás koncepciója mögött: hogyan lehetne a múzeum hermetikusan zárt falait porózusabbá tenni, amelyen beszivároghatnak a társadalomból érkező impulzusok, belülről pedig a művészet képes kifelé hatni” – írja Popovics Viktória a katalógusban.
A könyvet Nagy Edina és Ureczky Eszter mutatja be, majd kötetlen beszélgetésre kerül sor a szerzőkkel, a művészekkel és a kurátorokkal.
Nyitókép: Herczeg Tiarna kiállítása az Apollo Gallery-ben (forrás: Apollo Gallery)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!