by artisbusiness.hu 2022. Oct 14.

Tardos-Taussig Ármin és a szegedi művészélet

– kiállítás a szegedi Új Zsinagógában

Tardos Taussig Ármin vasúti mérnök volt, személye mégis leginkább grafikai és szobrászati munkái miatt maradt emlékezetes. Metszetei, rézkarcai számos kiállításon szerepeltek; emlékművei, sírkövei ma is őrzik emlékét a városban. Odaadó és kivételesen aktív szervezője volt Szeged művészeti életének is. Szoros barátságot ápolt Juhász Gyulával, heti ebédvendége volt József Attila. Életét és munkásságát 2022. október 16-án nyíló exkluzív kiállításon mutatják be.

Előzmények

Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata nyerte el a Rediscover – A Duna-régió rejtett zsidó kulturális örökségének felfedezése, bemutatása és kiaknázása című Európai Unió-s projektet. A programot vezető Szegedhez nyolc ország kilenc önkormányzata társult: Banja Luka, Galac, Kotor, Muraszombat, Eszék, Regensburg, Szabadka és Temesvár. A partnerség alapja a hasonló méretű, történelmi hátterű városok hasonló kulturális és turisztikai küldetése. Az önkormányzatokon kívül társult tematikus partnerek is részt vesznek a projektben, ilyen partner a Szeged és Térsége Turisztikai Nonprofit Kft., az Institute for Culture, a Tourism and Sport Murska Sobota (a muraszombati turisztikai iroda), a Municipal Museum of Subotica (a szabadkai múzeum), a Romanian Institute for Research on National Minorities (a Román Nemzeti Kisebbségi Kutatóintézet), valamint Szeged, Banja Luka, Montenegro, Eszék és Temesvár zsidó hitközsége – olvasható a szegedvaros.hu-n.

A projekt teljes költségvetése: 1 846 346 45 euró, Szegedé 339 342 euró, amelyből mintegy 60 000 euró az önerő (saját forrás és társfinanszírozás).

A Rediscover projekt 2020 novemberében Elfeledett arcok címmel néhány napos utcai kiállítást szervezett Szeged egyik kedvelt közterén: a város életében kiemelt szerepet játszó zsidó személyekre irányították a figyelmet. Akkor 12+1 életpályát mutattak be, de tudatában voltak annak, hogy kétszer, háromszor annyian is érdemesek lennének rá. A hiányt pótlandó, elsőként az emlékművek, a zsinagógai feliratok, sírkövek szegedi grafikusmesterére, Tardos-Taussig Árminra emlékeznek – írja a multesjovo.hu.

„A temesvári születésű Taussig a budapesti műegyetemen szerzett mérnöki oklevelet. Több forrás is utal arra, hogy grafikusi, rézkarcolói ismereteit egy, a Bécsi Művészeti Akadémián végzett festőnél, Adolf Wesemannál tanulta. A rajzolás még további hosszú évekig „csak” hobbi maradt, hiszen friss műszaki diplomásként az államvasutak szolgálatába lépett és a szegedi üzletvezetőségnél kezdte el pályáját. Szépen ívelő karrierje egészen 1919-es Tanácsköztársaságig tartott, amikor politikai szerepvállalásáért idő előtt nyugdíjazták. Ekkor azonban már túl volt számos megbízáson, grafikai tervezésen, kiállításon, kiállításszervezésen, képzőművészeti szakcikken, és maga is nagy képzőművészeti kollekcióval rendelkezett. Ő tervezte például az egykori régi zsinagóga szószékét. Ott volt 1902-ben a szegedi Új Zsinagóga díszítőfestői között, így neki köszönhetőek a belső tér héber feliratai, sőt az oltárlépcső sárgaréz könyöklőjének terve is.”

Amikor már minden elkészült a Tardos-Taussig Ármint bemutató kiállításra, az egyik leszármazottja várostörténeti jelentőségű dokumentumokat bocsátott a Szegedi Zsidó Hitközség Archívum rendelkezésére. A tárlat bemutatja gazdag pályáját, és eddig kevéssé ismert irodalom-, város- és művészettörténeti kuriózumokat is felsorakoztat.

Tardos-Taussig Ármint pályájáról Frauhammer Krisztina Elfeledett arcok Szeged zsidó múltjából 1. című cikkében olvashatnak bővebben.

A kiállítás 2022. október 16-ától 2023. március 30-áig tekinthető meg zsinagógai alapjegyárral. A megnyitó Facebook-eseménye ITT található.

Nyitókép: Taussig sorai Móra Ferencnek a metszeteit tartalmazó mappa borítóján, Somogyi Könyvtár, Szeged (forrás: multesjovo.hu)

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!