Új bemutatók, podcast, vándorinstalláció és balettvonat
by artisbusiness.hu 2024. Oct 22.

Új bemutatók, podcast, vándorinstalláció és balettvonat

– Rendkívüli programsorozattal készül negyvenöt éves évfordulójára a Győri Balett

Idén ősszel különleges mérföldkőhöz érkezik a Győri Balett: az együttes fennállásának negyvenötödik évfordulóját ünneplik. Ez alkalomból olyan színes és változatos programsorozattal várják a közönséget, amely méltó módon idézi fel a társulat gazdag múltját, miközben új élményeket is kínál az érdeklődőknek. A jubileumi események célja, hogy megmutassák: a folyamatos megújulás és a táncművészet iránti szenvedély az, amelynek köszönhetően az együttes évtizedek óta jelentős szerepet játszik a magyar és a nemzetközi táncszíntéren egyaránt.

A Győri Balett 1979-es megalakulása óta a magyar táncművészet meghatározó társulata. Az együttes a Magyar Állami Balettintézet akkori végzős osztályából szerveződött, első vezetőjük Markó Iván volt. A társulat létrejötte mérföldkő volt mind a hazai tánc történetében, mind Győr kulturális életében.

„Halottak napján született meg a Győri Balett, november 1-jén volt az első előadásunk, ekkor mutattuk be Markó Iván koreográfiáját, a Nap szeretteit. A történet azért álomszerű, mert nem volt rá példa korábban, hogy egy végzős osztály együtt maradva új társulatot alapítson, ahogyan az a Győri Balett esetében történt.” – idézi fel a kezdeteket Kiss János korábbi igazgató, az együttes egyik alapítója.

Az elmúlt évtizedek során a Győri Balett nemcsak itthon, de nemzetközi színtéren is komoly hírnevet szerzett, tovább öregbítve a magyar táncművészet elismertségét.

A Győri Balett 45 éve számokban:

  • 170 bemutató,
  • 2854 előadás,
  • 2 millió feletti néző,
  • 192 város, ahol fellépett az együttes.

 

„Fontosnak tartjuk, hogy minden generációt meg tudjunk szólítani. A művészetünk a közönségünkkel válik teljes egésszé” – hangsúlyozza Velekei László, a Győri Balett igazgatója.

A programsorozat egyik különleges eseménye az Ebédelj egy táncossal! rendezvény, amelynek keretében az együttes nézői, követői között sorsolással kiválasztott szerencsés résztvevők együtt ebédelhetnek és beszélgethetnek a Győri Balett egy-egy táncművészével a Lamaréda étteremben. Az esemény házigazdája Bajári Levente Harangozó-díjas táncművész lesz.

A Győri Balett Anna Karenina előadása fotó: Ambrus László)A Győri Balett Anna Karenina előadása fotó: Ambrus László)

Az évfordulóhoz kapcsolódóan indul a Hallgatlak! podcastsorozat is, amelyben a Győri Balett egykori és jelenlegi tagjai mesélnek az együttesről, karrierjük állomásairól és személyes élményeikről. A Spotify-ra havonta újabb epizódokkal érkező beszélgetéseket Mohácsi Szilvia kulturális újságíró vezeti.

2025 tavaszán pedig egyedülálló kampány kezdődik a Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Zártkörűen Működő Részvénytársasággal: a GYSEV és a Győri Balett együttműködésében balettvonat indul, amely különleges látvány- és hangzóanyagokkal gazdagítja az utasok utazását. A kampány részeként flashmobokra és más kreatív meglepetésekre is számíthatunk.

A Győri Balett Trisztán és Izolda előadása (fotó: Bánkuti András)A Győri Balett Trisztán és Izolda előadása (fotó: Bánkuti András)

A Győri Balett Vándorinstallációja szintén izgalmas eleme a jubileumi programsorozatnak. A balettet népszerűsítő, a fiatalokat a táncművészethez közelebb hozó mozgókiállítás tíz győri iskolában lesz látható (egy-egy intézményben két-három hétre). Az installációt először a Széchenyi István Egyetem hallgató láthatják, október 20-tól.

A Filter – beszélgetős teadélután című eseményen a balett régi és új tagjai, táncművészek, fotóművészek és újságírók idézik fel az együttes gazdag és színes múltját. A rendezvénynek különleges hangulatot a Főapátság híres teái adnak, amelyek a beszélgetéseket kísérik.

Az együttes az évfordulóra egy extrákkal kiegészülő előadássorozattal is készül. A Markó–Gombár bérlet keretében a közönség négy különböző táncelőadást tekinthet meg az évad során: a Peer Gynt, a GisL, az Éva és Ádám című esteket, valamint a 20. Magyar Táncfesztivál egyik nagyszínpadi produkcióját.

A jubileumi évad egyik legemlékezetesebb eseménye a Tranzit est lesz, amely során a közönség két nemzetközi koreográfus vezetésével indul különleges utazásra. Jordan James Bridge Falling into Jupiter című sci-fi balettjében egy idegen bolygóra lépünk, ahol az emberi létezést egy másik életforma tükrében próbáljuk megérteni, míg Kim Jung-a Mirror című művében saját tudatunk mélyére tekinthetünk, hogy felfedezzük önnön arcképünket. Kik is vagyunk mi valójában? – szegezi a kérdést a nézőknek az új produkció.

Nyitókép: A Győri Balett társulata (forrás: Győri Balett)

Lásd még:

„A minőség összeköt bennünket” – Interjú Kiss Jánossal, a Győri Balett alapító tagjával

Tudni kell a saját lábunkra is állni – Interjú Velekei Lászlóval, a Győri Balett igazgatójával

„A fesztivál küldetése, hogy leképezze a hazai táncéletet” –  Interjú Velekei Lászlóval, a Győri Balett igazgatójával

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕