by Art is Business 2025. Jan 02.

A kulturális turizmus idei bajnoka: Szeged

– Az Art is Business 2024-es díját az alföldi város kapta

A Tisza és a Maros találkozásánál fekvő Szeged a Dél-alföldi régió gazdasági, igazgatási és kulturális központja, Magyarország harmadik legnagyobb, megyei jogú városa. Közel százhatvanezren lakják. Évi kétezer körüli napsütéses órának örvendhet, ezért a „napfény városának” is nevezik. Diákváros, csaknem huszonötezer egyetemi hallgató és tizenötezer középiskolás tanul a településen, az ifjúság nyitottságának is köszönhető pezsgő kulturális élete. Az Art is Business kétévente ad át díjat Kulturális turizmus kategóriában, amit 2024-ben Szeged városa kapott.

A Budapesttől százhetven kilométerre fekvő, az EU egyik dél-keleti „kapujának” számító Szegedet jó megközelíthetősége, fejlett infrastruktúrája és szolgáltatószektora, magas színvonalú oktatása és jól képzett, idegen nyelveken beszélő munkavállalói vonzóvá teszik az intenzív tudáságazatok befektetői számára. Szeged vezetése számos erőfeszítést tett annak érdekében, hogy olyan épített és természeti környezetet alakítson ki, amely alkalmas a kikapcsolódás valamennyi formájára. 2003-ban Europa Nostra-díjat kaptak a belváros felújításáért. 2006-ban az Európa Tanács a magyar városok közül elsőként Szegedet tüntette ki európai szellemiségéért, 2009-ben az Európai Klímaszövetség díját érdemelte ki a környezetbarát városfejlesztésért, 2022-ben pedig Hild-díjat kapott a közterületek környezettudatos megújításáért. A város kulturális szerepköre országos szinten is meghatározó. Színházi, zenei és képzőművészeti rendezvényei rengeteg látogatót vonzanak, gyakran a határon túlról is. 

A kulturális turizmus kategóriát támogató Budapest II. kerület polgármestere, Őrsi Gergely, dr. Kovács Tamás, Szeged gazdasági alpolgármestere és Balogh Máté András, az Art is Business Egyesület elnöke a 2024 decemberében tartott díjátadón (fotó: Pixolar Photography)A kulturális turizmus kategóriát támogató Budapest II. kerület polgármestere, Őrsi Gergely, dr. Kovács Tamás, Szeged gazdasági alpolgármestere és Balogh Máté András, az Art is Business Egyesület elnöke a 2024 decemberében tartott díjátadón (fotó: Pixolar Photography)

Szegedet – ahogy több mint ezeréves történelme során mindig is – a megújulás jellemzi. A mai városkép kialakulásának egyik legmeghatározóbb eseménye az 1879-es árvíz volt. Az épületek nagy része elpusztult, majd a település a gyors nemzetközi összefogásnak köszönhetően az egyik legmodernebb magyar városként született újjá. A századforduló valamennyi stílusát felvonultató építészet és a gazdag kulturális programkínálat egyaránt hozzájárul turisztikai forgalmához. A céltudatos, fenntartható, integrált stratégia eredményeként Szeged turizmusa dinamikusan fejlődik. A belföldi és külföldi turisták által eltöltött vendégéjszakák aránya 60/40 százalék. A külhoni látogatók elsősorban Németországból, Szerbiából és Romániából érkeznek, de folyamatosan nő a cseh és lengyel vendégek száma is.

A szegedi intézmények együttműködése az utóbbi években egyre nagyobb szerepet kapott, a cél: változatos kulturális kínálatot nyújtani mind a helyi lakosoknak, mind a turistáknak. Az intézmények gyakran közösen szerveznek fesztiválokat, kiállításokat, koncerteket és egyéb rendezvényeket, amelyek élénkítik a város szellemi életét. 

REÖK Regionális Összművészeti Központ (forrás: Szeged városa)REÖK Regionális Összművészeti Központ (forrás: Szeged városa)

A REÖK Regionális Összművészeti Központ és a Szegedi Szabadtéri Játékok a Szegedi Nemzeti Színház égisze alatt működik 2021 óta, a három intézmény szoros együttműködése is elősegíti, hogy az egyik művészeti ág iránt már érdeklődő befogadók megszólíthatóak legyenek egy másik ág számára is. Az összművészeti kölcsönhatások jegyében a REÖK kiállításai például Szabadtéri-jeggyel díjmentesen megtekinthetők.

A SZINkópé fesztivál a 78 éves Kövér Béla Bábszínház családi fesztiválja, melynek célja, hogy az látogatók jobban megismerhessék a várost és annak kultúráját. A családok remek lehetőséget kapnak egy nyári kavalkádra: bábelőadások és koncertek, egész nap zajló interaktív játékok sora várja őket az újszegedi Erzsébet-ligetben. A különleges, szerethető arculatú rendezvény lehetőséget biztosít a helyi kulturális intézmények és civil szervezetek bemutatkozására, saját programjaikkal való megjelenésre. 

Borfesztivál a Dóm téren (forrás: Szeged városa)Borfesztivál a Dóm téren (forrás: Szeged városa)

Szegeden számos alternatív színház és társulat működik, amelyek innovatív előadásokkal járulnak hozzá a helyi művészeti élethez. A Magyarországi Alternatív Színházi Központ (MASZK) Egyesület a színházi élet egyik meghatározó szereplője, szervezésében valósul meg az ország egyik legjelentősebb alternatív színházi eseménye, a Thalter Nemzetközi Színházi Fesztivál. 

A Szent-Györgyi Albert Agóra szintén a kultúra motorja. Városjátékokkal, közös kiállításokkal és kulturális piaccal is erősíti az intézmények, szervezetek együttműködését.

Szeged az Európai Bizottság révén 2019-ben bekerült harminc európai ország legtöbb kreatív és kulturális lehetőséget nyújtó 190 városa közé, jelezvén, hogy a fesztiválokon túl is sokféle lehetőség van a szórakozásra, kikapcsolódásra: klasszikus zenei hangversenyek, könnyűzenei koncertek, színház és bábszínház, szakmai és művészeti kiállítások, gasztronómiai és sportprogramok sokasága kínál kellemes időtöltést egész évben.

A közelmúltban megvalósult hazai és európai uniós turisztikai projektek egyedülálló kulturális élményekkel növelték a város turisztikai vonzerejét.

Kiemelt projektek

A Partfürdő turisztikai szolgáltatásainak bővítése

A projekt során többfunkciós úszómű létesült kishajókikötővel és vendéglátóegységgel, horgászversenypályát alakítottak ki, az Újszegedi Partfürdő és Kemping területén korszerűsítették a mosdókat és az öltözőket, strandröplabdapályákat és egy szabadtéri edzőpályát is létrehoztak. Emellett gyermekjátszótér, strandfocipálya is szolgálja a kikapcsolódni vágyókat. A pihenőparkban 250 méter hosszú parti sétányt alakítottak ki. A projekt költségvetése 299 950 000 forint volt.

A Móra Ferenc Múzeum és Vár turisztikai célú fejlesztése

A Móra Ferenc Múzeum főépülete teljes körű felújításon esett át, tetőkilátót is kialakítottak, emellett megvalósult a múzeumhoz tartozó másik kiállítási egység, a Vár látogatóbarát fejlesztése. A pályázat révén újjászületett és bővült a kőtár, a várkert is megszépült, kertészeti szempontból is rendezték. A támogatás mértéke: 1 508 039 000 forint volt. 

A százéves Belvárosi Mozi turisztikai célú fejlesztése

A projektben a pályázó, Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata olyan módon kívánta fejleszteni a Belvárosi Mozit, hogy a fiatalságnak is vonzó módon, élményszerűen, XXI. századi technológiával tudja bemutatni a film történelmi múltját, jelenét és jövőjét, különös tekintettel három kiemelt alkotónk, Zsigmond Vilmos, Balázs Béla és Csőke József munkásságára, az egyetemes  filmtörténelemben betöltött szerepük pozicionálására. Az állandó kiállítás tematikailag az ő relikviáikra épít. 

A Belvárosi Mozi (forrás: Szeged városa)A Belvárosi Mozi (forrás: Szeged városa)

A Belvárosi Mozi Magyarország egyetlen filmszínháza, amely eredetileg is mozinak készült, art deco stílusú épületében 1920 óta nagyobb megszakítások nélkül nézhetünk filmművészeti remekeket. A 762 320 000 forint költségvetésű projekt keretében kívül-belül felújították, korszerűsítették az épületet, színpad-, hang- és fénytechnikai fejlesztéseket végeztek, és a nézőteret is átalakították. Fontos cél volt, hogy a kiállítás ne csak egyszeri élményként vonzza a látogatókat, hanem visszatérő közönség formálódjon. 

Elefántot és ázsiai állatokat bemutató épületegyüttes létesítése a Szegedi Vadasparkban

A modern kor elvárásainak megfelelően nem pusztán egy ház és kifutó épült a 480 milliós projekt keretében, hanem egy komplex bemutatórendszer is, amely az elefántokon kívül Dél- és Délkelet-Ázsia természetvédelmi és kulturális értékeit is megismerteti. Az 1443 négyzetméteres ház dizájnja Angkort, a khmer templomvárost idézi. Az indiai elefántok mellett madarak és ázsiai kiskarmú vidrák is megtekinthetők a bemutatókban. A Szegedi Vadasparkra jellemző természetes, erdei környezetben hazánk legnagyobb területű, közel 7000 négyzetméteres elefántkifutója épült meg.

Rediscover – A Duna-régió rejtett zsidó kulturális örökségének felfedezése, bemutatása és kiaknázása

Az Európai Unió finanszírozásával megvalósult projektben nyolc Duna-régiós ország kilenc önkormányzata és tizennyolc intézménye vett részt: Szeged (HU, nyertes, vezető partnerként), Banja Luka (BA), Galac (RO), Kotor (ME), Muraszombat (SI), Eszék (HR), Regensburg (DE), Szabadka (RS) és Temesvár (RO). A partnerség alapja: hasonló méretű, történelmi hátterű, zsidó örökséggel bíró Duna menti városok – hasonló kulturális és turisztikai küldetéssel. Az önkormányzatokon kívül a témához kapcsolódó szervezetek is társultak a projekthez: Szeged és Térsége Turisztikai Nonprofit Kft., Institute for Culture, Tourism and Sport Murska Sobota (SI) – a muraszombati turisztikai iroda, Municipal Museum of Subotica (RS) – a szabadkai múzeum, Romanian Institute for Research on National Minorities (RO) – a Román Nemzeti Kisebbségi Kutatóintézet, valamint Szeged, Banja Luka, Montenegro, Eszék és Temesvár zsidó hitközsége.

A projekt teljes költségvetése (a keep.eu közleménye szerint) 1.846.346,45 euró, Szeged esetében 495 704 euró volt. Mivel a Duna-régió mai zsidó társadalma töredezett, a közepes méretű városok csak a maréknyi zsidó lakosság néhány múltból származó relikviájára és emlékre támaszkodnak. A zsidó hagyatékot általában az épített örökségközpontokhoz kapcsolják. A projekt célja az volt, hogy összegyűjtse, kategorizálja és tesztelje azokat a lehetőségeket, amelyekkel felfedezhető, és turisztikailag „eladhatóvá” válik az épített örökség mögött húzódó szellemi örökség is. A Rediscovert megvalósító szervezetek a zsidó kulturális örökség ismert helyszíneinek (zsinagógák, temetők, emlékhelyek, nyilvános/üzleti/lakóépületek) ismételt felfedezése során olyan kreatív tartalmakkal, turisztikai látnivalókkal – például kiállításokkal, személyes vallomásokkal – töltötték meg a zsidó örökség fogalmát, amelyek a mainstream közönség és a látogatók számára általában kevésbé ismert elemei a zsidóság szellemi-kulturális hagyatékának. Többek között kiadtak egy páratlanul míves kötetet Windows of Celebrations (Az ünnepek ablakai) címmel; mobilapplikációt készítettek, amely négy nyelven mutatja be a szegedi belváros zsidó épületeit, a zsinagógát és a zsidó temetőt, illetve a hozzájuk kapcsolódó személyes történeteket.

Az első szegedi tűzfalfestmény: Roth Manó emlékére (forrás: Urbanmuveszet.hu)Az első szegedi tűzfalfestmény: Roth Manó emlékére (forrás: Urbanmuveszet.hu)

A rejtett kincseket felvonultató Rediscover egyik leglátványosabb alkotása, Szeged első, megközelítőleg 200 négyzetméteres tűzfalfestménye Róth Manóra, a zsinagóga ablakait megfestő iparművészre, üvegfestőre emlékezik. 

Az applikáció elérhető Android és IOS készülékeken is, letölthető ITT.

A cikk 2024. decemberében, az Art is Business 33. lapszámában jelent meg.

A nyitókép forrása Szeged városa.

Lásd még:

A város, amely nyitott a kultúrára – Európa 2010-es kulturális fővárosa, Pécs nyerte a 2022-es Art is Business Díj Kulturális turizmus kategóriájának díját.

A fenntartható kultúra prioritás – Átadtuk az idei Art is Business Díjakat

„Nem dolgozni megyek be a munkahelyemre, hanem alkotni” – Interjú Jamniczky Tímeával, a JCDecaux Hungary Zrt. vezérigazgatójával

„Az én kiállításom a játszótéren van” – Interjú Kő Boldizsár képzőművésszel

„A támogatás számunkra személyes ügy” – Interjú Kósi Gáborral és Kósiné Mihálkovics Edittel, az Art is Business „Forprofit mecénás” Díjának nyerteseivel

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!