by artisbusiness.hu 2024. Jan 10.

Bödőcs Tibor: „Sötét jövőképet vázoltam fel, de humorista vagyok, nem pedig jós”

Tavaly jelent meg Bödőcs Tibor negyedik könyve, a Prímszámok hóesésben. A humoristával a 24.hu készített interjút korábban.

Bödőcs új könyvének egyik fejezetében a Nagyszerű befektetés című írásban egy japán táncolóegér szerepel, amely véres hurkaként végzi, miután a hentesek átveszik a kisállatboltot. A szöveget az utolsó pillanatban rakták bele a könyvbe, mert „történtek bizonyos események kis hazánkban” – ahogy a humorista fogalmaz. Az interjúban kifejti, hogy az ​​ötletet a Libri felvásárlása adta. [Bödőcs könyveit korábban a Librihez tartozó Helikon adta ki. A Libri Csoport 2023 júniusában kötött szerződést a kormányközeli Mathias Corvinus Collegium Alapítvány leányvállalatával, az SQ Invest Kft.-vel a Libri Csoport 67,48 százalékos részvénycsomagjának adásvételéről. A tranzakcióval az eddigi közvetett kisebbségi tulajdonos MCC vált a hazai könyvkereskedelmi és -kiadói piac meghatározó szereplőjének 98,41 százalékos tulajdonosává – a szerk.]

„Kétségtelenül ez volt a szikra, ami belobbantotta az ötletet, de próbáltam úgy megírni, hogy az értelmezhető legyen többféleképpen, és ne legyen leszűkítve egyetlen konkrét esetre. Törekedtem a példázatosságra, csak ez az ügy most még viszonylag friss és könnyen dekódolható, de nyugi, száz év múlva már nem lesz az. Azért nem ez volt az első – és sejthetően nem is az utolsó – eset, hogy a hatalom erőből átvesz egy sikeres vállalkozást, einstandol pár üveggolyót. Sötét jövőképet vázoltam fel, de humorista vagyok, nem pedig jós” – nyilatkozta. Az adásvétel hírét tavaly nyáron egy Facebook-bejegyzésben is kommentálta a humorista.

Bödőcs új könyvében a háború borzalmairól is szó esik, ennek kapcsán a 24.hu arról kérdezte a humoristát, hogy  van-e saját válasza arra a kérdésre, hogy Mozart operái, a Brian élete poénjai és Messi cselei ellensúlyozzák-e a történelem szörnyűségeit: „Én csak egy gátőr vagyok, ne rajtam kérd számon az árvíz szintjét! Ezzel a kérdéssel érkezünk el az abszurdhoz. Hogy van ez a világegyetem, állunk a jeges űrben, és miként adunk értelmet az értelmetlennek tűnő létezésnek. Vallással? Az kétségtelenül ad egy választ, hogy kérem szépen, mindez nem is értelmetlen. De valahol az is abszurd, ha választ adunk. Legalábbis számomra, mert, én egy nem hívő Jézus-szimpatizánsként olvasgatom a Torgy…, akarom mondani a Bibliát. A vallás tehát biztos válaszokkal kecsegtet, Camus viszont azt mondja, hogy nem tudjuk, mi ez, de épp ezért kell az értelmetlenség ellen lázadnunk, és mégis találnunk valami értelmet a létezésben. Sziszüphosznak erre ott a kő, nekem pedig az újabb könyvek, standup-estek, és természetesen az interjúk. (...) az interjú az a része, amikor rágurul a lábamra a kő. Amikor meg felérek a domb tetejére, az a könyvbemutató vagy a standup-előadás. Napról-napra görgetem, nekiindulok, izzadok, a csúcson megszólal a taps, utána pedig legurul a kő. Aztán másnap újrakezdjük.”

Arra a kérdésre, hogy mi érez olyankor, amikor a csúcsról lefele sétál, a humorista ezt válaszolta: „Boldognak kell akkor engem elképzelni egy benzinkúthideg sörrel a kezemben. Az abszurdra visszatérve: Camus szerint a filozófiának arra a kérdésre kell választ találnia, hogy miért ne öljük meg magunkat, ha egyszer ennyire értelmetlen minden. Bennem az öngyilkosság sose merült fel, ahhoz túlságosan szeretem ezt az értelmetlenséget. Erről beszéltünk már a tavalyi interjúnkban is – azt is visszaolvastam mostanában, nemcsak a Zabhegyezőt! –, akkor Esterházytól idéztem, hogy egyfelől »a teremtés oké«, és közben persze szörnyű is. Szerintem az az igazi humor, amelyik nem tagadja le egyiket sem. Nem is giccses, mert nem mondja azt, hogy minden jó. Meg nem is fojtja teljes tragédiába, amikor csak azt látjuk, hogy minden szörnyű. Hanem a kettőt valahogy együtt mutatja meg. Pontos definíciót erről sem tudnék gyártani, viszont található egy írás arról is a könyvben, hogy semmiről sem lehet definíciókat gyártani!” – fejtette ki.

A teljes interjú ide kattintva olvasható.

Lásd még:

Az idei Libri irodalmi díjakat Krasznahorkai László és Bödőcs Tibor kapta

Nyitókép: Bödőcs Tibor (forrás: Bödőcs Tibor Facebook-oldala)

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!