„Az ország legboldogabb családja”
by Major Eszter Anna 2025. Jul 04.

„Az ország legboldogabb családja”

– Beszélgetés Deák Zsuzsannával, a Budapesti Fesztiválzenekar forrásteremtési vezetőjével

Harmonikus, támogató közeg, együttműködések és kapcsolódások állandó inspirációja, a legmagasabb professzionalizmus és a legmélyebb emberi megnyilvánulások találkája. A zenekar, ahol a hűség alap, ahová tartozni öröm és ami minden bizonnyal az ország egyik legboldogabb szigete. Az alapító, vezető karmester dekádok óta együttese élén áll, a muzsikusok és a fontos háttérmunkát végző csapat is lojális a zenekar, a karmester és persze a közönség felé. Ez az együttes a Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ), élén Fischer Ivánnal, a színfalak mögött pedig odaadó csapattal. 

– Bő tíz éve dolgozom a zenekarnál. Kalandos út vezetett idáig – meséli Deák Zsuzsanna, a Budapesti Fesztiválzenekar forrásteremtési vezetője. – A lányaim édesapjával a zenekar egyik koncertjén ismerkedtünk meg, és később, amikor összeházasodtunk, támogatók lettünk. A BFZ akkori igazgatója felfigyelt rám, és mivel a kulturális menedzsment területén dolgoztam, bizonyos kérdésekben kikérte a véleményemet. Tetszettek neki az ötleteim, hamarosan állást kínált, amit boldogan elfogadtam. Eleinte féltem nagyon, de hamar belerázódtam. Így lettem mecénásból munkatárs. Máig töretlen lelkesedéssel végzem a feladataimat: minden nap hálás szívvel gondolok arra, hogy egy ilyen szervezethez tartozhatok – mondja.

Fischer Iván a zenekar 2023-as karácsonyi koncertjén (forrás: BFZ)Fischer Iván a zenekar 2023-as karácsonyi koncertjén (forrás: BFZ)

A Budapesti Fesztiválzenekar számos vállalati partnerrel büszkélkedhet. Vannak, akik pénzadománnyal támogatják a zenekart – például a Raiffeisen Bank, az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt., az EQUANS Magyarország Kft,, az AutoWallis Group, a Helia-D, az Iguana Bar & Grill, az Eisberg Hungary Kft. –, mások a cég profiljához illő juttatással. Az IQB Medical például a munkavállalók egészségügyi vizsgálatait állja, a Gere Pincészet borral támogatja az eseményeket, a Gerbeaud pedig a vacsorákat adja kiemelt kedvezménnyel.

– A szívem csücskei a Palmer and Co pezsgőt forgalmazó, csodálatos házaspár – vallja be Zsuzsanna –, ők francia champagne-nyal támogatják a rendezvényeinket, elsősorban az adománygyűjtő báljainkat. Imádom, ahogyan bevonódnak a zenekar életébe: eljárnak az eseményeinkre, a koncertekre, könnyű együtt dolgozni velük, láthatóan szenvedélyükké vált a BFZ. Így van ez egy másik kedvenc házaspárral is, akik először magántámogatóink voltak, pénzadományokkal segítettek, aztán egy vacsora alkalmával felajánlották, hogy szívesen segítenének transzferrel. Ma már a szólistáinkat hozzák-viszik a JoAn VIP Travel luxusautóival, nem csak Budapesten, de akár vidékre és külföldre is. Winkler Nóra is támogat minket: egyszer aukciót vezet, máskor szakértőként van jelen az eseményeinken. Nem feledkezhetünk meg a szállodákról sem: a Kempinski Hotel Corvinus, a Corinthia Budapest, az Aria Hotel Budapest nagyvonalú kedvezménnyel bocsátják rendelkezésünkre a szobáikat, amikor külföldi vendégművészek érkeznek hozzánk – sorolja Deák Zsuzsanna a támogatókat.

Winkler Nóra aukciót vezet a BFZ 2025-ös adománygyűjtő bálján (fotó: Chripkó Lili)Winkler Nóra aukciót vezet a BFZ 2025-ös adománygyűjtő bálján (fotó: Chripkó Lili)

Mint meséli, a hosszú távú szövetség titka a személyes, érzelmekre építő, aktív viszony, amelyet éppen az élő, kölcsönhatásokban gyökerező jellege miatt nem akar megszüntetni senki. – A személyes interakció és a zenei élmény a kulcs – folytatja, és feleleveníti, hogy például a champagne-t biztosító házaspár korábban nem volt koncertlátogató, de egy másik támogató ismeretsége révén bekerültek a zenekar vonzáskörébe, és rákaptak a komolyzenére – így a személyükben nem csupán mecénásokat, de zenekedvelőket is nyert az együttes. 

A Budapesti Fesztiválzenekar koncertje a Müpában (forrás: BFZ)A Budapesti Fesztiválzenekar koncertje a Müpában (forrás: BFZ)

Az együttműködési „legeket” firtató kérdésre a forrásteremtési vezető szinte levegő nélkül sorolja az emlékezetes szponzorációkat. – Ha céges támogatókról beszélünk, a legszemélyesebb kapcsolatok a korábban említett párokhoz fűznek minket. Fantasztikus érzés, hogy a mecenatúrán túl a barátainkká váltak. Említhetem az Alteo Energiaszolgáltató egyik felsővezetőjét is, aki rendszeresen utazik velünk turnékra, és büszkén mondhatom, hogy a szakmai mellett személyes, baráti viszony is kialakult köztünk. A legnagyobb adomány nem valamely vállalathoz köthető, hanem egy Angliában élő orvoshoz, aki az egyik koncert után megkérdezte, miként támogathatná a zenekart nagyobb összeggel. Behívtuk őt Fischer Iván öltözőjébe, ahol elmondta, meg akar győződni arról, hogy valóban jó helyre utalja a pénzt. Kiderült, hogy nem véletlen az óvatossága, kifejezetten nagy összegről volt szó: a hölgy gyerekei, unokái már kirepültek, ő pedig örökölt egy lakást, amit eladott, és annak a vételárát osztotta meg két részletben – köztünk és egy másik alapítvány között. A hihetetlen adományt szoros barátság követte, olyannyira, hogy amikor Londonba utaztunk a zenekarral, meginvitált a házába – meséli. 

A zenekar a 2022-es londoni turnéján (forrás: BFZ)A zenekar a 2022-es londoni turnéján (forrás: BFZ)

– A legtanulságosabb mindig az, ha valaki nem újítja meg az együttműködést. Ennek oka – szerintem – legtöbbször a személyes bevonódás hiánya. A támogatásnak ugyanis két ága van: vagy azért adakozunk, hogy valamely problémára gyógyírt találjunk, az megszűnjön vagy enyhüljön (például a rák, az éhezés, a betegségek, a háború), máskor azért, hogy valami létrejöhessen és megmaradjon – ebbe a kategóriába tartoznak például a művészetek. Amennyiben ez a szívügyünk, a támogatás ellenértéke lehet, ha láthatjuk, mi születhet a hozzájárulásunkból. Ezért mindig ragaszkodom ahhoz, hogy a mecénásaink élményt is kaphassanak: tudom, kinek mi a fontos, és igyekszem azt a szegmenst kiemelni számára, megtalálni a közös nevezőt. Ha például valaki a divathoz vonzódik, akkor hangsúlyozom, hogy a velünk fellépő csodaszép szólista ruhakölteményei is különlegesek, vagy ha svájci céggel van dolgom, mindig jelzem nekik, amikor az országukból érkezik vendégművész hozzánk. Próbálok mindenkit bevonni a közös élménybe. A legmeghatóbb élményem pedig a legszomorúbb is: amikor valaki az élete végén búcsúzik tőlünk. Az ilyen pillanatok elmondhatatlanul megindítóak, a tudat, hogy ennyire részese lettünk valaki életének, egyszerre megható és egyben csodás visszacsatolás, hogy jól végezzük a dolgunkat. Ahogyan az is, amikor kis pénzű támogatók aggódva hívnak fel, hogy vészhelyzet adódott, lehetséges-e, hogy a megújítási határidőhöz képest pár nappal később utalják az adományukat? Mert minden nehézség ellenére szeretnének velünk maradni. Ezek mind azt mutatják, hogy milyen sokaknak fontos a zenekar munkája és a hozzánk tartozás. Fischer Iván szokta mondani, hogy a BFZ támogatói klubja az ország legboldogabb családja, és ez igaz. Itt mindenki ugyanazt szereti, ugyanaz a cél. Itt mindenki a MI része, és ez örömöt ad.”

Szabadtéri koncert a Hősök terén 2023-ban (fotó: Stiller Ákos)Szabadtéri koncert a Hősök terén 2023-ban (fotó: Stiller Ákos)

Minden zenekarnak vannak szívügyei, a Budapesti Fesztiválzenekar esetében ez egyértelműen a társadalmi tevékenység. Deák Zsuzsanna mosolyogva és elérzékenyülve emlegeti fel a közösségi hetet, amely egy évadban kétszer várja a közönséget. – Ilyenkor elhagyatott zsinagógákban is járunk. Egyik alkalommal, a minket körbevezető rabbi a templomban egykor virágzó közösségi életről beszélt. A közönség soraiból kiemelkedett egy bácsi és elcsukló hangon mesélte: emlékszik, voltak ott gyerekek, akikkel ő is együtt játszott, de aztán egyszer csak eltűntek. És neki soha eszébe sem jutott megkérdezni, hogy vajon mi történt velük. Egészen mostanáig eltemette ezt az emléket, de akkor hirtelen minden visszajött. A közösségi hetek keretében minden program ingyenes, a zsinagógakoncertek, a kamarazenei programok, a templomi hangversenyek (amelyeken az eredeti környezetben szólalnak meg Bach kantátái), a gyerekeket kiszolgáló Zenevár. Mert bár a zenekar a Carnegie Hallban is otthon érzi magát, de olyan településekre is hatalmas örömmel megy, ahol az emberek nem járhatnak csillogó koncerttermekbe. Minket természetesen az ilyen eseményeken is ugyanolyan költségek terhelnek, de minden egyes pillanatért megéri. Hiszen ugyanolyan csoda, amikor az említett világklasszis teremben felállva tapsol a közönség, mint mikor a gagybátori kisgyerekek ragyogó arccal táncolnak: az egyikből van a bevétel, a másik pedig támogatás nélkül nem menne – meséli Zsuzsanna.

Zsinagógakoncert Mezőcsáton, 2024-ben (fotó: Nagy Attila)Zsinagógakoncert Mezőcsáton, 2024-ben (fotó: Nagy Attila)

A kérdésre, hogy volt-e olyan partnerség, ami „feladta a leckét”, a szakember bevallja, hogy ez általában az a pillanat, amikor egy szponzor céges partikon szórakoztató, vagy háttérzenét szolgáltató együttesként alkalmazza a zenekart. – Ezt nem tudjuk vállalni, rengeteg koncertet adunk egy évben, nincs kapacitásunk rá, hogy céges eseményekre menjünk, ezért az ilyen jellegű kéréseket érzékenyen és kreatívan kell összesimítani azzal, ami nekünk fontos: hogy a támogatóink élményt kapjanak, katarzist éljenek át – hasonlót ahhoz, amikor egy Mahler-szimfónia végén a nézőtéren meglett férfiak zokognak. Ezt nem adja vissza egy karácsonyi buli, ezt meg kell tapasztalni. Fontos, hogy a támogatók a koncertjeinkhez kapcsolódjanak: előtte vagy utána adhatnak fogadást a partnereiknek, de nekik is nagyobb élmény, ha a hangverseny organikus közegében tapasztalják meg a zene transzformatív csodáját – véli.

Hogy mitől különleges partner a Budapesti Fesztiválzenekar? Deák Zsuzsanna szerint a formáció az öröm zenekara, vagy angolul: orchestra of joy. – Lenyűgöző, ahogyan a művészek együtt zenélnek, egymásra és Fischer Ivánra néznek. Sok zenekart hallottam már, de sehol sem éreztem ezt az örömteli kapcsolódást. Elmesélem egy személyes élményemet. Nagy kedvencem Mahler, pár éve játszottuk a kilencedik szimfóniáját. A koncerten Szőke Zoltán, fantasztikus művészünk játszotta a földöntúlian gyönyörű kürtszólót, én pedig a többi zenészt figyeltem – láttam, ahogy a társai megbabonázva, ragyogó, üdvözült arccal nézték. Ez az odafordulás szerintem rendkívül különleges. Ahogyan különleges a maximalizmusunk is. A száz százalék a minimum. Nekünk a kompromisszummentes értékközvetítés a legfontosabb. Nálunk próbára sem ülhet be egy zenész úgy, hogy nincs felkészülve. Szoktuk mondani, hogy a BFZ-nél ott kezdődik a próba, ahol más zenekarok abbahagyják – mondja.

A száz százalék száz százalékot von maga után, mind többen szeretnének a BFZ családjának tagjai lenni. Mert megértik, hogy több forrást több jóra lehet költeni: közösségi koncertekre, jobb hangszerekre, nívós körülményekre, szakértők bevonására. Mert tudják, hogy a támogatással visszaadnak a társadalomnak. És visszakap az is, aki ad. – Kiemelt támogatóink eljöhetnek velünk a turnéinkra – exkluzív lehetőségekkel. Az egyik németországi támogatónk például, aki Hamburgban, az Elbphilharmonie épületének a 23. emeletén él, ottani turnénk során meghívta a velünk tartó kisebb csoport céges és magántámogatót a lakosztályába. De volt már része mecénásainknak exkluzív idegenvezetésekben és egyéb különleges, nem mindennapi programokban. Természetesen minden szinten örülünk az adományoknak, és annak, ha a családunk új tagokkal bővül, legyen szó bármekkora pénzösszegről, bármilyen szolgáltatásról vagy termékről. A februári adománygyűjtő bálunkra például bármilyen felajánlás jól jöhet: szállodai hétvége, tesztvezetés, az ajándékcsomagokba minőségi termékek.

Minden hivatásban lehetnek érzékeny pontok, Zsuzsannáé sem kivétel. – Szenzitív kérdés a hagyaték témaköre. A zenekar programfüzetében van egy nyúlfarknyi bekezdés a „földöntúli zene” felajánlásról, amit sokan rossz néven vesznek, mert ez nálunk tabu, miközben szinte minden évben dönt úgy támogatónk, hogy végrendeletében a zenekarról is megemlékezik. Számomra ebben nagyon nehéz megtalálni az egyensúlyt, és nagy kihívás ennek a kommunikációja, miközben tudom, hogy igény lenne rá, de szavaink még nem igen akadnak hozzá. 

Deák Zsuzsanna és Erdődy Orsolya, a zenekar menedzser-igazgatója a BFZ 2025-ös adománygyűjtő bálján (fotó: Chripkó Lili)Deák Zsuzsanna és Erdődy Orsolya, a zenekar menedzser-igazgatója a BFZ 2025-ös adománygyűjtő bálján (fotó: Chripkó Lili)

A kérdésre, hogy mit szeret a legjobban a munkájában, Zsuzsanna alig győzi sorolni a pozitívumokat. – Mindent. A zenét, az embereket, az örömöt, amit közvetítünk, a katarzist, amit általunk megélhet a közönségünk. Azt, hogy Fischer Iván környezetében lehetek és egy ilyen hatalmas művész munkáját segíthetem. New Yorkban egy kávézóban nemrég szóba elegyedtem valakivel, aki, amikor mondtam, hogy Budapestről érkeztem (és ekkor még semmit nem mondtam a zenekarról!), örömmel mesélte, mennyire szereti a Budapesti Fesztiválzenekart. Amikor elárultam neki, hogy véletlenül pont ott dolgozom, mondta, hogy akkor februárban megint találkozunk, mert már benne van a naptárjában a következő koncertünk. Legutóbb Londonban a nagyobbik lányomnak egy tizenkilenc éves kémia szakos hallgató fiú, amikor megtudta, hogy beszélgetőpartnere budapesti, csak ennyit mondott: „ja, igen, ott van a világ legjobb zenekara, a karmestere pedig Fischer Iván”. Szóval itt dolgozni büszkeség és öröm, arról nem is beszélve, hogy szűk családomat a tágabb családomnak köszönhetem.

Nyitókép: Deák Zsuzsanna (forrás: Deák Zsuzsanna)

Lásd még:

Klasszikusan más – Megújult arculat és izgalmas programok a Budapesti Fesztiválzenekar új évadában

Ismét a világ tíz legjobb szimfonikus zenekara közé választották a Budapesti Fesztiválzenekart – A Bachtrack által felkért zenekritikusok szerint Fischer Iván a világ egyik legjobb karmestere

A zenehallgatás felemelő, gyógyító, vigasztaló lehet – Villáminterjú Fischer Ivánnal, a Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatójával

Szívügyük a zene – A Budapesti Fesztiválzenekar programjainak financiális hátteréről Erdődy Orsolya menedzser-igazgatót kérdeztük.

Mágikus, felvillanyozó, lenyűgöző – így méltatják külföldön a Budapesti Fesztiválzenekart

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕