
Fiatal alkotók és kísérleti formák ünnepe Budapesten
– NEXT Fesztivál a Trafóban
Visszatér a kortárs művészet friss hangjait, a fiatal alkotókat és kísérleti formákat bemutató NEXT Fesztivál: új arculattal, izgalmas programokkal és különleges helyszínekkel jelentkezik a Nextfeszt Budapest különböző helyszínein és a Trafóban 2025. március 5–9. között.
Az ötnapos esemény a kortárstánc, a színház és a performansz mellett képzőművészeti, zenei és határátlépő kezdeményezésekkel várja a látogatókat – kivételesen nemcsak a Trafóban, hanem Budapest-szerte, városi köztereken és rendhagyó helyszíneken.
Idén ötödjére rendezik meg és tízéves jubileumot ünnepel a Nextfeszt: a fesztivál 2015 óta, kétévente irányítja a figyelmet a fiatal, feltörekvő művészek új generációjára, valamint az általuk kutatott irányokra és témákra. Az idei kiadás különlegessége, hogy ezt már az intézmény új vezetésével (Erdődi Katalin, Böröcz Judit) állította össze a Trafó csapata. Nemcsak trafós produkciókból válogattak, hanem olyan, máshol született munkákat is bemutatnak, amelyek kifejezetten előremutatóak – esztétikájukat vagy témájukat, társadalmi elkötelezettségüket tekintve. A fiatal művészek nemzetközi láthatóságát erősítendő külföldi szakembereket is várnak az eseményre, remélve, hogy a program új együttműködésekhez és meghívásokhoz vezethet.
farkas d. gergő: bébi című előadása
A Trafó terein túl külső helyszíneket is aktiváló Nextfeszt gyorstalpalóval ér fel a kortárs művészetek legújabb tendenciáit, a fiatal generáció számára fontos témákat és irányokat illetően. Láthatóak lesznek olyan, egyre több nemzetközi figyelmet kapó művészek munkái, mint Szeri Viktor, aki fatigue című táncelőadásával végigturnézta Európát. A Nextfeszten legfrissebb, I Quit Ordinary Dancing című produkcióját játssza újra.
A Budapest, Bécs és Stockholm között dolgozó farkas d. gergő, bébi című munkáját az Aerowaves 2025. évi programjába is beválogatták, ám itthon még csak egy alkalommal, az Under 500 Fesztiválon volt látható – most a Nextfeszten is megnézhetjük.
A Lábán-díjas AHA Kollektíva legújabb kísérletével, a Sweat Settel jelentkezik: az előadásban a mozdulatokban rejlő forradalmi erőt keresik, hogy szenvedéllyel és felszabadultsággal rombolják le a normatív testképpel kapcsolatos elképzeléseinket. A kortárstánc új generációját képviseli Szász Zsófia táncos-koreográfus, aki egy gondolatokat és mozdulatokat egymásba szövő, önkritikus és vicces táncos stand-upot mutat be Lágymagány című szólójával.
Nincsen jelen és jövő múlt nélkül, ezért a fesztivál nyitányának részeként, a Nextfeszt szempontjából „régi motorosnak” számító, többszörös Lábán-díjas Molnár Csaba Nicole Clore nevű alteregójaként tér vissza, hogy a generációváltást tematizálja és The Show Must Go On mottóval bemutassa tánciskolájának végzőseit.
Nem hiányozhat a programból a független színház és a kísérleti performansz sem: a Hétpróbás Társulat (Lestyán Attila és Szabó Veronika) nyitóbeszéddel készül, Illés Haibo és Melykó Richárd szeizmikus „asztaltáncoltatásra” tesz kísérletet, míg a mostakkor (Kovács Luca és Juhász Maja) alkotópárosa nem kevesebbre vállalkozik, minthogy best of-jelleggel angolul foglalják össze eddigi epizódjaikat.
A Nextfeszt vendége lesz Boda-Novy Emília és a Független Színház Emberevők című, egy romák ellen elkövetett XVIII. századi vérvád történetét feldolgozó előadása. A Nemzeti Performansz Színház Kollektíva (Kozma Rebeka Zsófia, Szántusz Noémi Noya, Tózsa Emese Mikolt) a sok fiatalt foglalkoztató „menni vagy maradni” kérdésre a közönséggel együtt keresi a választ.
Az ugyancsak részvételi megközelítéssel dolgozó Svung Kutatócsoport a szélsőségekkel való szembenézésre és az extrém hőmérsékletváltozás megtapasztalására invitál egy immerzív előadás és rendhagyó vízparti szaunaélmény keretében – a PLACCC Fesztivállal együttműködve. A Nextfeszt talán legmeglepőbb helyszínén, a Soroksári úti régi fegyvergyár műemlék épületében, az Arzenál klubban pedig Gálhidy Sára, Gyulai Sámuel és Szauer Lilla zenés színházi produkciója lesz látható.
A képzőművészet új irányai a fesztivál arculatában is megjelennek, amely az Alagya (Bolla Szilvia, Lődi Áron) alkotópáros munkája, akiket a magyarországi nyilvánosság aktuális helyzete és ellentmondásai inspiráltak. Ennek tolmácsolásához a kormányzati vizuális kommunikáció redundáns és memetikus jellegét sajátították ki, hogy lehetővé tegyék „az elképzelhetetlen vég elképzelését”. A Project833 kollektíva helyspecifikus tárlattal készül a Duna-part egy rendkívüli helyszínén, amelyet csak performatív tárlatvezetésekkel lehet majd látogatni.
Az idei fesztivál további különlegessége a március 8-i nőnapi fókusz, amelyet feminista megközelítéssel dolgozó alkotók bemutatásával ünnepel meg a Nextfeszt. Lesz feminista körmenet városi köztereken Koltay Dorottya Szonja, Seress Anna és Tégla-karuk jóvoltából, míg a Trafó Klubjában Kupihár Rebeka A heterók istenéhez című kötetéből a szerző a Freeszfe filmszínész osztályának közreműködésével tart performatív felolvasást. Így rendhagyó módon a Nextfeszt programjában a kortárs irodalom és a queer szerelem is helyet kap, majd az estét a Persephone DJ kollektíva kerekíti le egy felszabadult bulival.
Az izgalmas művészeti munkák bemutatása mellett a fesztivál kísérőprogramja, a Nextfeszt Szabadiskola keretében a Trafó Galéria This is Not a Love Talkcímmel új kortárs képzőművészeti vitasorozatot indít. A moderátorok: Miklósvölgyi Zsolt és Zemlényi-Kovács Barnabás kurátor, az első vendég Seregi Tamás esztéta lesz. A szabadiskola részeként folytatódik Szabó Veronika és Vavra Júlia Mani Mecímű, a SÍN Művészeti Központ támogatásával elindított, a szabadúszó művészek anyagi helyzetével és munkakörülményeivel foglalkozó workshop-sorozata, a pénzről tabuk nélküli, bátor és transzparens kommunikációt kezdeményező eseménye. A Műhely Alapítvány a Next Stage – Backstage Club nemzetközi együttműködés keretében, külföldi szakemberek részvételével angol nyelvű szakmai workshopokat szervez fiatal alkotóknak és kulturális menedzsereknek.
Fesztiválprogram, jegyinformációk ITT.
Nyitókép: Vavra Júlia - Willany Leó Improvizációs Táncszínház: ripples in silence, The misty waltz című előadása (a nyitókép és a cikkben szereplő fotók forrása a Trafó)
Lásd még:
Egy korszak vége és új kezdet a Trafóban – Rendhagyó estet rendeztek az igazgatóváltás alkalmából
Trafó – színház a senki földjén: a Trafó Kortárs Művészetek Házát 2003-ban hivatalosan is színházzá nyilvánították
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!