
Újra kortárs szobrászati kiállítás Köveskálon
– Szalay Péter Planetáris folklór című alkotása az 5. Káli Art-Park szobrászati pályázat nyertese
Ötödik alkalommal hirdették ki a köveskáli Káli Art Inn pályázatának nyertesét és nyitották meg a szabadtéri Káli Art-Parkot 2025. április 28-án. Az október végéig ingyenesen megtekinthető tárlaton a szakmai zsűri által kiválasztott, tizennégy legjobbnak ítélt pályamű látható. Az egymillió forintos díjazással járó elismerést idén Szalay Péter nyerte Planetáris folklór című alkotásával.
A Balaton-felvidék egyik legszebb régiójában fogadja a vendégeket immár huszonöt éve a Káli Art Inn. A Molnár Júlia és Héjja Róbert tulajdonosok által megálmodott butikhotel már a kezdetek óta a művészetpártolásról híres: a falakon a festőművészet remekei, a szobákban kisplasztikák, a kertben koncerteket (játszott itt már többek között a Fesztiválzenekar), irodalmi esteket szerveznek. A művészet és a vendéglátást iránt elkötelezett házaspár 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese volt.
Munkában a zsűri: Topor Tünde, Molnár Júlia és Szabó Ádám
Korábban így nyilatkoztak lapunknak a pályázatról: „A Covid alatt sokat gondolkodtunk, hogyan segíthetnénk a bajba jutott képzőművészeken, kihasználva a Káli Art Inn adottságait. Hiszünk abban, hogy Budapesten kívül is fontos a művészek bemutatkozási lehetőségeit segíteni. Sokat beszélgettünk arról is, hogy a kortárs szobrászművészet nem csak a régióban, de nálunk sem kapja meg azt a figyelmet, amit megérdemelne. Magunk is csak néhány kisplasztikát tartottunk otthon, de akkor még szinte elképzelhetetlennek tűnt, hogy a kertünkben egy köztéri szobor méretű mű kapjon helyet.”
Döntést hoz a zsűri: Molnár Júlia, Topor Tünde, Szabó Ádám és Héjja Róbert
2020-ban írtak ki először pályázatot: jelentkezhetnek korábban készült alkotásaikkal pályakezdő és befutott, elismert művészek, műfaji megkötés nélkül. Már az első évben több tucat alkotó adta be munkáját, azóta sincs ez másképp. A tulajdonosok szándéka, hogy a pályázat legalább tíz éven át, minden esztendőben folyamatos bemutatkozási és kiállítási lehetőséget biztosítson a kortárs szobrászművészeknek.
Tóth Pál Sándor és Topor Tünde, a zsűri két tagja, előtérben a győztes pályamű
A zsűriben a hazai kortárs művészet kiemelkedő szakértői, Petrányi Zsolt művészettörténész, a Magyar Nemzeti Galéria Jelenkori Gyűjteményének vezetője; Szabó Ádám Munkácsy-díjas szobrászművész, egyetemi docens; Topor Tünde, művészettörténész, az Artmagazin főszerkesztője; Tóth Pál Sándor art consultant és gyűjteménykezelő; Gaál Tamás Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész, a pályázat tavalyi nyertese; Molnár Júlia, a Káli Art Inn egyik tulajdonosa és Héjja Róbert, a Káli-medence Turisztikai Egyesület elnöke, a Káli Art Inn társtulajdonosa vett részt.
Az egymillió forintos díjat idén Szalay Péter Planetáris folklór című, a társadalmi feszültségek kettősségét hangsúlyozó alkotása nyerte. Az egymáson fekvő két betonöklöt elölről nézve marokra szorítva, hátulról pedig a középső ujjat kinyújtva ábrázolta az alkotó.
Szalay Péter: Planetáris folklór
Az idei rövid listára került alkotók – Becskei Andor, Cséffai Györgyi, Detkovics Anikó, Galántai György, Jancsovics Orsolya, Mézes Tünde, Miklya Gábor, Mindák Gergely, Plank Antal, Ruppert János, Szalay Péter, Szilágyi Csilla, Várnagy Ildikó, Vizsolyi János – munkái 2025. október végéig láthatók a Káli Art-Parkban.
Mindák Gergely: Ginkgo című alkotása
A Káli-medence fő vonzereje a természet szépsége és az épített környezet harmóniája. A kiállítás nemcsak a művészek bemutatkozásának, az értő és nyitott közönség látogatásának lehetőségét teremti meg, de különleges turisztikai attrakcióként is szolgál. Ez idő alatt a közönség számos kísérő rendezvényen ismerkedhet a kortárs szobrászattal. Lesz tárlatvezetés, gyűjtői vizit, kortárs tánc-performansz, jóga elmélyülés, irodalmi séta, reggeli piknik – hogy csak néhányat említsünk a programok közül.
Galántai György mesél az Irányított lépéscsoport című alkotásáról
A szobrok mellett elhelyezett QR-kód segítségével digitális kalauz érhető el: ezeken keresztül a látogató megismerheti az alkotó szándékát és üzenetét, a művek hátterét.
További információk a Káli Art-Park weboldalán érhetők el.
Nyitókép: Részlet az idei szoborparkból. Az alkotások (balról jobbra): Miklya Gábor: Föld csontja III.; Várnagy Ildikó: A nagy túlélő;Jancsovics Orsolya: Oszlopok végtelenje; Mézes Tünde: Concrete Statements; Szalay Péter: Planetáris folklór; Plank Antal: M.I.Red (fotók: Mészáros Annarózsa)
Lásd még:
Játék a térrel – Gaál Tamás az idei Káli Art Inn Szoborpályázatának nyertese
A Káli Art Inn méhecskéje szorgosan dolgozik, és közben mosolyog – Az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese
Káli Art-Park: értékmegőrzés magánmecenatúrával – „Nagyon örültem a pályázatnak, mert végre magánmecenatúra!”
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!