Még mindig Gerhard Richter az élen
– A Kunstkompass idén is rangsorolta a tíz legfontosabb élő képzőművészt
A művészeti szcéna szereplőit értékelő listák a legtöbbször nagy vitákat generálnak, hiszen bármennyire is erős az igyekezet, az összeállítások objektivitása gyakran megkérdőjeleződik. Mégis, fontos támpontot jelentenek a gyűjtők és a képzőművészetbe befektetni vágyók számára. Íme a német nyelvterület egyik legismertebb kiadványa, a Kunstkompass idei listája, amit a műtárgy.com szemlézett.
Ötvennégy éve jelenik meg és kizárólag művészeket sorakoztat fel. A Kunstkompasst – eltérően más összeállításoktól, amelyek több szakember véleménye alapján készülnek – a kölni újságíró, Linde Rohr-Bongard írja 1985 óta. Hogy mégse legyen teljesen szubjektív, szigorú kritériumrendszeren alapulva készül az alkotók lajstroma. A művészek pontokat kapnak az aktuális évi teljesítményük alapján, ez adódik hozzá a korábbi esztendőkben megszerzett pontokhoz – így a teljes életmű alapján születik meg a végeredmény.
Pontot érnek többek között: egy (vagy több) egyéni tárlat a világ háromszáz legfontosabb, kanonizáló múzeumában, és/vagy a bekerülés – első vagy többedik alkalommal – ugyanezen múzeumok állandó kollekciójába; részvétel a százhúsz legfontosabb csoportos tárlaton (például Velencei Biennálé, Documenta, Manifesta), a legfontosabb művészeti díjak és kitüntetések (például a Turner-díj, a Praemium Imperiale vagy a Roswitha Haftmann-díj) elnyerése, recenzió a közismert művészeti folyóiratokban. Az érintett alkotók árszintje ugyanakkor nem befolyásolja, hogy ki hol kap helyet a listán, vagyis az eladásokat nem veszi figyelembe.
A Kunstkompass élén 2004 óta – egyetlen év kihagyással – Gerhard Richter áll, hosszú évek óta állandó a második helyezett is: Bruce Nauman.
A lista:
1. Gerhard Richter, festészet, Németország
2. Bruce Nauman, object art, videó, USA
3. Georg Baselitz, festészet, Németország
4. Rosemarie Trockel, object art, grafika, Németország
5. Tony Cragg, szobrászat, Nagy-Britannia
6. Cindy Sherman, fotó, USA
7. Ólafur Elíasson, szobrászat, installáció, Dánia
8. Anselm Kiefer, festészet, Németország
9. William Kentridge, grafika, film, Dél-Afrika
10. Imi Knoebel, festészet, Németország
Ahogyan arra a műtárgy.com is felhívja a figyelmet: a listán a globális szcénában elfoglalt, kétségkívül igen jelentős helyükhöz képest is túlreprezentáltak a német művészek. A más nemzetiségű alkotók közül pedig többeket is Németországhoz köti pályájuk egésze vagy annak egy fontos fejezete.
A teljes cikk a műtárgy.com oldalán olvasható.
Nyitókép: Gerhard Richter (fotó: Jindřich Nosek, forrás: Wikimedia)
Lásd még:
A legkeresettebb művészek – 2023-ban is Picasso volt a legnépszerűbb. Az aukciókon összesen 14 milliárd dollárt költöttek képzőművészetre
A világ legdrágább gyümölcse– Maurizio Cattelan műve, a Comedian (Komédiás) 6,2 millió dollárért kelt el
Minden idők legértékesebb darabja a magyarországi aukciós piacon: elárverezik Tiziano Bűnbánó Magdolnáját – A Nagyházi Galéria eseményén kerül kalapács alá a reneszánsz festő remekműve
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!