by artisbusiness.hu 2023. Oct 06.

„Szerettem volna visszaadni abból, amit megtanultam”

– Rényi Andrea, reklámszakember

Rényi Andrea 2020-ban nyerte el az Art is Business forprofit mecénás díjat: évek óta támogatja többek között az Autistic Art Alapítványt, a Budapest Fesztiválzenekart és az UNICEF-et. A közelgő idei díjátadónk kapcsán kérdeztük a reklámszakembert.

Rényi Andrea 1988-ban – Merényi Évával és Nemes Júliával – alapította a legelső hazai tulajdonú reklámcéget: a Spot Reklámügynökség – később Lowe GGK – ügyfélkapcsolati igazgatójaként tevékenykedett évtizedeken át, ma már azonban csak tulajdonosaként vesz részt a vállalkozásban. Mivel szeretett volna aktív maradni, azon gondolkodott, mivel foglalkozhatna, de azt tudta, hogy a forprofit szférában nem szeretne tovább dolgozni. Már korábban is támogatott alapítványokat, akkor még azonban nem tudatosan. Fokozatosan köteleződött el: az Autistic Art Alapítvány önkéneteseként dolgozott, és támogatta is a szervezetet. Az alapítvány 2006-ban jött létre azzal a céllal, hogy az autizmussal élők számára segítsen emberhez méltó körülményeket teremteni: civil fenntartású szervezetként, autistákat ellátó lakóotthonok működését segíti. „Évek óta részt veszek az alapítvány munkájában. Tanácsadással és a kapcsolataim révén próbálom őket támogatni. Ez állandó elköteleződés a részemről, ami így is marad” – mondja Rényi Andrea. 

Csakúgy, mint az elmúlt években, idén is részt vett a Kékszalag adománygyűjtő-kampányában, melynek során az induló vitorlázók anyagilag járulhatnak hozzá az alapítvány működéséhez. A fogyatékkal élők és a hátrányos helyzetűek segítése mellett Rényi Andrea a kultúra és a zsidó hagyományok támogatását is fontosnak tartja. Az UNICEF-nél korábban felügyelőbizottsági elnökként tevékenykedett. Önkéntes munkát végez a Budapesti Fesztiválzenekarnál (BFZ) is: „Anyagilag legnagyobb mértékben talán a BFZ-t támogatjuk a férjemmel, közösen. Folyamatos kapcsolatban vagyok a támogatói klubbal, tanácsadással is segítem a munkájukat. Évek óta szervezünk nálunk, Balatonfüreden egy kis házi koncertestet is.”

A Budapest Fesztiválzenekart Fischer Iván vezényli a Müpában (fotó: Marco Borggreve)A Budapest Fesztiválzenekart Fischer Iván vezényli a Müpában (fotó: Marco Borggreve)

A Zsidó Kiválóságok Házában Rényi Andrea felügyelőbizottsági tagként vesz részt a közös munkában. Az intézmény a Balatonfüredi Önkormányzat támogatásával jött létre: az egyszerűen felújított, régi templomépület közösségi- és rendezvénytérként kínál programlehetőségeket, amelyekbe a zenés estek, és a színházi előadások éppúgy beleférnek, mint a könyvbemutatók, és a tudományos előadások. „Nagyon szerencsés voltam az üzleti világban, a vállalkozásom szakmailag és anyagilag is biztonságot jelentett, így ma már megtehetem, hogy másokat támogasak, a férjemmel együtt. Ő is az üzleti szférából jön, sikeres menedzserként dolgozott évtizedekig. A hozzájárulásunk minden egyes projektnél közös döntésen, közös akaraton és közös elképzelésen alapul. Aktív emberek lévén, kerestük a lehetőséget, hogyan tudnánk hasznossá tenni magunkat a társadalom számára is” – mondja Rényi Andrea.

Rényi Andrea (forrás: Autistic Art Alapítvány)Rényi Andrea (forrás: Autistic Art Alapítvány)

„Szerettem volna visszaadni abból, amit megtanultam, átadni azokat a képességeket és módszereket a nonprofit szférában tevékenykedőknek, amelyeket ők esetleg nem ismernek vagy nem alkalmaznak.” Hozzáteszi, látja azt is, hogy a kulturális területen dolgozók milyen nehézségekkel küzdenek, mennyire más például egy művészettörténész professzor karrierlehetősége Magyarországon egy, az üzleti életben tevékenykedő menedzseréhez képest, így nemcsak szervezeteket, hanem magánembereket is felkarol. Legutóbb Rényi András művészettörténész Rembrandt a képek színjátéka című könyvének kiadását támogatta. „Ezt manapság még inkább fontosnak tartom, hiszen a magyar kulturális életben erősen jelen van a kulturális diszkrimináció. Ez abba az irányba terel bennünket, kultúrafogyasztókat, hogy a kulturális területet próbáljuk segíteni a magunk szerény módszereivel. Jó érzés adni, és az, hogy megbecsülik a munkánkat.”

Lásd még:

Art is Business Díj 2023

„Hiszünk abban, hogy a művészet hosszú távon erősíti és fejleszti a kreativitást”

Újjáéledhet a legendás Tranzit Art Café – Egri Orsolya, a Tranzit Art Café alapító-tulajdonosa nagylelkű mecénás tevékenységéről ismert.

Nyitókép: Rényi Andrea (forrás: Rényi Andrea)

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!