Vajda Lajos Szentendréje
by artisbusiness.hu 2023. Nov 06.

Vajda Lajos Szentendréje

–  A festőművész motívumvilágának nyomában

A Vajda Múzeum új kiállítása a művész egy-egy alkotását Szentendre ikonikus részleteivel kapcsolja össze. A motívumok megtermékenyítő hatását, továbbélését szentendrei művészek – Aknay János, Balogh László, Barcsay Jenő, Bálint Endre, Deim Pál, Korniss Dezső, Matyófalvi Gábor és ef Zámbó István – alkotásain keresztül mutatja be a tárlat. 

Vajda Lajos (1908–1941), a XX. századi magyar avantgárd/modern képzőművészet kiemelkedő alkotójának élete és művészete elválaszthatatlan Szentendrétől. A város jellegzetes motívumai, építészeti és természeti öröksége, rejtett kincsei és különleges atmoszférája megtermékenyítően hatott Vajda progresszív művészeti szemléletére. A Vajda Szentendréje című kiállítás, az elmúlt évek kutatásainak eredményeit is bemutatva, a művész egy-egy alkotását kapcsolja össze Szentendre ikonikus részleteivel, a művészi motívumokat az eredeti ősforrásokkal, az életművön keresztül felvillantva Szentendre városának helytörténeti vonatkozásait, gazdag és megőrzésre méltó múltját, valamint XXI. századi jelenét.
Vajda Lajos viszonya Szentendre városképéhez, a település sajátos hangulatához, a helyi hagyományhoz és a különböző motívumokhoz folyamatosan változott – az útkeresés korai éveiben főleg a város „nagy látványai” foglalkoztatták a művészt, majd egyre közelebbről, a részletekre fókuszálva vizsgálta a település épített örökségét: a temetőket, a Szamárhegy utcáinak apró részleteit, gyorsan elmúló népi emlékeket.

Vajda Lajos: Rácsos ház csendélettel, 1936., magántulajdon (forrás: FMC)Vajda Lajos: Rácsos ház csendélettel, 1936., magántulajdon (forrás: FMC)

1938-tól soha többé nem jelent meg a város egyetlen fragmentuma sem művein. Vajda életműve híven tükrözi a tradícióból táplálkozó progresszió útjait, a múlt avantgárd szemléletű megújításának lehetőségét. 
A motívumok megtermékenyítő hatását és vándorlását egy kiemelt példán keresztül mutatja be az utolsó terem, ahol Vajda művészetének egyik alapvető jelképét, az ikon- és pléhkrisztusból kialakult bábufigura eredetét, majd az 1968 és 1975 közötti időszakban a szentendrei művészek körében történő továbbélését és formai-tartalmi módosulásait tárja fel.

Kiállító művészek: VAJDA LAJOS, Aknay János, Balogh László, Barcsay Jenő, Bálint Endre, Deim Pál, Korniss Dezső, Matyófalvi Gábor, ef Zámbó István. 

Ablakrács Szentendrén, a Bartók Béla u. 28. számú házon (forrás: FMC)Ablakrács Szentendrén, a Bartók Béla u. 28. számú házon (forrás: FMC)

Vajda Múzeum, Szentendre, Hunyadi u. 1.
Vajda Lajos Szentendréje
2023.11.12. – 2024.09.08.
csütörtök – vasárnap, 10-18 óra között 
November 11. szombat, 16:00
RENDHAGYÓ MEGNYITÓ TÁRLATVEZETÉSSEL 
Szabó Noémi művészettörténész tárlatvezetése a megújult kiállításon. Regisztráció szükséges: regisztracio@muzeumicentrum.hu

A kiállításhoz kapcsolódó programok:

11.19. vasárnap 10:00
 Családi nap | Szentendrei motívumkereső
12.16. szombat 13:00
 Advent a múzeumban | Vendégségben Szentendrén
01.19. péntek 16:00
 Novotny Tihamér művészettörténész tárlatvezetése

 

Lásd még:

A művész, akinél senki nem értette jobban a vonalak lelkét

A múzeum továbbgondolása 
– A Ferenczy Múzeumi Centrum megújult gyűjteményes kiállításáról

Negyvennyolcmillió forintért kelt egy Vajda Lajos-kép

Nyitókép: Vajda Lajos: Szigetmonostori ablak, 1935., tempera, papír, 480 × 450 mm, (részlet) (forrás: Ferenczy Múzeumi Centrum)

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕