Gépek és múzsák
– A mesterséges intelligencia művészetben betöltött szerepét járja körül Szauder Dávid kétalkalmas kurzusa
A mesterséges intelligencia (MI) egyre jobban átszövi mindennapjainkat – a magánéletünket és a munkánkat, de a kultúrát is. Vajon művészetnek nevezhető az olyan alkotás, amelyet mesterséges intelligencia hozott létre, vagy amely annak segítségével készült?
Szauder Dávid – a Berlin és Budapest között ingázó, világhírű multidiszciplináris alkotó – munkássága során több irányból is megvizsgálta a művészet és technológia összefonódását, így tanulmányozta a programozás, az NFT-k, a kiterjesztett valóság, a robotika és a mesterséges intelligencia oldaláról is. Művei láthatóak voltak a neves Ars Electronica Fesztiválon, a Washington Post címlapján, sőt hozzá köthető a világ első mesterséges intelligenciával készített tapétája is.
A The Space galéria szervezésében a művész januárban kétalkalmas kurzuson avatja be az érdeklődőket a témába.
„Ez most egy gép vagy egy művész alkotása?”
Az első kurzuson a résztvevők röviden áttekintik a generatív mesterséges intelligencia történelmi vonatkozásait (kezdve az 1960-as évektől), majd annak a művészetben betöltött szerepében mélyednek el. Az alkalmon az alábbi kérdéseket feszegetik: mi az oka annak, hogy bár sokan használják az MI-t, mégis kevesen értik az abban rejlő lehetőségeket? Hogyan születik meg egy kép a GAN (Generative Adversarial Network) modell használatával? Milyen különbséget jelent az alkotási folyamatban a természetes nyelvű és a betanított nyelvi modell használata?
Szauder Dávid: Experimental Memory (forrás: The Space Contemporary Art Gallery)
A második eseményen a művész elmeséli, milyen érzés a mesterséges intelligenciával alkotni. Szó esik arról, hogy mely alkotók, milyen eszközökkel dolgoznak az MI segítségével, és ők milyen helyet foglalnak el a művészeti világban. Mit jelent a technológia betanítása; hogyan lehet „beavatkozni” egy fotóba; mik az alkotás fázisai?
A kurzusok időpontjai: 2025. január 16. és 23., csütörtök, 18:00–20:00
A program díja:
Early bird 2024. december 23-ig: 30 000 Ft + áfa / 2 alkalom,
2024. december 24-től 40 000 Ft + áfa / 2 alkalom
Jelentkezési határidő: 2025. január 12.
Maximális létszám: 40 fő.
Jelentkezés ITT.
Nyitókép: Szauder Dávid: Intimate Dresses (forrás: The Space Contemporary Art Gallery)
Lásd még:
Petőfi-versekből készített animációt a mesterséges intelligencia – Szauder Dávid Ariel videómunkáját Berlinben mutatják be
The Space – Contemporary Art Gallery and Management
„Vállalkozó családból jövök, talán ezért merek nagyokat álmodni” – Beszélgetés Bérczi Lindával, a The Space galéria vezetőjével
MI – valódi, hamis vagy utánzott? – Kevés kérdés annyira vitatott manapság, mint az, hogy a mesterséges intelligencia által készített képek egyáltalán alkotások-e
Robot által készített festmény kerül kalapács alá – Ai-Da alkotására a Sotheby’s aukciósháznál lehet licitálni
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!