by artisbusiness.hu 2023. Dec 14.

Valódi értékek a tánc nyelvén

– Art is Business Díj 2023: Az Innovatív művészeti kezdeményezés kategória győztese a Duda Éva Társulat

Ötödik alkalommal adtuk át az Art is Business Díjakat különböző kategóriákban azoknak az üzleti és művészeti szereplőknek, akik a hazai művészeti és forprofit területek együttműködésében kiemelkedő teljesítményt nyújtottak. Idén először hirdettük meg az Innovatív művészeti kezdeményezés kategóriát, a Magyar Telekom támogatásával. A pályázók azt mutatták be, hogy milyen megoldásaik voltak működésük, projektjeik financiális biztosítására. A vállalati vezetőkből, mecénásokból és kulturális kommunikációs szakemberekből álló zsűri a Duda Éva Társulat Szabad a tánc? című közösségi finanszírozási kampányát tartotta a legjobbnak.

 

Kirobbanó, nyers erő, eszeveszett, egymásnak feszülő testek – ezek jellemezték a Duda Éva Társulat első, 2009-ben bemutatott, Lábán Rudolf-díjjal jutalmazott Lunatika című előadását. A tizennégy éve alapított Társulat azóta számtalan előadást vitt sikerre, melyek közül több is kiemelkedően emlékezetes, úgy mint a vízben táncolt Faun, valamint az első kortárs tánc–újcirkusz fúzióból született produkció, a Virtus. Stílusában ennek utódja a jelenlegi repertoárjuk látványos, élőzenés sikerdarabja, a Ramazuri. Az abszolút közönségkedvenc pedig a Frida, az élet múzsája című előadás, amely a száztizenöt éve született mexikói festőművész, Frida Kahlo életét és művészetét dolgozza fel. Előadásaikat Budapesten a Nemzeti Táncszínházban játsszák, de különféle fesztiválok alkalmával is találkozhatunk velük belföldön és külföldön.
 


Duda Éva koreográfus, a társulat alapítója missziónak tekinti a táncművészet népszerűsítését. Gyerekkorában klasszikus balettet és jazztáncot tanult Szegeden, ahol rövidesen el is dőlt, hogy hivatásként tekint erre a pályára. Noha szülei és testvére is természettudománnyal foglalkoznak, érettségi után a budapesti Táncművészeti Egyetemre jelentkezett, ahol a koreográfus szakon végzett, majd a Marosvásárhelyi Egyetem rendező szakán folytatta tanulmányait. Több mint húsz éve kezdett önálló táncelőadásokat alkotni koreográfusként, miközben számos felkérésnek tett eleget kőszínházakban. Expresszív látványvilágú munkáiban szabadon használja a cirkusz, az utcai táncok és a néptánc elemeit, színészekkel és zenészekkel egyaránt bővítve produkcióit.

Szívügye a szabad alkotás és a független kulturális szféra megerősítése. Többször állt a nyilvánosság elé, elsősorban művészeti, de olykor más, például klímavédelmi ügyekben is. A Független Előadóművészek Szervezete (FESZ) nevében felszólította a kormányt, hogy adja vissza a kulturális területtől elvett harmincöt milliárdot, és ne legyen kevesebb a művészeti területekre költött összeg annál, mint amit focira fordítanak. Beszélt a kultúra pártpolitikai függetlenségének kívánalmáról, és az abúzus ellen is szót emelt.

A Duda Éva Társulat (fotó: Lékó Tamás)A Duda Éva Társulat (fotó: Lékó Tamás)

A Duda Éva Társulat jelenleg sikeresebb, mint valaha, – évente tízezer nézőnek játszanak, számos hazai és nemzetközi fesztiválon szerepelnek, köztük például New Yorkban és Rómában –, de az elmúlt tizennégy év alatt sosem éltek át ennél kiszolgáltatottabb helyzetet. „Kiemelkedő társulatok munkáját sodorták kilátástalanságba a magyar színházi szféra pályázatainak lenullázásával. Vajon életszerű-e, hogy több száz pályázat, amit a független társulatok 2023-ban benyújtottak, köztük a mieink is, szinte egytől egyig szakmailag érdektelen?” – írta Duda Éva nyílt levelében, hozzátéve, hogy a szélsőséges, egymástól eltávolodó gondolkodás helyett egymás iránti tiszteletre, igazi párbeszédre és valós szakmai alapokra helyezett hangsúlyokra volna szükség.

Duda Éva (fotó: Lékó Tamás)Duda Éva (fotó: Lékó Tamás)

Duda Éva hiába kért 2023 februárjában hivatalos levélben segítséget a Magyar Táncművészek Szövetségének elnökségétől és a Táncbizottságtól, nem kapott érdemi választ. Társulata hosszú távon kiszámítható és biztonságos működéséhez azonban gyors megoldást kellett találniuk, ezért új finanszírozási modellek kidolgozására fektették a hangsúlyt. Így született meg a „Szabad a tánc?” nagyköveti kampányuk ötlete, amelyet idén áprilisban és májusban bonyolítottak le többek között olyan elismert művészek és sportolók közreműködésével, mint Nagy Ervin, Kentaur, Csobot Adél, Reisz Gábor és Szilágyi Liliána.

A Duda Éva Társulat Frida című előadása (fotó: Lékó Tamás)A Duda Éva Társulat Frida című előadása (fotó: Lékó Tamás)

A kampány célja a támogatások mellett a kortárs tánc népszerűsítése, a brandépítés és a követői kör bővítése volt, valamint a probléma eljuttatása a civilekhez. Összesen mintegy kilencmillió forintot gyűjtöttek össze, noha a társulat biztonságos működéséhez egy évben százmillió forint lenne szükséges – ideális esetben. A társulat azonban nemcsak pénzt és népszerűséget nyert a kampány során, hanem megalakult egy szűk mecénási kör is, amely azóta is segíti munkájukat. „Beszélhetünk fundraisingről, egyéni támogatókról vagy mecenatúráról, amik persze mind különböző fogalmak, és nekünk ez az egész egyelőre szűz terep, de kérdés nélkül el kell indulnunk ezen az úton. Most azért dolgozunk, hogy dolgozhassunk” – mondta Duda Éva az Art is Businessnek adott korábbi interjújában, amelyben azt is kifejtette, hogy úgy érzi, robbanás előtti állapotban vannak, hiszen a pandémia lecsengése óta szakmailag szárnyalnak. Telt házakkal játszanak, sokfelé turnéznak, felléptek többek közt a Prima Primissima-díjátadón, az ArtMarketen és a WMN-gálán, valamint a Jurányiban elindították az első zöld összművészeti fesztivált, a ZÖME FESZT-et.
 
Fischer Iván karmester felkérésére Bartók Béla emblematikus művét, A csodálatos mandarint állították színpadra a közelmúltban a Müpa Bartók Hangversenytermében, a Budapesti Fesztiválzenekarral együttműködve. „A mű keletkezése óta a világ még szélsőségesebbé vált, a zaklatottság mindennapjaink része lett, melyben sokszor a valós értékek rejtve vannak a szemünk elől. Szeretnék minél közelebb kerülni ehhez a monumentális és szimbólumokban gazdag anyaghoz, mozdulatokká formálni a benne rejlő szenvedélyes, teremtő erőt” – mondta Duda Éva.

A Frida című előadás (fotó: Lékó Tamás)A Frida című előadás (fotó: Lékó Tamás)

A tavaszi kampány folytatásaként november 26-án exkluzív támogatói gálaestet rendezett a társulat a Vígszínházban. Duda Éva több produkció kapcsán is kötődik a Vígszínházhoz: olyan előadásokban működött közre alkotóként mint a Koldusopera, a Lovakat lelövik, ugye?, a Rómeó és Júlia, a Hegedűs a háztetőn, valamint a jelenleg is nagy sikerrel futó A kastély. A Szabad a tánc! estjén részleteket adtak elő korábbi és jelenleg is futó előadásaikból, valamint az eseményen vendégszerepelt Dés László, Dinyés Dániel, Fekete Giorgio, Földes Eszter, Gubik Petra, Kálid Artúr, Lőrinc Katalin, Nagy Ervin, a Sena DagaDub fomáció és Szabó Kimmel Tamás is.
 
„A tánc univerzális, nemzetközi műfaj, és ahhoz képest, hogy tényleg sok mindent letettünk az asztalra, elég szomorú, hogy most financiálisan ilyen szorult helyzetbe kerültünk” – mondta korábban az Art is Businessnek Duda Éva, aki kiemelkedő munkája elismeréseként Harangozó Gyula-, Imre Zoltán-, Lábán Rudolf- és Honthy-díjban részesült. A koreográfus a Vígszínház és az ahhoz tartozó Pesti Színház mellett Budapest vezető teátrumainak jelentős részében, az Operettszínház, és a Katona József Színház produkcióiban is dolgozott, és a Szegedi Szabadtéri Játékok nagyszabású előadásainak is visszatérő alkotója.


A társulat fővárosi játszóhelye a Nemzeti Táncszínház, bázisa a Jurányi Házban található. Céljuk, hogy előadásaikkal hidat képezzenek az ismertebb és a progresszívebb színházi műfajok között, és mindezt a tánc nyelvén, közérthetően megfogalmazva tegyék, így alkotva gondolatébresztő és inspiráló műveket. A Duda Éva Társulat produkciós házként is működik: próbahelyet biztosítanak más alkotóknak és táncművészeknek, képzési programokat, workshopokat, fesztiválokat, szakmai eseményeket és vásárokat szerveznek. Ezenkívül az elmúlt években kidolgoztak egy komplex, diákoknak szóló beavató színházi programot is, amelyen eddig csaknem ezren vettek részt.

A társulat minden nehézség ellenére a lehetőségekre és a megoldásokra fókuszál. Elképesztő erővel és meggyőződéssel dolgoznak mind a nagyszerű táncosok, mind a háttércsapat szintén elhivatott munkatársai.  A következő egy évben szeretnék megalapozni új működési modelljüket, amellyel hosszú távon és biztonságosan tervezhetnek, hiszen számos meghívásuk van a világ különböző pontjairól, melyeket teljesíteni szeretnének, és nagy volumenű, új produkciók terveivel is „tele van a fiók”. 

A Duda Éva Társulat (fotó: Lékó Tamás)A Duda Éva Társulat (fotó: Lékó Tamás)

A társulat táncművészei: Bundschuh Vera, Eleonora Accalai, Deák Kristóf, Dragos Dániel, Gyugos Dominik, Kovács Mátyás, Kováts Tibor, Nagy Csaba Mátyás, Mészáros Fanni, Lajter Eszter, Szabó Áron, Szilvási Anna, Ivanov Gábor, Pataki Noémi, Temesvári Zsófia, Váth Máté.

Lásd még:

Szabad a tánc?

Robbanás előtti pillanatban vagyunk – Interjú Duda Éva koreográfussal

„Nem tudnék most romantikus mesebaletteket készíteni”

Nyitókép: Duda Éva (fotó: Lékó Tamás)

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!