
Fehér éjszakák a Hotel Apátiában – Az Art is Business kulturális ajánlója
Ezen a héten Péterfy Bori koncertjét, a Diótörőt a Nemzeti Táncszínházban, a Kiscelli Múzeum - Fővárosi Képtár legújabb kiállítását és a Litera előszilveszteri partiját ajánljuk a Trafóban.
Vettük, kaptuk, megmutatjuk – a Kiscelli Múzeum - Fővárosi Képtár legújabb tárlata
A Fővárosi Képtár legutóbb több mint tíz éve mutatta be szerzeményezési tevékenységének eredményét: az 1996–2012 közötti időszakról kiállítás és katalógus is született. Néhány évvel később, a pandémia idején, virtuális tárlatként indult a Gyarapodunk-sorozat a gyűjteménybe került újabb művekről.
Ezúttal két kiállítást terveznek az elmúlt tíz év szerzeményeiből: az első keretében Budapesthez kötődő, tereinek történetével foglalkozó műtárgyakat állítanak ki, több korszakból, a kortárs törekvésekből is válogatva. A műveket fogalompárok mentén rendezik el, amelyek a múzeumok feladatait, a tárgyak megőrzését, a rájuk rakódó történeteket és azok emlékezetpolitika vonatkozásait körvonalazzák.
Hotel Apátia – A Litera 21. előszilveszteri partija a Trafóban
December 30-án 21. alkalommal rendezi meg a Litera nagyszabású előszilveszteri partiját a Trafóban. Az irodalmi óévbúcsúztatón a jól ismert, Ki nyer ma? című rádiós játékot játsszák újra.
Fellépnek: Garaczi László, Háy János, Keresztesi József, Németh Gábor, Simon Márton és Tóth Krisztina, valamint Haris Nadin, Turpinszky Gippert Béla, Ambrus Ákos és Balog Zsolt. Játékmester: Czigány György. Konferanszié: Winkler Nóra.
Diótörő a Szegedi Kortárs Balett előadásában
A Diótörő balett ötlete a cári színház egykori igazgatójától származott. E. T. A. Hoffmann: A diótörő és az egérkirály című meséje alapján olyan mesebalettet akart színpadra vinni, ami minden addigit felülmúl, mind hangzásban, mind pedig látványban. Csajkovszkijt kérte fel a muzsika megkomponálására. A hattyúk tava és a Csipkerózsika után harmadik, egyben utolsó balettje is nagy sikert hozott a szerzőnek. A Diótörő zenéjéből előbb a hat tételes szvit premierjére került sor 1892. márciusában, majd ugyanezen év decemberében tartották a pompásan kiállított színpadi művet is. A Diótörő a balett irodalom leggyakrabban játszott darabja lett.
Bővebb információ: ITT.
Péterfy Bori & Love Band koncert az A38-on
December 29-én az A38 színpadán koncertezik Péterfy Bori a zenekarával. 2023-ban indult új koncertsorozatukban időrendben végigmennek a Péterfy Bori & Love Band stúdiólemezein, és az eredeti dallistákat követve végigjátsszák őket. A tíz évvel ezelőtti első lemez-lejátszó koncertjeiknek új lendületet adva, 2023 januárjától ismét elölről, azaz a cím nélküli első albumtól kezdve indultak neki a Bori-diszkográfiának.
A 2012 őszén megjelent Fehér éjszakák album a zenekar egyik legelvarázsoltabb sorlemeze. A címadó dal, a Rész-egész, a lemezindító Fehérre festem az arcom, a Futás és a Szívem gyorsabban ver mind-mind olyan dalok, amelyek évekig voltak a koncertműsor magjában. Előtte és utána Bestof Bori-diszkó a korábbi és későbbi lemezek legütősebb számaival.
Lásd még:
Az improvizáció varázsa – Az Art is Business kulturális ajánlója
Női sorsok, érdekes emberek – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója
Téli mesetúra dizájnvásárral – az Art is Business e heti kulturális ajánlója
A pillanat, amikor a művészet születik – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója
Tavaszvárás novemberben – Az Art is Business kulturális ajánlója
Leomló hajzuhatagok, kelta mesék – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója
Alice a Füvészkertben – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója
Meditatív sivatagi utazás könyv- és filmfesztivállal – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója
A Magyar Jazz Napjával, a bécsi Múzeumok Éjszakájával és animációs filmnapokkal indul az október
– Az Art is Business e heti kulturális ajánlója
Filmes, irodalmi és színházi fesztiválokkal zárul a szeptember
Színház, kiállítás, zene – az Art is Business heti kulturális ajánlója
Bulivillamossal a százötven éves Budapesten át – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója
Nyitókép: a Diótörő a Szegedi Kortárs Balett előadásában (fotó: Tarnavölgyi Zoltán)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!