by artisbusiness.hu 2023. Dec 15.

Az improvizáció varázsa – Az Art is Business kulturális ajánlója

A Renoir-kiállítást, a Trafó ingyenes, interaktív beavató improvizációs táncszínházi előadását, az Aranyakkord koncertjét Kiss Tibivel és a FUGA Parti Nagy Lajos születésnapjára rendezett dalestjét ajánljuk ezen a héten.

A tér mindent számontart – Interaktív beavató improvizációs táncszínházi előadás a Trafóban

December 18-án 17:30-tól ingyenes programra várják az érdeklődőket a Trafóban, a Willany Leó 15 // fesztivál az improvizációról című esemény keretében. „A tér használata, az együttes komponálás, a többiekhez való igazodás, viszonyulás ráébreszti az embert olyan sajátosságaira, melyekkel azelőtt nem feltétlen volt tisztában” – olvasható az előadás leírásában. Az improvizációs előadást beszélgetés és játékok követik. A beszélgetés során közösen próbálnak rájönni arra, hogy miben rejlik az improvizáció lényege, varázsa, és hogy mit jelent az előadók és a közönség számára, ami a színpadon történik. A közös játékokkal megmozgatják a közönséget, akik így maguk is kipróbálhatnak pár improvizációs gyakorlatot. Majd végül lehetőséget adnak a résztvevők kezébe: egy rövidebb etűd erejéig rendezővé/koreográfussá válhatnak, és instrukciókat adhatnak a táncosoknak, akik ezen „játékszabályok mentén” improvizálnak még egyet a búcsú előtt. A foglalkozás proaktív párbeszédre, közös gondolkodásra és megosztásra hívja a résztvevőket: nemcsak a beszélgetésbe vonják be közönséget, de a művészekkel közösen végzett csoportos játékokon és feladatokon keresztül el is kalauzolják őket az improvizáció mindenki számára hozzáférhető, szabad és sokszínű világába. Az előadás időtartama húsz perc, a beszélgetésé és a játékoké 45 perc, a második (nézők által „rendezett”) előadásé 10 perc.

Forrás: TrafóForrás: Trafó

Parti Nagy Dalest a FUGÁ-ban

December 17-én, hetvenedik születésnapja alkalmából a FUGÁ-ban köszöntik muzsikus barátai Parti Nagy Lajost. Az esten közreműködik mások mellett Bíró Kriszta, Falusi Mariann, Lukács Miklós, Móser Ádám és Presser Gábor is. Műveiből felolvas: Parti Nagy Lajos. 

Kiss Tibi és Szabó Győző a Csokonaiban

A héten két rendezvénnyel véget ér a 27. ANNO Művészeti Hónap a 15. kerületi Csokonai Rednezvényházban. December 15-én 19 órától Kiss Tibi ad koncertet az Aranyakkorddal. Öt évvel ezelőtt, egy ködös januári napon, szinte észrevétlenül született meg a formáció: kezdetben csak Kiss Tibor (Quimby) és Vastag Gábor (A Kutya Vacsorája) duójaként működött, egyszerűen csak összecsengtek a próbaterem kanapéján eljátszott dalok, később pedig Gábor Andor „UFO” ütőhangszeres játékával vált teljessé a zenekar. Az Aranyakkord egy kísérleti műhely, „dalkeltető”, játék a zenével és a szöveggel. Sajátságos pszichedelikus-akusztikus hangulat, rock’n’roll rezervátum, szellemidézés: néha Budapest utcáira repít, néha az univerzumon is túlra. Az Aranyakkord fennállása alatt már többször zenélt Európában és Amerikában is. Koncertjeik közvetlen hangulatúak, nincs éles határ a közönség és a színpad között, saját számaik mellett improvizációk képében kap helyet a pillanat és életművük, valamint kedvenceik feldolgozása is.

December 16-án 10 és 18 óra között a Mező Együttessel zárja az évet a legkisebbeknek szóló Aprók tánca, este pedig táncházat rendeznek a Rákospalotai Szilas Néptáncegyüttes közreműködésével. 
Szintén aznap a Sziget Fesztivál történetének első magyar kamasz zenekarával, a Street Sixteennel bulizhat a közönség a Kikötő Rendhagyó Karácsonyi Készülődés keretében a Kikötőben, 18:30-tól.
December 17-én 10 órától Rezes Judit és Szabó Győző nagyobbik fiuk közreműködésével mutatja be a gyerekeknek a Boribon és 7 lufi című műsort, amely a a veszteség első megtapasztalásáról és a végtelen boldogságról szól. Aznap 16:30-tól Újpalotán a Fő téren meggyújtják a harmadik gyertyát a helyszínen felállított óriási adventi koszorún. A projekt a Budapest 150 emlékév részeként, a Pro Cultura Urbis Közalapítvány anyagi támogatásával valósul meg. Mindenkit forró teával és forralt borral várnak. 

Renoir a Szépművészetiben

A Szépművészeti Múzeum a párizsi Musée d’Orsay-val és a Musée de l’Orangerie-vel együttműködve nagyszabású Pierre-Auguste Renoir-kiállítása a festő alakábrázolásait állítja a középpontba. A francia impresszionista és posztimpresszionista korszak jelentős művészeit bemutató kiállításai után (Monet és barátai, 2003; Van Gogh Budapesten, 2006; Cezanne és a múlt, 2012; Cezanne-tól Malevicsig; 2021) ebben az évben Renoir életművét helyezi a fókuszba a Szépművészeti Múzeum.Választásukat indokolja, hogy 2019-ben a múzeum, egy történelmi jelentőségű gyűjteménygyarapítás révén, megvásárolta a mester Fekvő női akt (Gabrielle) című kései remekművét.

Pierre-Auguste Renoir: Fekvő Akt (Gabrielle), 1906 körül, Olaj, vászon, Párizs, Musée de l’Orangerie, Photo (C) RMN-Grand Palais (musée de l'Orangerie) / Hervé LewandowskiPierre-Auguste Renoir: Fekvő Akt (Gabrielle), 1906 körül, Olaj, vászon, Párizs, Musée de l’Orangerie, Photo (C) RMN-Grand Palais (musée de l'Orangerie) / Hervé Lewandowski

„Figurális festő vagyok” – hangoztatta Pierre-Auguste Renoir (1841–1919), arra utalva, hogy mindig az embert állította művészetének középpontjába. Portréfestőként érzékenyen rögzítette az arcok rezdüléseit, a tekintetek ragyogását, a ruhák tündöklését. Életképein a szereplők közötti hétköznapi, kedélyes interakciókat, a modern élet új jelenségeit örökítette meg. Aktjaiban a női test szépségét, a bőr selymes ragyogását ünnepelte. Képeit barátok, festőtársak, műkedvelők, családtagok népesítik be, akik így egy élettel teli, gondtalan, harmonikus világ részévé válnak. Kiállításunk kronologikus, egyben tematikus elrendezésben, festményeken, grafikákon, szobrokon keresztül vizsgálja Renoir viszonyát a művészetét inspiráló modellekhez.

Lásd még:

Női sorsok, érdekes emberek – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Téli mesetúra dizájnvásárral – az Art is Business e heti kulturális ajánlója

A pillanat, amikor a művészet születik – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Petőfi-versek inspirálta balett és a rendszerváltás utáni magyar művészet – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Tavaszvárás novemberben – Az Art is Business kulturális ajánlója

Leomló hajzuhatagok, kelta mesék – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Alice a Füvészkertben – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Meditatív sivatagi utazás könyv- és filmfesztivállal – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

A Magyar Jazz Napjával, a bécsi Múzeumok Éjszakájával és animációs filmnapokkal indul az október
– Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Filmes, irodalmi és színházi fesztiválokkal zárul a szeptember

Színház, kiállítás, zene – az Art is Business heti kulturális ajánlója

Bulivillamossal a százötven éves Budapesten át – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Nyitókép: Pierre-Auguste Renoir: La Grenouillère (részlet), 1869, Olaj, vászon, Stockholm, Nationalmuseum, © Nationalmuseum, Stockholm (forrás: Szépművészeti Múzeum)

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!