by artisbusiness.hu 2023. Dec 07.

Női sorsok, érdekes emberek – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Birkás Ákos kiállítását, az RS9 Színház fesztiválját, tárlatát, valamint Bródy János koncertjét ajánljuk.

Bródy János akusztikus koncertje az emberi jogok világnapján

Az emberi jogok világnapján, az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata (Universal Declaration of Human Rights) elfogadásának 75. évfordulója tiszteletére Bródy János a Gödör Klubban ad szóló koncertet december 10-én.

Forrás: a Gödör Facebook-oldalaForrás: a Gödör Facebook-oldala

Az ENSZ közgyűlése 1948-ban ezen a napon fogadta el az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát, mint azt a közös eszményt, amelynek elérésére minden népnek és minden nemzetnek törekednie kell. Bródy János a hatvanas évek óta képviseli az ENSZ dokumentumában foglalt alapvető értékeket, és sokszínű művészetében jelentős szerepet játszik az egyetemes emberi jogok tisztelete és védelme. Az évforduló megünneplése minden évben jó alkalom annak felidézésére, hogy az emberi jogok egyetemesek, oszthatatlanok, elidegeníthetetlenek, kölcsönösen függenek egymástól, és összefüggenek egymással.

„Női sorsok, női rendezők” – fesztivál és kiállítás

December 8. és 10. között rendezik meg a „Női sorsok, női rendezők” színházi fesztivált, amely Erzsébetváros Önkormányzatának támogatásával valósul meg. A fesztivál ideje alatt nemcsak női témájú darabokat játszanak, hanem az RS9 Színház kávézójában kiállítás is nyílik. A Women Power in Comics (WOMCOM) című tárlat Horvátországból, Görögországból, Magyarországról, Montenegróból, Szerbiából és Szlovéniából hoz össze partnereket azzal a céllal, hogy erősítse a nő művészeket, és elősegítse láthatóságukat és képviseletüket. A projekt emellett felhívja a figyelmet a képregényben megjelenő nők ábrázolására is.

Egy doktorkisasszony naplójegyzetei (forrás: RS9 Színház)Egy doktorkisasszony naplójegyzetei (forrás: RS9 Színház)

Magyar partnerként a Bakelit Multi Art Center Alapítvány vesz részt az együttműködésben, akik a WOMCOM keretében arra hívtak meg tizenkét, pályázat útján kiválasztott művészt, hogy rövid képregényeket készítsenek a Zánkai rezidencia során szeptember 17. és október 1. között. Az elkészült munkákat utazó kiállításokon mutatják be a partnerek. A WOMCOM felhívás alapján bárki pályázhatott, aki képregényeket, zin-eket, webes képregényeket, mangákat vagy illusztrációkat készít. Olyanok jelentkezését várták, akik szerint a képregény hasznos ahhoz, hogy felfedezzük a nők erejét és meséljenek a nőkről, valamint elégedetlenek azzal, ahogyan a nőket ábrázolják a mainstream képregényekben és a popkultúra termékeiben, különösen Dél-Kelet-Európában. Továbbá olyan művészeket céloztak meg a felhívással, akik hozzá akartak járulni ezen kép megváltoztatásához és arra használják a képregényt, hogy kísérletet tegyenek a patriarchátus, a nemek közötti egyenlőtlenségek és a társadalmi egyenlőtlenség egyéb kapcsolódó formáinak megváltoztatására. 
 
Részletes program: ITT.

Birkás Ákos: Egy ember mindig érdekes



Birkás Ákos 2018-ban lezárult életművéből első alkalommal látható egy kisebb összeállítás a Vintage Galériában, a Birkás Ákos Művészeti Alapítvány válogatásában. Az alapítvány és a galéria célja a jövőben Birkás Ákos életművének feltárása, megismertetése itthon és külföldön, a mostani kiállítás is e munkafolyamat egy mozzanata.

Birkás Ákos O.T. (23.1 A-L), 2001 olaj, vászon, 140x130 cm, AB4049 (forrás: Vintage Galéria)Birkás Ákos O.T. (23.1 A-L), 2001 olaj, vászon, 140x130 cm, AB4049 (forrás: Vintage Galéria)

A téma a Birkás Ákos életművét ismerő közönség számára kézenfekvőnek tűnhet: a kiállítást az arc és a fej motívuma, illetve a portré műfaja köré szervezték. Összesen tíz, különböző technikájú és méretű munkával adnak áttekintést Birkás életművéről a hatvanas évek végétől a 2010-es évekig, rávilágítva a képek közti összefüggésekre és a változásokra. Csak felvillantani tudják azokat a művészeti kérdéseket és kísérleteket, melyeket a művész képről képre, nagyszabású sorozatokon keresztül fejtett ki, ugyanakkor az itt látható művek önmagukban is jelentősek, egy-egy korszakot, témakört, képtípust reprezentálnak. Több mint öt évtizedes pályája során Birkás Ákos érdeklődése változatlan maradt a festészet alapkérdései, ezen belül a portré és az emberábrázolás iránt, a műveken keresztül felsejlik az a széles szellemi horizont és töprengő attitűd, amellyel időről időre rákérdezett a művész és a művészet szerepére, társadalmi jelentőségére.

Lásd még:

Téli mesetúra dizájnvásárral – az Art is Business e heti kulturális ajánlója

A pillanat, amikor a művészet születik – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Petőfi-versek inspirálta balett és a rendszerváltás utáni magyar művészet – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Tavaszvárás novemberben – Az Art is Business kulturális ajánlója

Leomló hajzuhatagok, kelta mesék – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Alice a Füvészkertben – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Meditatív sivatagi utazás könyv- és filmfesztivállal – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

A Magyar Jazz Napjával, a bécsi Múzeumok Éjszakájával és animációs filmnapokkal indul az október
– Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Filmes, irodalmi és színházi fesztiválokkal zárul a szeptember

Színház, kiállítás, zene – az Art is Business heti kulturális ajánlója

Bulivillamossal a százötven éves Budapesten át – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Nyitókép: jelenet a Tulipán című darabból (forrás: RS9 Színház)

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!