
KÖZ/ZÖLD: a városi zöld nyomában
– Hetvenhat helyszínen, több száz programmal vár idén is a Budapest100
A tizenöt éves fesztivál idén különleges témával hívja felfedezőútra a városlakókat: a 2025. május 22–25. között zajló programsorozat a belső udvarok, tetőkertek, zöld homlokzatok és közösségi kertek világába nyújt bepillantást – mindazokba a rejtett vagy ismert zöldfelületekbe, amelyek élhetőbbé és barátságosabbá teszik Budapestet.
Már elérhető az idei Budapest100 teljes programválasztéka. Idén rekordmennyiségű ház és közösségi kert nyitja meg kapuit: találunk közöttük belvárosi házat, lakótelepi előkertet, egyetemi kollégiumot, kulturális intézményt és Hospice házat is.
Népszínház utca 42–44. (fotó: Major Kata)
A tizenöt éves Budapest100 idén nem egy meghatározott építészeti korszakot állít a középpontba, hanem a zöld városi terek sokszínűségét ünnepli – korra és helyszínre való tekintet nélkül. Rendhagyó módon most először megnyílnak a nagyközönség előtt a közösségi kertek is, megmutatva, miként válik a városi kertészkedés közösségformáló és szemléletformáló erővé.
A fesztivál idén is szakmai nappal indul május 22-én: a Városi természet – integrált megközelítések interdiszciplináris konferencián művészek, várostervezők és társadalomtudósok járják körbe a városi zöld szerepét. Másnap, május 23-án, a Budapest100 sétanapján debütál az első Budapest Fafesztivál: a huszonöt tematikus sétán az ország legjobb szakemberei mesélik el, miért kell ünnepelni és óvni a városi fákat. A Nyitott Házak Hétvégéjén, május 24–25-én összesen hetvenhat helyszín – lakóházak, intézmények és közösségi kertek – nyitják meg kapuikat a látogatók előtt.
Nyitott ház a Bacsó Béla utca 22-ben (fotó: Schöff Gergely)
Az idei témaválasztással a szervező Kortárs Építészeti Központ Budapest zöldfelületeire és azok szerepére az ökológiai válság hatásainak csökkentésében, a város sokszínű növény-, állat- és rovarvilágának megőrzésére és nem utolsósorban közös kertjeink és közösségi kapcsolataink gondozásának fontosságára szeretné irányítani a figyelmet. A nagy közparkok mellett az épületek által határolt, a lakók által gondozott kisebb-nagyobb kertek a város zöld tartalékai, sorsuk a városlakókon múlik. A városi zöld nem csupán díszlet – élő, lélegző része a településnek. A Budapest100 idei egyik célja: nézzünk más szemmel ezekre a fákra, udvarokra, kertekre – és egymásra is.
Kilátás a Szép utca 3-ból (fotó: Danyi Balázs)
A Budapest100 építészeti-kulturális fesztivál a közösségek és a város ünnepe: egy hétvége, ami közelebb hozza egymáshoz a városlakókat és a szomszédokat, és felhívja a figyelmet a körülöttünk lévő építészeti értékekre. A város szellemét a házak őrzik – a történeteket a lakók tudják továbbadni, és erre mindig jó alkalom a Budapest100 hétvégéje. A program 2011-ben indult az OSA Archívum és a KÉK – Kortárs Építészeti Központ kezdeményezésére, az akkor épp százéves házak ünnepeként. 2016-tól új irányba indultak a szervezők, és városrészeket választottak, mert az I. világháború alatt kevés új ház épülhetett – ekkortól a százéves házak ünnepét felváltották a tematikus fesztiválok. A tizenöt éve indult kezdeményezés keretében eddig több mint hatszázötven épület nyitotta meg kapuit, és kétezer-négyszáz önkéntes segítségével valósultak meg programok, amelyek több mint százhatvanötezer látogatót vonzottak. A fesztivál ingyenes programjait önkéntesek és lokálpatrióták szervezik a házak lakóinak, illetve a részt vevő intézmények képviselőinek segítségével.
A KÉK – Kortárs Építészeti Központ független szakmai intézmény, amely az építészet, az épített környezet és a városfejlődés kérdéseivel foglalkozik. Egyedülálló tudása, másfél évtizedes tapasztalatai és partneri hálózata révén mára a KÉK Közép-Európa építészeti kultúrájának egyik meghatározó szereplője. |
A Nyitott Házak Hétvégéjén a látogatók ezúttal is részt vehetnek a pincétől a padlásig vezető épület-és tetőkert bejárásokon, látogathatnak kiállítást vagy hallgathatnak koncerteket, feltöltődhetnek a város zöld oázisaiban szervezett mozgás foglalkozásokon, képezhetik magukat a városi kertészkedéshez kapcsolódó szemléletformáló programokon és személyes történetekből ismerhetik meg a város példaértékű zöldítési projektjeit. A programok többsége magyar nyelvű, de a nemzetközi közönségre is gondoltak a szervezők. A legtöbb esemény előzetes jelentkezés nélkül látogatható; ahol regisztrálni szükséges, azt a szervezők külön jelölik.
Nyitott ház a Gyöngyház utcában (fotó: Ránki Dániel)
A Budapest100 ereje közösségeiben rejlik, amelyre idén különösen szükség van, ugyanis a kultúrafinanszírozás nehézségei a fesztivált sem kerülték el. Ezért most különösen fontos, hogy minden egykori és leendő látogató és érdeklődő összefogjon érte. Aki fontosnak tartja, hogy idén is megünnepeljük a város közösségeit és épített örökségét egy ingyenesen látogatható fesztivál keretében, támogassa a Budapest100-at! Mert minden ház érdekes, minden adomány számít. A szervezők az adományokat ezen a linken várják.
A nyomtatott programfüzet már elérhető a Kortárs Építészeti Központban és hamarosan a Blinken OSA Archivumban is. Az esetleges programváltozásokról a szervezők a Budapest100 honlapján és közösségi média felületein tájékoztatnak.
Nyitókép: Életkép a Gönczy Pál utca 3-ból (fotó: Ranki Dániel)
Lásd még:
Az Europa Nostra-díj egyik győzteseként további tízezer eurót nyerhet a Budapest100
Budapest tereiben járni időutazás – Urbanisztikai szempontból rendkívül fontos, hogy aki a jelenről hoz döntéseket, az egyúttal a jövőről is dönt
Budapest, a szórakoztató város
Budapest születése – Pest, Buda és Óbuda városok egyesítésének ötletét elsőként a legnagyobb magyarként is gyakran emlegetett gróf Széchenyi István vetette fel, az 1830-as évek elején
Budapest a múltból táplálkozik, de a jövőbe tekint – Karácsony Gergely előszava a Birth of a Metropolis (Egy nagyváros születése) című könyvhöz
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!