Szemléletváltás nélkül nem megy
– Perspektíva mentorprogramunk résztvevőinek tapasztalatai – IV. rész
Az Art is Business, mint a hazai üzleti és művészeti világ egyik kiemelkedő közössége és platformja, évek óta azon dolgozik, hogy összehozza a forprofit és a kulturális szegmens szereplőit, és értékorientált célok mentén együttműködéseket indukáljon. 2024 nyarára Perspektíva néven meghirdettük első üzleti és művészeti mentorprogramunkat, amely – az Equilor Wealth Office jóvoltából – a mentoráltak számára ingyenes volt. Olyan, az előadó-művészet területén tevékenykedő szakemberek jelentkezését vártuk, akik stratégiai szinten kívánnak gondolkodni saját pályájukról, csapatuk vagy intézményük működéséről, de kapcsolatok és szakmai tudás hiányában nem haladnak előre.
A mentorprogramban a kulturális területen is otthonosan mozgó, hiteles vállalati szakemberek adták tudásuk legjavát. A 2024. június 1-jétől szeptember 7-éig zajló események során harminc, a klasszikus zene, a színház és a tánc területéről érkező mentorált és több mint harminc mentor kapcsolódott össze.
A program lezárultával megkértük őket, számoljanak be tapasztalatikról. A válaszadást megkönnyítendő néhány kérdést is feltettünk, hogyha szeretnék, azok mentén foglalják össze élményeiket. A kérdések a következők voltak:
1. Mit várt a programtól indulása előtt; mennyiben és hogyan változott a véleménye időközben?
2. Milyen eredményeket ért el a program során?
3. Változott-e a hozzáállása a művészeti/üzleti területet tekintve és ha igen, miben?
4. Mit javasolna a saját szakterülete számára, miben lenne hasznos a szemléletváltás a művészeti/üzleti együttműködések területén?
A válaszokat több részben osztjuk meg olvasóinkkal, sorozatunk első részét ITT, a másodikat ITT, a harmdikat pedig ITT olvashatják.
Molnár D. Márk (forrás: Molnár D. Márk)
Molnár D. Márk, Trafó Kortárs Művészetek Háza
Mentora: Bazsali-Németh Flóra, Magyar Telekom
1. A Trafó, és közvetlen főnököm, Drucker Dávid korábban kapcsolatban állt már az Art is Business-szel, és nagyon érdekelt, milyen élmény lehet részt venni az egyesület valamely projektjében. Igényesen megszervezett, jó hangulatú program volt mind a nyitó-, mind a záróesemény. Flórával könnyen egymásra hangolódtunk, találkozásaink fókuszában a személyes szakmai hozzáállásom és utam volt, de – mint az a záróeseményen is elhangzott – Flóra nagy figyelmet fordított a Telekom Trafóval való együttműködésére is.
2. Szakmailag sikeres és elismert emberrel beszélhettem át olyan személyes, munkahelyi működéssel és munkaszervezéssel kapcsolatos kérdéseket, amelyekről azt gondoltam, hogy a mentorprogram keretein kívül esnek. Flóra több könyvet is ajánlott, amelyeket ő maga is izgatottan olvasott és amelyekből rengeteget tanultam többek között arról, hogy a kérdéseim komolyan vehetőek – és komolyan is kell azokat venni.
3 – 4. A kulturális terület finanszírozási nehézségei erősen kihatnak a munkavállalók jóllétére és a munkahelyi konfliktusok kezelésére is. Ám ettől függetlenül rengeteg lehetőség adott, hogy az ember megreformálja saját- és közvetlen környezetének munkakultúráját. Mindennek a felismerése inspiráló, és nagyobb felelősségvállalásra, cselekvésre késztet.
Mind én, mind a Trafó sokat kaptunk a mentorprogramtól, remélem, Flóra is.
Ifj. Mlinar Pál (forrás: Ifj. Mlinar Pál)
Ifj. Mlinar Pál, a Viharsarok Táncszínház művészeti vezetője
Mentora: dr. Tóth Tamás, Personal Brand Institute
A program indulása óta többször is eszembe jutott a gondolat, amit a megnyitó ünnepségen hallottam Balogh Máté Andrástól: a magyar kulturális szféra gondolkodása továbbra is a régi „rendszerben” él, miszerint az állam feladata, hogy fenntartsa annak működését.
Azt vallom, hogy (ha teljes mértékben talán soha nem is sikerül) a „leválás”, a saját lábra állás, a feladatok üzleti célú megközelítése fontos lenne a mi közegünk számára is. Ezért is hangolódtam rá gyorsan erre a programra.
Mentoromtól, dr. Tóth Tamástól eleinte konkrét marketing/brandépítés/stratégiai ölteteket vártam, de nagyon mást kaptam – szerencsére. Olyan általános érvényű gondolatokat, irányokat fogalmazott meg velem kapcsolatban, amelyek elsőként idegenül hangoztak. A társulatban elfoglalt szerepem kiemelt fontosságú lett, ennek felépítésén dolgoztunk és dolgozunk továbbra is.
Eddig hat alkalommal találkoztunk, de abban maradtunk, mindenféleképpen folytatjuk a közös munkát, mert mindketten találtunk az együttműködésben új, inspiráló lehetőséget. A látásmódom jelentősen átalakult a program során – pozitív irányba változott. Egyre jobban kezdem érteni/érezni az ARC fontosságát, a kapcsolatteremtés és -rendszer jelentőségét, a történetmesélés szükségességét. Mindezt Tamásnak köszönhetem, aki tényleg hihetetlen alázattal és türelemmel, vérbeli profi módjára irányított, terelt, segített.
Jelenleg is tart az együttműködésünk. Újabb feladatokat, kidolgozandó projekteket kapok tőle. Nagyon élvezem, úgy érzem, sokat tanulhatok még tőle.
A hozzáállásom nem változott a program indítása óta, inkább úgy mondanám: csiszolódott, formálódott. Nagyon jó és hasznos volt magamat/magunkat egy „üzletember” szemén keresztül, máshogy látni, ezáltal új, fejlesztendő területeket fedeztem fel. Tisztán látom már a hiányosságaimat és azt is, ezek hogyan orvosolhatóak.
Nagyon sok tippet, ötletet kaptam Tamástól cikkek, rendezvények, beszélgetések, témák tekintetében, amelyek egyfajta házi feladatként tovább segítették a megértést, szemléletformálást.
A Máté által említett szemléletváltás a kulturális és az üzleti szféra területén azt hiszem, elengedhetetlen. És nem csak azért, mert már nem lehet fennmaradni állami pályázatokból, programokból. Szükséges a másféle nézőpont, mert ez egyfajta újítást is hozhat a mi területünkön.
A kitaposott ösvényen járva mindig ugyanazokra a csapásokra térünk rá. Ha nem lépünk rá a járatlan útra, nem fedezhetünk fel új, ezidáig ismeretlen dolgokat, csodákat, amelyek nélkül talán szegényebbek lennénk. Ez kissé talán pátoszos megfogalmazás, de talán így foglalható össze, miért is fontos ez a program.
Nyitókép: A Perspektíva mentorprogram résztvevői a projekt nyitóeseményén (fotó: Pixolar Photography)
Lásd még:
„A különbözőségünk teszi lehetővé az értékteremtést” – Perspektíva mentorprogramunk résztvevőinek tapasztalatai – III. rész
Nem csak az anyagi támogatás lehet mecenatúra – Perspektíva mentorprogramunk résztvevőinek tapasztalatai – II. rész
Egymást erősítve tanulunk – Perspektíva mentorprogramunk résztvevőinek tapasztalatai – I. rész
Értékmentés a kapcsolódások jegyében: Közép-Európa Táncszínház – Interjú Gerlits Rékával és dr. Váczi Lászlóval
„Tanuljunk egymástól!” – Beszélgetés Perjési Péterrel, az Intelligent Power Solutions Kft. tulajdonosával, az Art is Business Perspektíva programjának mentorával
Lezárult az Art is Business Perspektíva mentorprogramjának jelentkezési időszaka – A programot támogató EQUILOR Alapkezelő Zrt. Wealth Office igazgatóját, Dobó Istvánt kérdeztük
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!