by artisbusiness.hu 2025. Jan 01.

Toplista: legolvasottabb interjúink 2024 második félévéből

– Legnépszerűbb írásainkkal köszöntjük az új évet

Tavaly is számos művésszel és a kultúra iránt elkötelezett vállalati szereplővel beszélgethettünk. Zenészek, színészek, táncművészek, írók, képzőművészek, kulturális szakemberek, mecénások és cégvezetők mesélték el, mit gondolnak a két világ lehetséges együttműködéséről és arról, hogyan erősíthetik és támogathatják egymást. Az év első napján 2024 második félévének legtöbbet olvasott interjúival kívánunk boldog új évet olvasóinknak!

Visky András: „Nagy beszélgetésdeficites korban élünk” – Interjú a Libri-díj „Az év határon túl legnépszerűbb könyve” kategóriájának nyertesével

Visky András a Libri-díj átadásán (fotó: Libri)Visky András a Libri-díj átadásán (fotó: Libri)

Visky András kolozsvári író Kitelepítés című könyve 2023-ban jelent meg a Jelenkor kiadónál, azóta hét kiadást és hét kitüntetést élt meg. Legutóbb júniusban vehette át az idén újraindított Libri-díjat „Az év határon túl legnépszerűbb könyve” kategóriában. A szerzővel ennek apropóján beszélgettünk a kötet utóéletéről, a díjak átpolitizáltságáról és arról, hogy vajon jó fokmérő-e, ha az eladási számok döntenek egy-egy elismerés odaítélésekor.

A teljes interjú ITT olvasható.

„Izgat a hétköznapi létezés banális esztétikája” – Interjú Simó Györggyel

Simó György (fotó: Fromm Balázs)Simó György (fotó: Fromm Balázs)

A jól megélt szabadság az, amit leginkább keres a világban. A vállalkozásra, a pénzre is úgy tekint, mint ami egyszerre célja és eszköze egy átlagosnál több dologgal foglalkozó embernek, de legalább ennyire fontosnak tartja, hogy meglássa a hétköznapi gesztusokban, a mindennapok történeteiben is az értékelni valót. Élete másik kulcsszava a százarcú magány, amelyről úgy tartja, hogy kikerülhetetlen létállapot. Simó György mesélt sikerről és bukásról, Esterházy Péterről, a magyar társadalomra váró kihívásokról, egy meghatározó történelmi pillanatról, amelyről kevés képi dokumentum maradt fenn, valamint egy látszólag érdektelen figuráról, aki a magyar államhatalom szimbolikus csúcsára került.

A teljes interjú ITT olvasható.

„A világszínvonalú dolgok érdekelnek” – Interjú Ladányi Andrea táncművésszel

Ladányi Andrea (fotó: Dobos Tamás)Ladányi Andrea (fotó: Dobos Tamás)

Kevés táncos van világviszonylatban is, aki olyan gazdag, sokrétű kifejezési formákkal bír – nem csak a mozgás nyelvén –, mint Ladányi Andrea. A koreográfiától a filmezésen át a rendezésig sokfelé ágazik művészi tevékenysége, minden műfajban maximális minőség, igényesség, progresszivitás jellemzi. Kortalan energiával száguld színházak, próbatermek, stúdiók között élet- és alkotóközösségben férjével, a fantasztikus dobos Borlai Gergővel.

A teljes interjú ITT olvasható.

„Alapvetően világpolgárnak tartom magam” – Beszélgetés Adam Meir színművésszel

Adam Meir (fotó: Forgács Beáta)Adam Meir (fotó: Forgács Beáta)

Az európai zsidóság történetének legsötétebb korszakát egy kutya hol naiv, hol bölcs perspektíváján keresztül láttatja Asher Kravitz regénye, és az abból készült monodráma, A Zsidó Kutya. A négylábú szemszögéből éljük át, ahogyan a tisztes német polgári család otthonát náci csizmák tapossák, ahogyan érvényt nyernek a nürnbergi faji törvények, ahogy Sziriuszt elszakítják a gazdájától, hogy náci kutyát „neveljenek” belőle. Szemtanúi vagyunk, amikor a treblinkai haláltáborban felismeri gazdáját és onnantól kezdve tűzön-vízen keresztül megy utána: a gázkamrák elviselhetetlen szagán és az elégetett holttesteken át, harci kutyák párviadalában, élet-halál harcot folytatva, megsebesülve. És látjuk azt is, ahogy felszabadulva, Izraelben új hazára lelnek gazdájával, Joshuával együtt. Adam Meir Los Angelesben élő, izraeli magyar–amerikai színész hozta el a 22. Spinoza Zsidó Fesztiválra ezt a döbbenetes erejű, iróniát és humort sem nélkülöző mesét, ami a legalapvetőbb emberi értékekről, a humanizmusról, a lojalitásról, az összetartozásról szól. A telt házzal futó előadások jelentőségét növeli, hogy ebben a darabban játszik először az anyanyelvén és mutatkozik be magyar színpadon a művész.

A teljes interjú ITT olvasható.

„A művészet segít eligazodni az életben” – Interjú Barta Péter informatikai szakemberrel és műgyűjtővel

Barta Péter (forrás: Barta Péter)Barta Péter (forrás: Barta Péter)

Alaposság és kompromisszummentesség. Jelentőségteljes tulajdonságok, amelyek fontosak számára, de a kíváncsiság és a felfedezés izgalma is meghatározó motívumok az életében – az üzleti élet, majd a műtárgyak felé is ezek terelték. Barta Péter mesélt szenvedélyről, a borkészítés élvezetéről, a technológiai fejlődés társadalomra gyakorolt hatásairól, a közösségek megtartó erejéről és arról, hova vezet, ha egy ország felelős vezetői megfeledkeznek a szüleik és a tanáraik tanításáról: mindennek, amit tesznek, következménye van.

A teljes interjú ITT olvasható.

Nyitókép: Visky András (fotó: Valuska Gábor, Könyves Magazin)

Lásd még:

Toplista: legolvasottabb interjúink 2024 első félévéből – Legnépszerűbb írásainkkal búcsúztatjuk az óévet

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!