
Art is Business Díj ötödször
Az Art is Business Díjat ötödik alkalommal adtuk át 2023-ban. Azt tapasztaltuk, hogy a jelentkezők száma folyamatosan megduplázódott, ami jelzi, hogy az évek során nőtt a díj jelentősége.
A díj előtörténete
Az üzleti és művészeti élet összekapcsolódásának hazai hagyományai a második világháború után megszakadtak. Az 1990-es évek végén és a 2000-es évek elején a multinacionális vállalatok érkezésének és a simulékonyabb jogi környezetnek köszönhetően fellángolt a művészeti szponzorációs gondolkodás, növekvő tendenciát mutatott a kapcsolódások száma és a támogatások összege. Később, a 2008-as gazdasági válság hatására egyre jobban kiüresedett ez az eszme. Ekkor jelent meg a tao, amely lehetővé tette a vállalatok számára az előadó-művészettel való jelentős – legalábbis financiális – összekapcsolódást. Ezt támogatta a vállalati gyűjtemények létrejöttét segítő adókedvezmény is. Az utóbbi 2011-ben, az előbbi 2018/19-ben szűnt meg. A két adat ismeretében felértékelődik azon vállalatok szerepe, amelyek adózási könnyítés hiányában is a kultúra elkötelezettjei maradtak. Úgy éreztük, őket és projektjeiket be kell mutatnunk a lehető legtöbb érdeklődőnek. Nem csupán azért, hogy mások példát vegyenek róluk és idővel elinduljanak a művészet útján, hanem azért is, hogy ők maguk is érezzék: értékes és elismerésre méltó, amit vállaltak, érdemes folytatniuk a megkezdett együttműködéseket.
A kuratórium
2019-ben még brandalapon gondolkodtunk a művészeti és az üzleti szféra kapcsolódásairól, főleg ezért jelentek meg a kuratóriumban (zsűriben) fontos kulturális intézmények kommunikációs vezetői. Ők – néhány szereplőtől kivételével – idén is vállalták a részvételt.
A 2023-as művészeti zsűri: Bíró Árpád, az Örkény Színház marketing- és kommunikációs vezetője |
Rendkívül fontosnak tartottuk, hogy az ő látásmódjuk, tapasztalataik is érvényesüljenek a díjak odaítélésének folyamatában. Pontosan tudják, hogy a művészeti terület milyen előnyökkel és márkaerősítő erővel bír. A szakemberek lefedték a magas művészet minden területét a klasszikus zenétől a színházon át a képző- és iparművészetig. Így lehetőség nyílt arra, hogy összeművészetben tudjunk gondolkodni.
Idén – erősítésként – a korábbi évek mecénás és vállalati nyertesei is részt vettek a zsűri munkájában. Ők teljesen új perspektívát nyitottak azért, hogy még hitelesebb lehessen a díj.
A 2023-as zsűri vállalati, illetve mecénás tagjai: Horn Péter, a B. Braun Magyarország vezérigazgatója |
A jelentkezési időszak
Minden évben június és szeptember között adunk lehetőséget arra, hogy a vállalatok pályázzanak, és a művészeti élet szereplői jelöljék a mecénásaikat. Ahogy minden évben, úgy az idén is csak a határidő lejárta előtt néhány nappal illant el az a félelmünk, hogy nem lesz elegendő pályázó, ugyanis – mint a versenyeknél általában – a jelentkezők zöme az utolsó napokban küldte be a pályázati anyagát.
Kategóriák 2023-ban
A kezdeti két legfontosabb kategóriánk, a Vállalati és a Forprofitmecénás mellé tavaly létrehoztuk a Vállalati projekt, idén pedig a Felelősvállalati vezető és az Innovatív művészeti kezdeményezés kategóriát. Kétévente Kulturális turizmus kategóriára is jelentkezhetnek települések.
Kik a legjobbak?
Minden egyes kategóriánál azt keressük, hogy kik azok, akik stratégiai szinten kezelik a művészetet, és mennyire tágan értelmezik az együttműködési lehetőségeket. A Vállalati és a Vállalati projekt kategóriában azt nézzük, hogy a szponzoráció és a támogatás mellett milyen egyéb, szervezeti szintű szerepe van a kultúrának; mennyire tudják elmagyarázni a menedzserek, hogy a művészet segíthet elérni a céljukat.
A Felelős vállalati vezető személyére az Art is Business szakemberei terjesztettek fel topmenedzsereket a kuratóriumnak, azzal a céllal, hogy a kultúrát a lehető legrelevánsabban becsatornázó példakép kaphassa meg a díjat.
A Forprofit mecénás kategóriára a kulturális szegmens jelölhette az őket támogató magánembereket, kiemelve hogy miért és hogyan van jelen az illető akár a jelölő, akár a jelölő szervezetének életében. A mecénások többnyire nem saját érdekükben teszik, amit tesznek, és nem kérkednek vele, szeretnek a háttérben maradni. Mi mégis arra kértük a kulturális szereplőket, hogy nyilvánosan legyenek büszkék mecénásaikra, mutassák be őket országnak-világnak. Már csak azért is, mert példájuk újabb potenciális patrónusokat inspirálhat.
Az Innovatív művészeti kezdeményezés kiemelkedik az idei díjak közül, hiszen ők azok a pályázók, akik felismerve a nehézségeket, új utakat kerestek és találtak a fennmaradásukra. A művészeti piac az elmúlt ötven évben arra szocializálta a szereplőit, hogy majd az állam eltartja és segíti őket, így nem alakult ki bennük az önvédelmi mechanizmus és az üzleti hozzáállás, ami nehéz időkben megóvhatná őket. Sokan elvéreztek. De a művészet élni akarása egyre többeket sarkall arra, hogy megtalálják a saját finanszírozhatóságuk útját-módját. Lényegesnek tartjuk kiemelni és megmutatni azokat a szereplőket, akik maguk is tesznek saját boldogulásukért.
A támogatók
Az Art is Business Díj legrégebbi támogatója és segítője, az Oppenheim Ügyvédi Iroda, ott volt a névválasztásunknál is, az első héten. Nagy örömünkre szolgál, hogy azóta is bizalommal fordulhatunk hozzájuk. Hosszú távú és innovatív partnerünk a Magyar Telekom, valamint az Esterházy Magyarországért Alapítvány. Idén a Nordconn International, az Intellligent Power Solutions, az IO Partners, a BMW Magyarország és a Corvin Áruház is megtisztelt bennünket azzal, hogy belépett a támogatók körébe. Az ő jóvoltukból tudjuk átadni a díjat. Köszönjük!
Köszönet a több tucat vállalati és művészeti szereplő 2023-as pályázatáért, bízunk abban, hogy 2024-ben ismét találkozunk velük, és új, inspiráló jelentkezőket is megismerhetünk.
Lásd még:
„A világgal van a baj, ha én ezzel kitűnhetek a tömegből”
– Interjú az Eisberg Hungary Kft. ügyvezetőjével, Gazsi Zoltánnal, aki idén elnyerte az Art is Business Díjat Felelős vállalati vezető kategóriában
Valódi értékek a tánc nyelvén
– Art is Business Díj 2023: Az Innovatív művészeti kezdeményezés kategória győztese a Duda Éva Társulat
„Azért támogatom a fiatal tehetségeket, hogy ők ne kerüljenek olyan helyzetbe, mint én”
Örkény örök, a vállalati projekt győztes, és az egypercesek is tovább élnek
Az EGIS-é az Art is Business díjnyertes vállalati projektje
A Káli Art Inn méhecskéje szorgosan dolgozik, és közben mosolyog
– Az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese
Art is Business Díj: a Vállalati projekt kategória legkiemelkedőbb pályázatai
Az Art is Business Díj 2023 Vállalati kategóriájának toplistája
Art is Business Díj 2023: az Innovatív művészeti projekt kategória legjobbjai
Nyitókép: a 2023-as díjazottak (fotó: Mohai Balázs)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!