by artisbusiness.hu 2024. Jan 18.

Metatárgyak, Frida Kahlo és a magyar kultúra napja – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Bérczesi Róbert koncertjét, az acb Attachment új kiállítását, a K11 beszélgetőestjét Szabó T. Annával, valamint az Uránia vetítéseit ajánljuk.

A Hunniában koncertezik Bérczesi Róbert, a Hiperkarma frontembere 

Bérczesi Róbert – a nagy érdeklődésre való tekintettel – január 21-én ráadás szólókoncertet ad a legendás Hunnia Bisztró színpadán, ahol csaknem két órán át szórakoztatja majd a közönséget eddigi bő harminc éves dalszerzői pályafutásának válogatott gyöngyszemeivel. Robi a koncert külön érdekességeként előadja élete első józanul írt dalát is, amely december 24-én született.

Bővebb információ: ITT.

Vida Judit: Posztmodern dizájn – acb Attachment

Vida Judit életművét követve végig kísérhetjük azt a folyamatot hogyan vett új irányt a rendszerváltást követően művészetében a kerámiáról való gondolkodás. A hetvenes években a főiskolán a hagyományos értelemben vett kerámiaművészetet tanulja, bár már akkor sem az érdekli igazán, sokkal inkább annak határát, más művészeti ágakkal való kapcsolódási lehetőségét keresi. Nyolcvanas évekbeli munkái konkrét étkészletelemekből épülnek fel (Mozdulat kávéskészlet és Kalapácsos kanna), de idézőjelbe teszi a használati tárgyak használhatóságát. Az acb Attachmentben most bemutatott, kilencvenes években készült kerámiák nyomokban felismerhető formáik ellenére inkább ironikus módon közelítik meg a tárgyak funkcióját. Luxustárgyak ezek, véletlenül sem mindennapi használatra készültek. Műalkotások. Vagy ahogy Balassa Péter nevezte: metatárgyak; értve ezalatt, hogy a tárgyak saját önreflexióikat is magukban hordozzák.

Vida Judit munkái (forrás: acb Galéria)Vida Judit munkái (forrás: acb Galéria)

Vida a rendszerváltás körül kezdett kísérletezni a kerámia és a fém ötvözésével, ebből született a Déjà Vu című sorozata. A széria első darabjai hagyományos ipari étkészleteket idéznek, abban térnek el azoktól, hogy manufakturálisan készülnek, nincs két egyforma köztük. Izgalmas feszültség keletkezik az alkotásokban ahogy a fekete vagy fehér törékeny kerámia ütközik az anyagában teljesen máshogyan viselkedő fémmel. A szögletes formák és a fémrudak dinamikussá teszik a kompozíciókat. A művek bázisát egy alapforma adja, azokra applikált Vida különböző elemeket. Az elemek díszítése sem hagyományos, sokkal közelebb állnak e tárgyakhoz a posztmodern építészet alkotásai, mivel téri hatásokra játszanak rá a kerámiákon megjelenő díszítőelemek. A kilencvenes évek közepére maga mögött hagyja az addig konzekvensen alkalmazott formát, ekkor készült műveinek különböző szabálytalan kilógó részei egyre messzebb kerülnek a kiindulási alaptól. A Déjà Vu sorozat utolsó darabjainál és a W.A.M. K-626 című művénél a kerámia is színessé válik. Az évtized második felében készült Egogeotika című sorozatában teljesedik ki Vida posztmodern stílusa. Arany, fekete és piros által dominált ornamentika jelenik meg e műveken, a fém applikációk is egyre hangsúlyosabbak. Ezzel a sorozatával veszítették el teljesen a tárgyak a használati funkciójukat, mely által egyedi műtárgyakká váltak. A térben lebegő Egogeotika 11 című alkotása a dekonstruált kerámia megtestesítője.

Bővebb információ: ITT.

POKET est: Frida Kahlo Naplója – Beszélgetés Szabó T. Annával, a kötet fordíójával

A Poket Zsebkönyvek sorozat részeként jelent meg korábban a világhírű mexikói festőművész, Frida Kahlo életének utolsó tíz évében vezetett naplójának első magyar nyelvű kiadása. Az esten Szabó T. Annával járják körbe a kötet kardinális kérdéseit és kuriózumait, hiszen a Frida-jelenséget és egy fordítás ügyes-bajos dolgait nem lehet elégszer szóba hozni. A beszélgetésen részt vesz Sidó Anna művészettörténész is, a kötet szerkesztője, a MOME Design- és művészetmenedzsment szak oktatója. Az esten Nizalowski Fanni hárfaművész legkedvesebb dalai is felcsendülnek. Az est moderátora: Asztalos Emese, a POKET Zsebkönyvek szerkesztője.

K11 Művészeti és Kulturális Központ, január 25. 19:00 

Bővebb információ: ITT.


Cseh Tamás, Víg Mihály, Nádas Péter – Portrékkal és életrajzi filmekkel várja látogatóit az Uránia a magyar kultúra napján

Az Uránia Nemzeti Filmszínházban kilenc olyan alkotás lesz látható, amely jelentős személyiségeket mutat be dokumentumfilm, valamint játékfilm formájában. Cseh Tamásra, a huszadik század nagy magyar dalnokára a Fonyó Gergely rendezésében készült Cseh Tamás filmmel emlékeznek a magyar kultúra napján. A 2000-ben készült dokumentumfilm idő- és térbeli utazásra invitálja a nézőt, a zenész életének, pályafutásának legfontosabb helyszíneit és személyeit bemutatva. A filmben állandó alkotótársa, Bereményi Géza is feltűnik, akit Papp Gábor Zsigmond játékos portréjából, a Bereményi kalapjából ismerhet meg a közönség közelebbről.  

Kácza András Víg Mihály-portréjában egy sokoldalú zenei alkotó világába nyer betekintést a néző. Az Ott torony volt című film a nyolcvanas évek elejének alternatív, underground világát idézi meg: a Balaton és a Trabant együttes egykori koncertjeit, valamint az alkotó filmzeneszerzői munkásságát, ezen belül a Tarr Bélával való együttműködésének történetét mutatja be.

Kárpáti György Mór Saját erdő című esszéisztikus filmje Nádas Péter író alkotói környezetébe, egy Zala vármegyei kis településen található, természetközeli művészlak világába enged bepillantást, amely egyszerre természetfilm és irodalmi portré. Természetközelbe viszi a nézőket Ljasuk Dimitry Jóreménység-sziget című rendhagyó, egyszemélyes filmje is, amely a fikció határán mozgó önarckép, történet a magány erejéről, a kitartásról, az álmokról, az apa-fiú kapcsolatról és az elengedésről.

A világ legidősebb olimpiai bajnokának, a 103. születésnapját ünneplő Keleti Ágnesnek a története tárul elénk Oláh Kata Aki legyőzte az időt – Keleti Ágnes című dokumentumfilmjéből: a 100. születésnapjától egy éven át követhetik a nézők a tornász mindennapjait, miközben egykori naplójából, valamint régi és friss interjúfelvételekből életének tanulságos története is kibontakozik.

Bővebb információ: ITT

Lásd még:

Szívdesszert labdákkal – az Art is Business e heti kulturális ajánlója

A Bolond Teremőr emlékműve, jazz és Zsömle – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Fehér éjszakák a Hotel Apátiában – Az Art is Business kulturális ajánlója

Az improvizáció varázsa – Az Art is Business kulturális ajánlója

Női sorsok, érdekes emberek – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Téli mesetúra dizájnvásárral – az Art is Business e heti kulturális ajánlója

A pillanat, amikor a művészet születik – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Petőfi-versek inspirálta balett és a rendszerváltás utáni magyar művészet – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Tavaszvárás novemberben – Az Art is Business kulturális ajánlója

Leomló hajzuhatagok, kelta mesék – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Alice a Füvészkertben – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Meditatív sivatagi utazás könyv- és filmfesztivállal – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

A Magyar Jazz Napjával, a bécsi Múzeumok Éjszakájával és animációs filmnapokkal indul az október
– Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Filmes, irodalmi és színházi fesztiválokkal zárul a szeptember

Színház, kiállítás, zene – az Art is Business heti kulturális ajánlója

Bulivillamossal a százötven éves Budapesten át – Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Nyitókép: Vida Judit kiállítása az acb attachmentben (forrás: acb Galéria honlapja)

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!