by Horváth Viktória 2023. Sep 29.

Randevú a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria páratlan tárlataival

– A Renoir – A festő és modelljei című kiállítás 2024. január 7-ig látogatható a Szépművészeti Múzeumban

A Szépművészeti Múzeum állandó kiállításai az Egyiptomi Gyűjtemény, az Antik Gyűjtemény, a Régi Szobor Gyűjtemény, a Régi Képtár, a Régi Magyar Gyűjtemény és a Grafikai Gyűjtemény legjavát mutatják be. 
 
A leglátogatottabb magyar művészeti múzeumként az elmúlt években számos, nemzetközileg is rangos nagy kiállításnak adott otthont: többek között Botticelli, Bosch, Caravaggio, Cezanne, El Greco, Michelangelo, Rembrandt, Schiele, Toulouse-Lautrec és Van Gogh műveit láthatta itt a közönség. Az alkotókra az elmúlt években több millióan voltak kíváncsiak. 

Toulouse-Lautrec: Tánc a Moulin Rouge-ban, 1890 (forrás: Wikipédia)Toulouse-Lautrec: Tánc a Moulin Rouge-ban, 1890 (forrás: Wikipédia)

A múzeum műtárgyai, így a magyar képzőművészet jeles alkotásai több jelentős nyugat-európai kiállítóhelyen is bemutatkoztak már: a Royal Academy of Arts (London), a Kunstforum Wien (Bécs), a Galleria Nazionale d'Arte Moderna e Contemporanea (Róma), a Musée d’Orsay (Párizs), a Palazzo Reale (Milánó), a Thyssen-Bornemisza Museum (Madrid) is otthont adott a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) anyagából válogatott kiállításnak.

Reigl Judit: Birkózók, 1966, freskó, 275 x 323 cm (forrás: Szépművészeti Múzeum)Reigl Judit: Birkózók, 1966, freskó, 275 x 323 cm (forrás: Szépművészeti Múzeum)

A Szépművészeti 2023. július 16-áig a pécsi Csontváry Múzeummal közös  „Csontváry170” kiállítással emlékezik a 170 éve született Csontváry Kosztka Tivadarra, május és szeptember között pedig Reigl Judit, továbbá Baselitz és Schiavone műveit is megcsodálhatjuk.

Az MNG a magyarországi képzőművészet kialakulásának és fejlődésének folyamatát dokumentáló és bemutató legnagyobb közgyűjtemény, gyűjtőköre a legkorábbi magyarországi emlékektől a kortárs művészetig terjed (Régi Magyar Gyűjtemény, XIX.-XX. századi Festészeti Gyűjtemény, Szobor Gyűjtemény és Éremtár, Grafikai Gyűjtemény, Jelenkori Gyűjtemény, 1800 utáni Nemzetközi Gyűjtemény). 

René Magritte: The Lovers, 1982, olaj, vászon, 54 x 73.4 cm (forrás: Wikipédia)René Magritte: The Lovers, 1982, olaj, vászon, 54 x 73.4 cm (forrás: Wikipédia)

Az elmúlt években a közönség itt láthatta – többek között – Chagall, Dalí, Gauguin, Magritte, Modigliani, Monet és Picasso műveit, a hazai alkotók közül pedig tárlatot rendeztek Korniss Péter, Moholy-Nagy László, Munkácsy Mihály, Szinyei Merse Pál és Rippl-Rónai József munkáiból is.

Az MNG-ben 2023. augusztus végéig látható Gulácsy Lajos életmű-kiállítása, 2023 őszétől 2024 februárjáig pedig a Technocool – a techno korszak születése a magyar művészetben 1990-2001 című kiállítás, illetve a Fortepan és a Deutsche Fotothek gyűjteményéből származó századeleji sztereofotók és képeslapfotók várják az érdeklődőket.

Gulácsy Lajos: Eksztázis (Szenvedélyes szerelem; Epedő szerelem), 1908 körül, Olaj, karton, 74 × 53 cm Pécs, Janus Pannonius Múzeum (forrás: Magyar Nemzeti Galéria)Gulácsy Lajos: Eksztázis (Szenvedélyes szerelem; Epedő szerelem), 1908 körül, Olaj, karton, 74 × 53 cm Pécs, Janus Pannonius Múzeum (forrás: Magyar Nemzeti Galéria)

„A múzeum, a kultúra mindenkié” jeligével mindkét intézmény kiemelt figyelmet fordít a speciális igényű látogatókra. Az épületek akadálymentesek, helyben kölcsönözhető kerekesszék, és kísérő személy is kérhető. Vakoknak és gyengénlátóknak olyan táralatvezetéseket tartanak, ahol a szaglás és a tapintás is szerephez jut, siketek és nagyothallók számára pedig jelnyelvi tolmácsot biztosítanak. A speciális igényeket a látogatást megelőzően a muzeumpedagogia@szepmuveszeti.hu e-mail címen várják. 

A cikk a Birth of a Metropolis című kiadványban jelent meg, amely az Art is Business és a Budapest Brand partnerségével valósult meg a Budapest 150 ünnepi sorozat részeként. 

Lásd még:

Trafó – színház a senki földjén

A díva a boldogító igent is az Operaházban mondta ki
– Interjú Rost Andreával

„Azt elfelejtettem mondani, hogy szebb sem lehet”

Fürdőző Budapest

Budapest, a kávéváros

Budapest, a szórakoztató város

Nemzeti művészet

Az új korszak mecénásai

Társas körökkel a kultúráért

Ipari fejlődés

Új lehetőségek a tömegközlekedésben

Építészeti megújulás

Budapest születése

Budapest a múltból táplálkozik, de a jövőbe tekint

Nyitókép: Pierre-Auguste Renoir: La Grenouillère, 1869, Olaj, vászon, Stockholm, Nationalmuseum (forrás: Nationalmuseum, Stockholm / Szépművészeti Múzeum)

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!