by Horváth Viktória 2023. Sep 30.

Budapest a fotóművészetet magas színvonalon képviselő intézményekben is gazdag

– Beszélgetés Korniss Péterrel

Korniss Péter, a világ legismertebb magyar fotográfusa szerint Budapestet rendkívül pezsgő kulturális élet jellemzi, a fotóművészet is kedvezően képviselteti magát kiállításokkal, fotókönyvkiadással és szakmai összejövetelekkel. 

A főváros bővelkedik olyan rangos intézményekben, amelyek magas színvonalon képviselik a fotográfiát, például a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ, a Mai Manó Ház (más néven: Magyar Fotográfusok Háza), de a Műcsarnok és a Szépművészeti Múzeum-Magyar Nemzeti Galéria is befogad fotókiállításokat – mondja Korniss, aki 2017-ben több mint hatvanezer, az egész addigi életművét átfogó, jól kutathatóan rendszerezett felvételt ajándékozott a Szépművészeti Múzeumnak. A páratlanul értékes és gazdag gyűjtemény a Szépművészeti Múzeum tagintézményeként működő Közép-Európai Művészettörténeti Kutatóintézetben, Korniss Péter Archívumként jött létre.

Korniss Péter egyik képe erdélyi szereplőjével, a Magyar Nemzeti Galériában rendezett kiállításon 2017-ben (fotó: Korniss Edit)Korniss Péter egyik képe erdélyi szereplőjével, a Magyar Nemzeti Galériában rendezett kiállításon 2017-ben (fotó: Korniss Edit)

A kortárs fotográfia folyamatos pezsgését olyan, nagy presztízsű pályázatok is biztosítják, mint a Robert Capa Fotográfiai Nagydíj, a Pécsi József fotóművészeti ösztöndíj, a Magyar Sajtófotó Kiállítás, a Hemző Károly-díj és a Budapest Fotográfiai Ösztöndíj

Korniss tapasztalata szerint a fotó népszerűségéből adódik, hogy nagy az érdeklődés a fotográfiai tárlatok iránt; a Mai Manóban és a Capa Központban nagyon sok külföldi fordul meg. Ebben az érdeklődésben az is benne van, hogy egy olyan generáció tette ismertté a magyar fotográfia fogalmát, amelyhez André Kertész, Moholy-Nagy László, Robert Capa, és Munkácsi Márton is tartozott – mondja a Kossuth-díjas, Kriterion-koszorúval is kitüntetett fotográfus. Az 1970-es években Magyarország volt az első a keleti országok közül, amely a World Press Fotót meghívta és kiállította, és azóta szinte minden évben van magyar zsűritagja.

„A fotó presztízsének növekedésével a múzeumok, galériák befogadták a fotográfiát, a fotográfia is műtárggyá és a kortárs művészeti kereskedelem részévé vált” – mondja a művész, akinek munkásságát a Várfok Galéria képviseli.

Korniss Péter: Zsuzsa esküvője napján, a székiszobában, 2022, 73x110 cm, giclée print. Kiállítva: KORNISS Péter: HOSSZÚ ÚTON – Szék 1967-2022, Várfok Galéria, 2023.03.09.-05.13. (forrás: Várfok Galéria)Korniss Péter: Zsuzsa esküvője napján, a székiszobában, 2022, 73x110 cm, giclée print. Kiállítva: KORNISS Péter: HOSSZÚ ÚTON – Szék 1967-2022, Várfok Galéria, 2023.03.09.-05.13. (forrás: Várfok Galéria)

Korniss Péternek tizenhat országban volt egyéni kiállítása, az elmúlt őt évben többek közt a bukaresti Szépművészeti Múzeumban, a prágai Old Town Hall galériában, a szentpétervári Rosphoto Múzeumban, a római Museo di Roma in Trasteverében, Párizsban a Liszt Intézetben és a Keller Galériában láthatták a képeit, hazánkban pedig 2023 márciusában a Várfok Galériában Hosszú úton – Szék 1967–2022 címmel. „A tárlat egy erdélyi falu ötvenöt évét mutatta be, és azt a folyamatot mesélte el a fotográfia nyelvén, ahogyan egy hagyományos paraszti kultúra a több mint fél évszázad alatt lassan átadta a helyét a jelennek” – fogalmaz a fotográfus. A kiállítással párhuzamosan – azonos címmel és a tárlaténál sokkal bővebb képanyaggal – megjelent egy könyv is, amelyet a szerző az egyik legizgalmasabb kötetének tart, és amely a kiállítóhelyen is megvásárolható.

„Ahova mindenképpen elvinnék egy külföldit, az a Duna-part a maga fantasztikus panorámájával, és feltétlenül megmutatnám nekik a sajátos vonzerőjű romkocsmák unikális világát" – mondja a Budapestért-díjjal is jutalmazott Korniss.

Lásd még:

Randevú a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria páratlan tárlataiv

Trafó – színház a senki földjén

A díva a boldogító igent is az Operaházban mondta ki
– Interjú Rost Andreával

„Azt elfelejtettem mondani, hogy szebb sem lehet”

Fürdőző Budapest

Budapest, a kávéváros

Budapest, a szórakoztató város

Nemzeti művészet

Az új korszak mecénásai

Társas körökkel a kultúráért

Ipari fejlődés

Új lehetőségek a tömegközlekedésben

Építészeti megújulás

Budapest születése

Budapest a múltból táplálkozik, de a jövőbe tekint

Nyitókép: Museo di Roma in Trastevere, 2019 (fotó: Kovács Krisztina)



 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!