
Magyarország kulturális nagykövete: BFZ
A Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) a legfiatalabbként került be a világ tíz legjobb szimfonikus zenekara közé.
2022-ben Az Év Zenekarának választották a nívós brit Gramophone magazin közönségszavazásán. Az együttes Budapest mellett a nemzetközi zenei élet legfontosabb koncerthelyszínein lép fel, és a nemzetközi streamingplatformokon is folyamatosan jelen van.
Újítások sorozatával alapozták meg nemzetközi hírnevüket: az Autizmusbarát Kakaókoncertek, a londoni Promson is sikeres Titokkoncertek, az egész napos maratonok, a fiatal felnőtteket megcélzó, laza hangulatú Midnight Music, a budapesti szabadtéri koncertek, az ingyenes Közösségi Hetek és a Müpával közös Európai Hidak Fesztivál mind egyedülálló program.
A BFZ egyik legnagyobb ereje a köré szerveződött közösségben rejlik. Támogatói Klubjuk egyedülálló az országban: legközelebbi barátaik, támogatóik pénzadománnyal és önkéntes munkával segítik a zenekar tevékenységét, edukációs és közösségi programjai megvalósulását. Pezsgő vállalati világ van mögöttük, akiknek networkingeket, fogadásokat és exkluzív koncertélményeket szerveznek. Vállalati szponzoraik elsősorban közösségi programjaik fenntartását segítik. A nemzetközi összefogás érdekében a német, amerikai és brit baráti kör után egy svájci közösség is szerveződött a BFZ támogatásáért.
A Budapest Fesztiválzenekart Fischer Iván vezényli a Müpában (fotó: Marco Borggreve)
Szoros kapcsolatot ápolnak a főváros önkormányzatával: rendszeresen koncerteznek fővárosi fenntartású idősotthonokban, Zenés körút című sorozatuk keretében budapesti intézményekben adnak évi húsz kamarakoncertet, Családi Napot tartanak, minden ősszel együtt szervezik meg a Zene éjszakáját, Közösségi Heteik során a Zenevár című programmal budapesti iskolásokat is megajándékoznak, és egész évben járnak próbáikra budapesti diákok.
Szeptember 2-án jubileumi, 40. évaduk felütéseként nagyszabású szabadtéri koncerttel ünnepelték meg Budapest 150. születésnapját a Hősök terén, ahol bemutatták a kifejezetten erre az alkalomra komponált Budapest-nyitányt is. „Már 1923-ban, Budapest 50. születésnapján felismerték, hogy a zene mennyire fontos. Felkérték Dohnányi Ernőt, Bartók Bélát és Kodály Zoltánt egy jubileumi mű komponálására. Ezt a hagyományt szerettük volna mi is folytatni most, száz évvel később, Budapest 150. születésnapján” – mondta Fischer Iván, a BFZ zeneigazgatója.
Fischer Iván (fotó: Marco Borggreve)
A 2022/23-as évadot májusban nagyszabású európai turnéval zárták Bécsben, Londonban és Brugge-ben, majd júniusban Spoletóban bemutatták Fischer Iván legújabb operarendezését, Debussy Pelléas és Mélisande-ját, Budapesten pedig egy varázslatos Családi Nappal és egy fiatalos Concertino sorozattal búcsúznak ettől a szezontól.
Lásd még:
Madaras Gergely a „budapesti arany háromszögről”, ahol minden sarkon akad zenéhez kapcsolható dolog
Magyar Zene Háza – zenés oázis a Ligetben
Trafó – színház a senki földjén
A díva a boldogító igent is az Operaházban mondta ki
– Interjú Rost Andreával
„Azt elfelejtettem mondani, hogy szebb sem lehet”
Budapest, a szórakoztató város
Új lehetőségek a tömegközlekedésben
Budapest a múltból táplálkozik, de a jövőbe tekint
Nyitókép: Fischer Iván (fotó: Hajdú D. András)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!