by Barcza Réka 2023. Oct 10.

„A városnak te vagy a kovásza”

– Street Art Budapesten

2019-ben több százan írták alá azt a petíciót, amely az újbudai Bertalan Lajos utca kócsagot ábrázoló tűzfalfestményének megmentésért indult: a környékbeliek ugyanis nem szerették volna, hogy új mű kerüljön a környezetvédelmet népszerűsítő Szépnagymadár című alkotásra. A kócsag maradt, a járókelők ma is gyönyörködhetnek a látványban.

Nem ez az egyetlen tűzfalfestmény Budapesten: tele a város hazai és nemzetközi street art művészek figyelemfelkeltő munkáival a Színes Város csoport tagjainak köszönhetően, akik a 2009-es alapítás óta több mint ötvenezer négyzetméternyi falfelületet festettek be, alkalmanként olyan intézményekkel együttműködve, mint a Moholy Nagy Művészeti Egyetem. 

Zsuffa Zsanna Lídia : Szépnagymadár című alkotása (forrás: a Színes Város Facebook-oldala)Zsuffa Zsanna Lídia : Szépnagymadár című alkotása (forrás: a Színes Város Facebook-oldala)

A Városháza parkban látható tűzfalat háromszor festette át a Színes Város csapata: először egy Vasarely ihletésű alkotás, utána pedig egy sportolókat ábrázoló óriásfestmény készült a Károly körúti Tűzoltóság falára. Jelenleg „A városnak te vagy a kovásza” felirat hirdeti, hogy összefogással a legnehezebb helyzetekből is kihozhatjuk a legjobbat, utalva ezzel a járványidőszak kihívásaira. 

Hitka Viktória: A váronsak te vagy a kovásza című falfestménye a Városháza parkban (fotó: Színes Város)Hitka Viktória: A váronsak te vagy a kovásza című falfestménye a Városháza parkban (fotó: Színes Város)

Budapest számos más pontján, a Kertész utcában, a Kazinczy utcában, a Csalogány utcában, a Frankel Leó úton, a Szerémi úton és Pasaréten is feltűnnek a falfestmények. Utóbbi az egyik kedvenc: ott ugyanis a Pannónia Filmstúdió népszerű rajzfilmfigurái kerültek a falra. Így történhetett meg, hogy a Macskafogóból ismert Lusta Dick, valamint Mátyás király és Pom Pom együtt feszít egy kétszázötven négyzetméteres falfelületen. 

Csakúgy mint a Színes Várost, a LaLuz Visuals-t is Megyeri András alapította 1999-ben: csapatával Budapesten és számos nagyvárosban öltöztetik különleges fényekbe az épületeket. Az állóképes fényfestés mellett az épületek architektúrájára szabott egyedi animációkészítést, mapping épületvetítést is vállalnak. Egy alkalommal például a Dunán hajózva Budapest címerállatát, a szárnyas oroszlánt „sétáltatták meg” a pesti rakparton álló házak falain, a Szabadság hídtól indulva az Erzsébet hídig.

Budapest 145, fényfestés (fotó: Színes Város)Budapest 145, fényfestés (fotó: Színes Város)

Az alkotócsapat öt évvel ezelőtt készítette el a Budapest történelme madártávlatból című kisfilmjét, amely a város születésének történetét meséli el: a 3D-s animáció a római kortól indul, és átvezet egészen a mai Budapestre, ahol MOL BuBival és segwayen közlekednek a turisták. Az elmúlt húsz évben fénybe burkoltak számos helyszínt, a Hősök terén álló Millenniumi emlékműtől kezdve az Állatkert Varázshegyén át a Magyar Nemzeti Galériáig. A határon túl, Lengyelországban és Horvátországban is különleges fényruhába öltöztették az épületek kopár falait.  

A cikk a Birth of a Metropolis című kiadványban jelent meg, amely az Art is Business és a Budapest Brand partnerségével valósult meg a Budapest 150 ünnepi sorozat részeként. 

Lásd még:

Kulturális kalandok kavalkádja a Bartók Béla Boulevard-on

Kávéházi kultúra a magyar irodalom nyomvonalán

Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház, a független alkotók és produkciók befogadója
– A Házban ma már havi negyven-ötven előadást tartanak négy játszóhelyen.

Madaras Gergely a „budapesti arany háromszögről”, ahol minden sarkon akad zenéhez kapcsolható dolog

Magyar Zene Háza – zenés oázis a Ligetben

Trafó – színház a senki földjén

A díva a boldogító igent is az Operaházban mondta ki
– Interjú Rost Andreával

„Azt elfelejtettem mondani, hogy szebb sem lehet”

Fürdőző Budapest

Budapest, a kávéváros

Budapest, a szórakoztató város

Nemzeti művészet

Az új korszak mecénásai

Társas körökkel a kultúráért

Ipari fejlődés

Új lehetőségek a tömegközlekedésben

Építészeti megújulás

Budapest születése

Budapest a múltból táplálkozik, de a jövőbe tekint

Nyitókép: Hitka Viktória: A váronsak te vagy a kovásza című falfestménye a Városháza parkban (fotó: Színes Város)

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!