
Szemrevaló galériák Budapesten
1989/1990-ben megszűnt az államszocialista rendszer, és Magyarország békés úton demokratikus állammá alakult.
A rendszerváltásnak köszönhetően megnyílhattak az első kereskedelmi galériák is. A legtöbbet közülük a budai Bartók Béla úton és a pesti Falk Miksa utcában találjuk a mai napig. Az Európa-szerte híres Falk Miksa utca különlegessége abban rejlik, hogy az egymást érő galériák és régiségboltok tulajdonosai rendszeresen közösen szerveznek művészeti eseményeket, többek között minden év májusában a Műgyűjtők Éjszakáját.
Íme néhány fontos galéria, ahová mindenképpen érdemes ellátogatni Budapesten. A Falk Miksa utcában található Virág Judit Galéria és Aukciósház fő profilja a XIX. és XX. századi magyar festészet, a háború utáni és absztrakt magyar kortárs művészet. 2023. júniusban Bodolóczki Linda, Botos Tibor és ef Zámbó István kiállítása látható a galériában.
A Bartók Béla úti B32 Galéria és Kultúrtér 2015 óta várja a látogatókat színházi előadásokkal, koncertekkel és kiállításokkal. Október 18-ától Kungl György, november 15-étől pedig Székó Gábor szobrászművészek tárlatát láthatják az érdeklődők. December 13-ától Schild Tamás fotóművész képeit nézhetik meg a látogatók.
Kungl György: Kevélység, 2023 (fotó: Sulyok Miklós fotográfus)
Budapest és a kelet-európai régió egyik első kereskedelmi galériájaként nyitott meg a Knoll Galéria 1989-ben a Liszt Ferenc téren. Szeptemberben a szlovák Ludmila Hrachovinova képzőművész alkotásait állították ki. A Q Contemporary elkötelezett a közép- és kelet-európai kortárs művészet népszerűsítésében. Az Andrássy úti patinás épületben november 25-ig a Mediating Time and Charm című kiállítás, valamint Fehér László Megragadott emlékezet című tárlata látható.
Fehér László: Sanyi bácsi, 2020 (forrás: Q Contemporary)
A kizárólag kortárs művészetre specializálódott, magánalapítású Várfok Galéria az elsők között nyitotta meg kapuit a rendszerváltást követően, 1990-ben. Orr Máté és Rácmolnár Sándor: Stereopsis című közös tárlata látható október 28-áig. A Deák Erika Galériában 1998 óta megtaláljuk a legfiatalabb generáció tehetséges képviselői és a már befutott művészek munkáit is. A 2008-ban alapított Molnár Ani Galéria elsősorban a közép-kelet-európai régió nemzetközileg is elismert művészeivel működik együtt, emellett céljuk a fiatalabb generáció feltörekvő alkotóinak támogatása is.
Deák Erika Galéria: Átmeneti tárgyak, átmeneti tájak, 2023 (fotó: Gyuricza Mátyás)
A 2003-ban alapított acb Galéria küldetése a kortárs és a magyar neoavantgárd művészet képviselete a hazai és a nemzetközi színtéren egyaránt. A galéria idén először vett részt az Art Basel nemzetközi vásárcsalád bázeli kiadásán Ladik Katalin korai műveivel és Selma Selman legújabb nagy méretű installációjával.
A Budapesti Történeti Múzeum – Budapest Galéria számára kiemelten fontos a fiatal művészek támogatása: teszik mindezt az alkotók első vagy a korábbiaknál nagyobb léptékű kiállításainak megrendezésével, valamint új művek létrejöttének finanszírozásával helyspecifikus munkák formájában. A Kiselbach Galéria és Aukciósházat 1994-ben alapították: elsősorban a XX. századi modern magyar festményekre fókuszálnak, de az állandóan változó kínálatban antik, XIX. és XX. századi, valamint kortárs festmények és szobrok is megtalálhatók. Kereskedelmi tevékenységük mellett rendszeresen rendeznek kiállításokat is.
2021-ben nyitott az Einspach Fine Art & Photography, ahol a háború utáni művészet klasszikusai és fiatal kortárs alkotók munkái is megtalálhatók a festészet, a szobrászat, a kerámia és a fotográfia területeiről. A Covid-járvány után, 2022-ben nyitott a The Space Galéria, amely többfunkciós hely: kiállító-, oktatási és közösségi térként, valamint művészetmenedzsment-irodaként működik. A kiállítások mellett beszélgetéseket, tárlatvezetéseket és workshopokat is szerveznek a Hattyú utcai galériában, ahol jelenleg Lörincz Ágnes A ruhák alatt szunnyad a magány című kiállítását tekinthető meg.
A cikk a Birth of a Metropolis című kiadványban jelent meg, amely az Art is Business és a Budapest Brand partnerségével valósult meg a Budapest 150 ünnepi sorozat részeként.
Lásd még:
„A városnak te vagy a kovásza”
– Street Art Budapesten
Kulturális kalandok kavalkádja a Bartók Béla Boulevard-on
Kávéházi kultúra a magyar irodalom nyomvonalán
Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház, a független alkotók és produkciók befogadója
– A Házban ma már havi negyven-ötven előadást tartanak négy játszóhelyen.
Madaras Gergely a „budapesti arany háromszögről”, ahol minden sarkon akad zenéhez kapcsolható dolog
Magyar Zene Háza – zenés oázis a Ligetben
Trafó – színház a senki földjén
A díva a boldogító igent is az Operaházban mondta ki
– Interjú Rost Andreával
„Azt elfelejtettem mondani, hogy szebb sem lehet”
Budapest, a szórakoztató város
Új lehetőségek a tömegközlekedésben
Budapest a múltból táplálkozik, de a jövőbe tekint
Nyitókép: Deák Erika Galéria, PLAYFUL – Felsmann István és Tivadar Andrea kiállítása (fotó: Gyuricza Mátyás)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!