by Barcza Réka 2023. Oct 11.

Szemrevaló galériák Budapesten

1989/1990-ben megszűnt az államszocialista rendszer, és Magyarország békés úton demokratikus állammá alakult.

A rendszerváltásnak köszönhetően megnyílhattak az első kereskedelmi galériák is. A legtöbbet közülük a budai Bartók Béla úton és a pesti Falk Miksa utcában találjuk a mai napig. Az Európa-szerte híres Falk Miksa utca különlegessége abban rejlik, hogy az egymást érő galériák és régiségboltok tulajdonosai rendszeresen közösen szerveznek művészeti eseményeket, többek között minden év májusában a Műgyűjtők Éjszakáját

Íme néhány fontos galéria, ahová mindenképpen érdemes ellátogatni Budapesten. A Falk Miksa utcában található Virág Judit Galéria és Aukciósház fő profilja a XIX. és XX. századi magyar festészet, a háború utáni és absztrakt magyar kortárs művészet. 2023. júniusban Bodolóczki Linda, Botos Tibor és ef Zámbó István kiállítása látható a galériában.

A Bartók Béla úti B32 Galéria és Kultúrtér 2015 óta várja a látogatókat színházi előadásokkal, koncertekkel és kiállításokkal. Október 18-ától Kungl György, november 15-étől pedig Székó Gábor szobrászművészek tárlatát láthatják az érdeklődők. December 13-ától Schild Tamás fotóművész képeit nézhetik meg a látogatók.

Kungl György: Kevélység, 2023 (fotó: Sulyok Miklós fotográfus)Kungl György: Kevélység, 2023 (fotó: Sulyok Miklós fotográfus)

Budapest és a kelet-európai régió egyik első kereskedelmi galériájaként nyitott meg a Knoll Galéria 1989-ben a Liszt Ferenc téren. Szeptemberben a szlovák Ludmila Hrachovinova képzőművész alkotásait állították ki. A Q Contemporary elkötelezett a közép- és kelet-európai kortárs művészet népszerűsítésében. Az Andrássy úti patinás épületben november 25-ig a Mediating Time and Charm című kiállítás, valamint Fehér László Megragadott emlékezet című tárlata látható.

Fehér László: Sanyi bácsi, 2020 (forrás: Q Contemporary)Fehér László: Sanyi bácsi, 2020 (forrás: Q Contemporary)

A kizárólag kortárs művészetre specializálódott, magánalapítású Várfok Galéria az elsők között nyitotta meg kapuit a rendszerváltást követően, 1990-ben. Orr Máté és Rácmolnár Sándor: Stereopsis című közös tárlata látható október 28-áig. A Deák Erika Galériában 1998 óta megtaláljuk a legfiatalabb generáció tehetséges képviselői és a már befutott művészek munkáit is. A 2008-ban alapított Molnár Ani Galéria elsősorban a közép-kelet-európai régió nemzetközileg is elismert művészeivel működik együtt, emellett céljuk a fiatalabb generáció feltörekvő alkotóinak támogatása is.

Deák Erika Galéria: Átmeneti tárgyak, átmeneti tájak, 2023 (fotó: Gyuricza Mátyás)Deák Erika Galéria: Átmeneti tárgyak, átmeneti tájak, 2023 (fotó: Gyuricza Mátyás)

A 2003-ban alapított acb Galéria küldetése a kortárs és a magyar neoavantgárd művészet képviselete a hazai és a nemzetközi színtéren egyaránt. A galéria idén először vett részt az Art Basel nemzetközi vásárcsalád bázeli kiadásán Ladik Katalin korai műveivel és Selma Selman legújabb nagy méretű installációjával.

A Budapesti Történeti Múzeum – Budapest Galéria számára kiemelten fontos a fiatal művészek támogatása: teszik mindezt az alkotók első vagy a korábbiaknál nagyobb léptékű kiállításainak megrendezésével, valamint új művek létrejöttének finanszírozásával helyspecifikus munkák formájában. A Kiselbach Galéria és Aukciósházat 1994-ben alapították: elsősorban a XX. századi modern magyar festményekre fókuszálnak, de az állandóan változó kínálatban antik, XIX. és XX. századi, valamint kortárs festmények és szobrok is megtalálhatók. Kereskedelmi tevékenységük mellett rendszeresen rendeznek kiállításokat is.

Lörincz Ágnes: Elhagyott szoba tűsarkú cipővel, 2022, 140x180 cm, olaj, akril, textil vászon (forrás: The Space Galéria)Lörincz Ágnes: Elhagyott szoba tűsarkú cipővel, 2022, 140x180 cm, olaj, akril, textil vászon (forrás: The Space Galéria)

2021-ben nyitott az Einspach Fine Art & Photography, ahol a háború utáni művészet klasszikusai és fiatal kortárs alkotók munkái is megtalálhatók a festészet, a szobrászat, a kerámia és a fotográfia területeiről. A Covid-járvány után, 2022-ben nyitott a The Space Galéria, amely többfunkciós hely: kiállító-, oktatási és közösségi térként, valamint művészetmenedzsment-irodaként működik. A kiállítások mellett beszélgetéseket, tárlatvezetéseket és  workshopokat is szerveznek a Hattyú utcai galériában, ahol jelenleg Lörincz Ágnes A ruhák alatt szunnyad a magány című kiállítását tekinthető meg.


A cikk a Birth of a Metropolis című kiadványban jelent meg, amely az Art is Business és a Budapest Brand partnerségével valósult meg a Budapest 150 ünnepi sorozat részeként. 

Lásd még:

„A városnak te vagy a kovásza”
– Street Art Budapesten

Kulturális kalandok kavalkádja a Bartók Béla Boulevard-on

Kávéházi kultúra a magyar irodalom nyomvonalán

Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház, a független alkotók és produkciók befogadója
– A Házban ma már havi negyven-ötven előadást tartanak négy játszóhelyen.

Madaras Gergely a „budapesti arany háromszögről”, ahol minden sarkon akad zenéhez kapcsolható dolog

Magyar Zene Háza – zenés oázis a Ligetben

Trafó – színház a senki földjén

A díva a boldogító igent is az Operaházban mondta ki
– Interjú Rost Andreával

„Azt elfelejtettem mondani, hogy szebb sem lehet”

Fürdőző Budapest

Budapest, a kávéváros

Budapest, a szórakoztató város

Nemzeti művészet

Az új korszak mecénásai

Társas körökkel a kultúráért

Ipari fejlődés

Új lehetőségek a tömegközlekedésben

Építészeti megújulás

Budapest születése

Budapest a múltból táplálkozik, de a jövőbe tekint

Nyitókép: Deák Erika Galéria, PLAYFUL  Felsmann István és Tivadar Andrea kiállítása (fotó: Gyuricza Mátyás)

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!