
Art Quarter Budapest: sörfőzdéből lett kortárs művészeti központ
Az Art Quarter Budapest (AQB) az egykori budafoki Haggenmacher Sörgyár területén jött létre.
A kortárs művészeti központot 2012-ben alapította a német Wolfgang Bartesch, aki korábban orvostanhallgató volt Budapesten, és beleszeretett a városba. Később, már német festőművész feleségével visszatért és Budafokra költözött. A hajdani sörgyár egyik főépületéből alakították ki a kiállításoknak, előadó-művészeti esteknek, valamint workshopoknak és konferenciáknak is otthont adó független kulturális intézményt, azzal a céllal, hogy helyet biztosítsanak egy hazai, főként vizuális művészekből álló progresszív kollektívának.
2012 óta bentlakásos rezidenciaprogramot is működtetnek külföldi művészeknek: a képzőművészet mellett az irodalom, a cirkusz-, a film-, a színház-, a tánc- és a performanszművészet képviselőinek adnak lehetőséget az alkotásra, bemutatkozásra. Nemcsak műtermet kapnak, hanem lakhelyet is biztosítanak számukra. Így lehetőségük nyílik az intézményben alkotó, budapesti művészekkel is kapcsolatot építeni, együttműködni. A szakmai rendezvények mellett zenei, színházi és cirkuszi eseményekkel vonzzák a közönséget, valamint kiállításokat rendeznek itthon és külföldön. A külhoni társulatoknak, zenészeknek Magyarországon szerveznek turnékat és koncerteket.
Műterem az épületben (fotó: Tóth Artin)
Az AQB célkitűzései közé tartozik, hogy művészeti eseményeik globális nézőpontból reflektáljanak lokális problémákra, és fordítva. Interdiszciplináris szellemi alkotóközpontként a helyi közösség életében aktív cselekvőként szeretnének megjelenni, hatással lenni, és példát mutatni. Mindezt nemcsak a környezettudatos gondolkodás közvetítésével képzelik el, hanem a művészeti ágak nyelvén megfogalmazott kérdésfelvetésekkel és az azokra adott lehetséges válaszokkal. Az AQB csapata hazai és nemzetközi partnerszervezetekkel társulva valósítja meg projektjeit. A háttérben folyamatos, célirányos ingatlanfejlesztés zajlik, hogy minél jobb körülményeket teremtsenek az alkotásra és a művek bemutatására.
Az AQB épülete (fotó: Tóth Artin)
Idén május 19-én és 20-án a reneszánsz hívószó jegyében rendezték meg a már hagyományossá vált AQB Open House fesztivált: képzőművészeti, zenei és performatív programokkal várták az érdeklődőket. Kiállítóterük, a Project Space egyedi hangulatú tárlatokat kínál: programjukban idén hangsúlyos szerepet kap a dizájn és a médiadizájn.
A cikk a Birth of a Metropolis című kiadványban jelent meg, amely az Art is Business és a Budapest Brand partnerségével valósult meg a Budapest 150 ünnepi sorozat részeként.
Lásd még:
Toldi mozi – minden nap olyan, mint egy alternatív filmfesztivál
„Az igazi kihívás mindig festés közben történik”
– Interjú Szűcs Attilával
Szemrevaló galériák Budapesten
„A városnak te vagy a kovásza”
– Street Art Budapesten
Kulturális kalandok kavalkádja a Bartók Béla Boulevard-on
Kávéházi kultúra a magyar irodalom nyomvonalán
Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház, a független alkotók és produkciók befogadója
– A Házban ma már havi negyven-ötven előadást tartanak négy játszóhelyen.
Madaras Gergely a „budapesti arany háromszögről”, ahol minden sarkon akad zenéhez kapcsolható dolog
Magyar Zene Háza – zenés oázis a Ligetben
Trafó – színház a senki földjén
A díva a boldogító igent is az Operaházban mondta ki
– Interjú Rost Andreával
„Azt elfelejtettem mondani, hogy szebb sem lehet”
Budapest, a szórakoztató város
Új lehetőségek a tömegközlekedésben
Budapest a múltból táplálkozik, de a jövőbe tekint
Nyitókép: az AQB épülete (fotó: Tóth Artin)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!