Kulturális rovatot indított a Magyar Orvosi Kamara honlapja
by artisbusiness.hu 2022. Aug 30.

Kulturális rovatot indított a Magyar Orvosi Kamara honlapja

Elsőként Nagy Zoltán orvos-festő munkáit mutatják be.

Az orvosok hagyományosan a magasan pozicionált, polgári életet élő értelmiségiek körébe tartoznak. Tradicionálisan az adott közösség meghatározó kulturális tényezői, minőségikultúra-fogyasztók: színház- és hangversenybérletük volt/van, kiállításokra járnak, műgyűjtők, de sok esetben – igényes amatőrként – maguk is művelik valamelyik művészeti ágat.

Nagy Zoltán: Asszociációk (2022)

Bár a világ változott körülöttünk, ma is sokan vannak, akik aktív művészeti tevékenységet folytatnak: zenélnek, festenek vagy művészi igénnyel fényképeznek, írnak. Ismert és elismert műgyűjtők, értékmentők is élnek közöttük. „Büszkén vállaljuk, hogy az orvoslás nem vált egyoldalúan képzett szakértelmiségi pályává, hanem a kollégák hagyományos értelemben vett értelmiségi életet élnek. Ezért elindítottuk a MOK Kultúra rovatot. Orvos-művészek alkotásait, orvos műgyűjtők gyűjteményeit mutatjuk be az Orvosok Lapjában és honlapunkon” – olvasható a mok.hu-n.

A MOK új kulturális rovata elsőként dr. Nagy Zoltán munkáiból mutat be válogatást. Nagy doktor, professzor emeritus summa cum laude minősítéssel szerzett általános orvosi diplomát 1966-ban a budapesti orvosi egyetemen, 1969-ben patológiai, 1974-ben neurológiai, 1977-ben pszichiátriai, 1980-ban neuropatológiai szakvizsgát tett. 1971-került az akkori II. sz. Neurológiai és Pszichiátriai Klinikára, az intézmény cerebrovascularis osztályának 1981-ben lett a vezetője. Kidolgozta a Nemzeti Stroke-programot. Ennek központját az OPNI-ban alakították ki, ahol Nagy Zoltán irányításával megkezdődött több orvosi szakterület összehangolása, régiós centrumok felállítása, a képzés átalakítása, valamint az orvostechnikai fejlesztések elindítása. 2002-ben pályázat útján az OPNI főigazgatója lett, az intézményt annak bezárásáig vezette. 2012 februárjától megbízást kapott az Országos Idegtudományi Intézet vezetésére, ahonnan 2018-ban ment nyugdíjba.

Nagy Zoltán: A fény terjedése (2018)

Orvosi hivatása mellett gyerekkorától festett, több kiállításon is megjelentek művei. Nyugdíjba vonulása után több ideje maradt festeni, számos alkotás került ki a keze alól. Közülük néhány a linkre kattintva megnyíló galériában látható. 

Nyitókép: Nagy Zoltán: Tűzfalak (2020)

Az Art is Business számos interjút készített orvosokkal. Elmondták, hogyan gazdagítja életüket a művészet, és miként kamatoztatják gyógyító munkájukban: 

A képzőművészet gyógyító ereje

A tánc a gyógyító munkát is hatékonyabbá teszi

„Ha nincs a járvány, ez a könyv sincs”

Amit nem lehet elmondani, azt el lehet zenélni

Művészetterápia és demokrácia

A daganatos betegség másik arca

A valóság szövetmetszetei

Nem a pszichés betegsége miatt zseni valaki

„A művészet számomra nem befektetés, hanem szenvedély”

„Itt van egy ember, aki lát!”

Zenével a gyógyításért

A bennünk kiszínesedő képek

„Mindig a felfedezés öröme hajtott”

A túlélés regénye

„Számomra az írás mély belső utazás”

A mindenkiben rejlő belső zene

A régi görögök az orvoslást is művészetnek tartották

A kultúra szó szerint életet menthet

Füttyművészből foniáter

Az interjúk létrejöttét a B. Braun támogatta.

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕