by Láng Dávid 2023. Oct 18.

Műfajokon átívelő kulturális olvasztótégely, amiért érdemes elhagyni a belvárost

A Millenniumi Kulturális Központ Budapest központjától nem messze, autóval és tömegközlekedéssel is könnyen megközelíthető helyen épült fel.

Itt, a Világörökség részét képező Duna-parton, a Nemzeti Színház szomszédságában található a Müpa (eredeti nevén Művészetek Palotája).

Igazi kulturális olvasztótégely, ahol a legkisebbektől a legidősebb korosztályig mindenki találhat olyan programot, ami leköti az érdeklődését. Előfordulhat az is, hogy egyik este még egy szimfonikus zenekar ad koncertet, másnap pedig egy népszerű rockegyüttes lép fel egy csak erre az alkalomra hangszerelt, különleges műsorral. A jazz, az irodalom, az újcirkusz és a filmművészet is rendszeresen helyet kap a felhozatalban, a kisgyerekeket pedig délelőttönként zenés Ringató foglalkozásokkal várják, melyek során népdalok, mondókák és egyéb játékok kerülnek elő.

Fotó: Csibi SzilviaFotó: Csibi Szilvia

A Zoboki Gábor tervei alapján épült, 2005-ben átadott komplexum három fő egységből áll. A Duna felőli oldalon, önálló intézményként működik a Ludwig Múzeum, középen található a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, a keleti szárnyban pedig a Fesztivál Színház. A Müpában helyet kaptak az intézmény rezidens együttesei, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar és Énekkar próbatermei is.

Fotó: Posztós JánosFotó: Posztós János

A Russell Johnson tervezte, kivételes akusztikájú Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem befogadóképessége 1656 fő. Itt helyezték el a közel 7000 sípból álló, 92 regiszteres, 5 manuálos orgonát, amely a kontinens 1945 után épített hangszerei közül a legnagyobb. Az elektrotechnikának köszönhetően világviszonylatban páratlan lehetőséget nyújt a művészeknek: ha az összes lehetséges hangszín-kombinációt tíz-tíz másodpercig hallgatnánk, 1,57 trillió (!) évig tartana, mire végighallgatnánk mindet. 2006-os felavatása óta számos világhírű orgonaművész játszott már rajta, és a Müpa számtalan programja kapcsolódik hozzá, nem csak a komolyzene műfaján belül.

Fotó: Posztós JánosFotó: Posztós János

A Müpa keleti harmadát foglalja el a 459 férőhelyes Fesztivál Színház, amelynek színpadtechnikai felszereltsége szintén világszínvonalú. 750 négyzetméteres színpadán tánc- és újcirkuszi előadások, könnyűzenei koncertek mellett komolyzenei produkciókat, kamaraoperákat, jazzműsorokat és irodalmi esteket is láthat a közönség. A Duna felőli szárnyban elhelyezkedő Ludwig Múzeum Magyarország egyetlen olyan múzeuma, amely kizárólag kortárs művészeti alkotásokat gyűjt és mutat be. Három szinten, mintegy 3300 négyzetméternyi kiállítótérben hazai és külföldi szakmai szervezetekkel, társintézményekkel együttműködve évente nyolc-kilenc kiállításra kerül itt sor. Aki jegyet vált a Müpa valamelyik programjára, az adott előadás napjáig egy alkalommal ingyenesen beléphet a Ludwig Múzeumba is.

A Ludwig Múzeum bejárata (forrás: Ludwig Múzeum)A Ludwig Múzeum bejárata (forrás: Ludwig Múzeum)

A cikk a Birth of a Metropolis című kiadványban jelent meg, amely az Art is Business és a Budapest Brand partnerségével valósult meg a Budapest 150 ünnepi sorozat részeként. 

Lásd még:

A táncművészet otthona

„Bár Budapest európai város, mégis érződik rajta a keleti fűszer”
– Beszélgetés Kőszeghy Flórával

Art Quarter Budapest: sörfőzdéből lett kortárs művészeti központ

Toldi mozi – minden nap olyan, mint egy alternatív filmfesztivál

„Az igazi kihívás mindig festés közben történik”
– Interjú Szűcs Attilával

Szemrevaló galériák Budapesten

„A városnak te vagy a kovásza”
– Street Art Budapesten

Kulturális kalandok kavalkádja a Bartók Béla Boulevard-on

Kávéházi kultúra a magyar irodalom nyomvonalán

Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház, a független alkotók és produkciók befogadója
– A Házban ma már havi negyven-ötven előadást tartanak négy játszóhelyen.

Madaras Gergely a „budapesti arany háromszögről”, ahol minden sarkon akad zenéhez kapcsolható dolog

Magyar Zene Háza – zenés oázis a Ligetben

Trafó – színház a senki földjén

A díva a boldogító igent is az Operaházban mondta ki
– Interjú Rost Andreával

„Azt elfelejtettem mondani, hogy szebb sem lehet”

Fürdőző Budapest

Budapest, a kávéváros

Budapest, a szórakoztató város

Nemzeti művészet

Az új korszak mecénásai

Társas körökkel a kultúráért

Ipari fejlődés

Új lehetőségek a tömegközlekedésben

Építészeti megújulás

Budapest születése

Budapest a múltból táplálkozik, de a jövőbe tekint

Nyitókép: Müpa (fotó: Máthé Zoltán / MTI)

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!