by Kovács Málna 2023. Oct 20.

Budapest Jazz Club – Grammy-díjas óriások fellegvára régi, nyitható tetővel

A magyar jazzélet meghatározó koncert- és szórakozóhelye, a Budapest Jazz Club (BJC) egykor a nyolcadik kerületi Múzeum utcában volt, ahonnét 2012-ben a Hollán Ernő utca 7-be költözött.

Most is abban a műemléki védelem alatt álló ikerbérházban működik, ahol régen Lloyd, Duna, majd Odeon–Lloyd néven mozi volt. A filmszínházat megálmodó Hofstätter Béla–Domány Ferenc építészpáros a közös udvart fedte le, így alakították ki a négyszázkilencven főt befogadó nézőteret, aminek a tetejét nyithatóra építették. Ha a helyén jelenleg működő étteremben fölnézünk a plafonra, ma is láthatjuk a nyomát. A BJC a világ más jazzklubjaihoz képest hatalmas befogadóképességű: az étterem mellett jazzkávézó és persze külön koncertterem is várja a zenére (is) éhes vendégeket. Az üzemeltetői büszkék arra, hogy a nagy terek dacára meg tudta őrizni  bensőséges klubjellegét.

„Nekünk nagyon fontos, hogy ne csak kulturális színtér, hanem szerethető, hangulatos szórakozóhely is legyünk. Ennek érdekében legutóbb épp egy itthon kuriózumnak számító shuffleboard- játékasztalt állítottunk fel a kávézóban, amin ingyenesen játszhatnak a vendégeink” – mondja Keleti Kristóf, a BJC kommunikációs vezetője.

Forrás: BJCForrás: BJC

„Havonta több mint ötven programot szervezünk, ami a nemzetközi jazzéletben is kiemelkedően soknak számít, ráadásul rendszeresen lépnek fel nálunk külföldi, jellemzően Grammy-díjas előadók; késő esti Jam Sessionökkel heti öt alkalommal, keddtől szombatig várjuk a jazzrajongókat” – teszi hozzá.

Sokéves, komoly együttműködésük van a hazai oktatás alapintézményének számító és Európa egyik legrégebbi jazztanszakaként is ismert Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemmel: az LFZE Open Jam keretei között a kivételesen tehetséges fiatal hallgatóké a színpad, akik minden hétfőn igazi közönség előtt játszhatnak. A Világsztárok programsorozatban olyan óriáslegendák láthatók a színpadon – és a teljesebb élmény érdekében a kivetítőn is – mint a jazzdobos Al Foster, a jazzgitáros Mike Stern, a szaxofonista Joshua Redman, és olyan jazzénekesnők, mint Stacey Kent és Bebel Gilberto. A két szaxofonlegenda, Benny Golson és Lee Konitz is megfordult már itt.

Forrás: BJCForrás: BJC

A BJC ez év elején ünnepelte a tizenötödik születésnapját, ahol az Aron Hodek & The PocketCrew is fellépett. A tizenegy éves basszusgitáros csodagyerekről, Hodek Áronról  az egyik hazai online hírportál az írja. „közösségimédia-felületeire feltöltött videóit Chris Brown és Justin Timberlake is megosztotta”.

Keleti Kristóf úgy látja, egyes esteken a közönségük csaknem fele külföldi vendég, akik hálásak a rendkívül profi hangzásért és a vendéglátás színvonaláért, de a világsztárok is szívesen jönnek el hozzájuk játszani: ők is pozitív visszajelzéseket adnak a tulajdonosoknak és a munkatársaknak. „Allűrjeik nincsenek, közvetlenek és barátságosak szoktak lenni: Stacey Kent például az egykori Múzeum utcai színpadfeljáró előtt, az utolsó pillanatban még gyorsan lőtt egy szelfit, csak aztán ment föl a színpadra” – meséli.

A cikk a Birth of a Metropolis című kiadványban jelent meg, amely az Art is Business és a Budapest Brand partnerségével valósult meg a Budapest 150 ünnepi sorozat részeként. 

Lásd még:

„Már akkor tudtam, amikor először megláttam, hogy itt kell Wagnert játszani”

– Beszélgetés Fischer Ádámmal

Műfajokon átívelő kulturális olvasztótégely, amiért érdemes elhagyni a belvárost

A táncművészet otthona

„Bár Budapest európai város, mégis érződik rajta a keleti fűszer”
– Beszélgetés Kőszeghy Flórával

Art Quarter Budapest: sörfőzdéből lett kortárs művészeti központ

Toldi mozi – minden nap olyan, mint egy alternatív filmfesztivál

„Az igazi kihívás mindig festés közben történik”
– Interjú Szűcs Attilával

Szemrevaló galériák Budapesten

„A városnak te vagy a kovásza”
– Street Art Budapesten

Kulturális kalandok kavalkádja a Bartók Béla Boulevard-on

Kávéházi kultúra a magyar irodalom nyomvonalán

Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház, a független alkotók és produkciók befogadója
– A Házban ma már havi negyven-ötven előadást tartanak négy játszóhelyen.

Madaras Gergely a „budapesti arany háromszögről”, ahol minden sarkon akad zenéhez kapcsolható dolog

Magyar Zene Háza – zenés oázis a Ligetben

Trafó – színház a senki földjén

A díva a boldogító igent is az Operaházban mondta ki
– Interjú Rost Andreával

„Azt elfelejtettem mondani, hogy szebb sem lehet”

Fürdőző Budapest

Budapest, a kávéváros

Budapest, a szórakoztató város

Nemzeti művészet

Az új korszak mecénásai

Társas körökkel a kultúráért

Ipari fejlődés

Új lehetőségek a tömegközlekedésben

Építészeti megújulás

Budapest születése

Budapest a múltból táplálkozik, de a jövőbe tekint

A nyitókép forrása a Budapest Jazz Club.

 

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

Támogassa a kezdeményezésünket, legyen Ön is mecénás!