Nyitottság és sokszínűség: brazilok Budapesten
Capoeira, szamba, bossa nova és persze a karnevál – a legtöbb embernek ezek a szavak jutnak eszébe először a brazil kultúráról.
Brazília büszke soknemzetiségű gyökereire: történelmükben és társadalmukban minden ember és népcsoport fontos szerepet játszik, ezzel is gazdagítva a brazil kultúrát. Bár Magyarországot Brazíliától több ezer kilométer választja el, az itt élő brazil közösség tagjai közel hozzák, szívesen osztják meg szokásaikat a helyiekkel és az ide érkezőkkel, és így színesítik Budapest kulturális életét.
Évente nagyjából 1000 brazil turista látogat Budapestre, a Magyarországon élő brazilok létszáma pedig 1200 fő körül mozog. A legtöbben tanulmányi céllal érkeznek, főként a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram keretében, de sokan munkalehetőséget találnak itt: a legtöbben közülük az IT, a marketing és a szoftverfejlesztési szektorokban helyezkednek el, de akadnak itt élő brazil ügyvédek, mérnökök, tanárok, étterem-tulajdonosok, capoeira- és tánctanárok is.
A brazil kötődésű kulturális kezdeményezések fontos motorja a Budapesti Brazil Nagykövetség. Programjai fő célja, hogy pozitív képet közvetítsen Brazíliáról és a brazil kultúráról az ország iránt érdeklődő magyarok és a Budapesten élő nemzetközi közösség körében. Emellett a portugál nyelv népszerűsítése is fontos számukra: minden évben május 5-én a Portugál Nyelv és a Portugál Nyelvű Országok Közösségének Napja alkalmából a budapesti Portugál és Angolai Nagykövetséggel, a Camões Intézettel, valamint az ELTE Portugál Tanszékével együttműködve konferenciákat és egyéb eseményeket szerveznek.
Antonio de Campos kiállítása (forrás: a Budapesti Brazil Nagykövetség Facebook-oldala)
A nagykövetség több helyi intézménnyel együttműködve rendszeresen szervez kiállításokat különböző témákban. A Fővárosi Állat- és Növénykertben 2022-ben létrejött fotókiállításon Brazília jellemző élőhelyeit, élővilágát, valamint a környezetvédelmet és a fenntartható fejlődést szolgáló brazil társadalmi projekteket mutattak be, de rendeztek kiállítást Antonio de Campos brazil építész és vizuális művész alkotásaiból a FUGA Budapesti Építészeti Központban, valamint a II. világháború során Brazíliában új hazára találó magyar menekültekről a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban és az Erzsébetvárosi Zsidó Történeti Tárban.
Angola, Brazília és Portugália budapesti nagykövetsége a Camões Intézettel és a Kino Café mozival együttműködve 2022-ben negyedik alkalommal rendezte meg a Portugál Nyelvű Filmek Fesztiválját. A programban hat, a közelmúltban készült angolai, brazil és portugál film szerepelt, amelyekkel egy korokon és földrajzi helyeken átívelő utazásra invitálták a nézőket. 2023-ban sem maradt brazil filmek és irodalom nélkül Budapest: az év első felében rendezték meg a Brazil Filmfesztivált, valamint május 18-án mutatták be a brazil irodalom egyik legnagyobb írójaként ismert Machado de Assis regényének magyar fordítását.
A nagykövetségen túl a capoeiracsoportok, valamint a Budapesten található brazil éttermek az itt élő közösség összefogói és egyben a kultúra terjesztői. A 2013-ban indult, majd 2022 júniusában újranyitott Akácfa utcai Corcovado étterem és társalgó az autentikus brazil gasztronómiai élmények mellett változatos programokat szervez: szerdánként brazil táncot lehet náluk tanulni, péntekenként Open Mic zenei rendezvényeket tartanak, vasárnaponként pedig a Brazília nemzeti ételének számító feijoadáé a főszerep. Az éttermet működtető csapat tagjai, Sisi, Ana Suely, Marcele és Viktor, valamint a munkatársaik is különböző etnikai csoportokból származnak, ezzel is az ország sokszínűségét tükrözik. A hozzájuk kapcsolódó Taste Brasil Store a brazil ételek elkészítéséhez nélkülözhetetlen helyi alapanyagokat árul – a célközönségüket egyrészt a Budapesten élő brazilok alkotják, másrészt természetesen mindenki más, aki szívesen készítene otthonában brazil ételeket.
Forrás: az A La Gringa étterem Facebook-oldala
Az Astoria közelében lévő Vitkovics Mihály utcában 2022 májusában nyílt meg az A La Gringa étterem, amelyet Marissa Reisman Vieira azután alapított, hogy a saját lakásába szervezett ebédek és vacsorák egy idő után teltházasak lettek. A fiatal lány Brazíliában élő magyar nagymamája tíz évvel ezelőtt úgy döntött, elindul Magyarországra felkutatni nyíregyházi zsidó rokonságát. Marissa is vele tartott, és végül úgy döntött, hogy Budapesten telepszik le, ahol személyiségével és éttermével az itteni brazil közösség egyik meghatározó alakja lett. Az étteremmel újfajta betekintést szeretne nyújtani a brazil kultúrába: elmondása szerint erős gasztronómiai gyökerekkel bírnak, amelyeket fontos lenne megmutatni a világnak. Brazil vendégeiktől rendszeresen kapják azt a visszajelzést, hogy „pontosan olyan az íze, mint az otthoni ételeknek”, sőt, többször is előfordult már, hogy valaki elsírta magát, mert a hazájukra vagy a nagymamájukra emlékeztette őket valamelyik fogás. A brazil ételek és italok mellett hangulatos belső tér várja az ide látogatókat, valamint gyakran élőzenével is készülnek: négy különböző brazil zenekar szokott fellépni náluk, akik szambát, chorot (a New Orleans-i jazz brazil verziója) és bossa novát játszanak.
A cikk a Birth of a Metropolis című kiadványban jelent meg, amely az Art is Business és a Budapest Brand partnerségével valósult meg a Budapest 150 ünnepi sorozat részeként.
Lásd még:
Velázquez, El Greco, Goya, Murillo, filmhét, irodalom, salsa és tapas
Utazás a New York–Budapest tengelyen
Kínaiak Budapesten – egyre nyitottabbá váló közösség
Ír parádé, zene, pubok és a zöldbe öltözött Budapest
Franciák és magyarok, ha találkoznak – a trikolór két árnyalata
Három Holló Kávéház: ahol a kávé a kultúra
Budapestért rajonganak a németek
Svédek Budapesten: Raoul Wallenberg és az északi együttműködések nyomában
Könyvek, fesztiválok, biciklik: egy csipetnyi Hollandia Magyarországon
Kis közösség – nagy múltú kultúra
Olasz temperamentum Budapest vérkeringésében
Minden kultúrafogyasztó számára komfortos: FUGA
Ahol összeér a múlt a mával: Néprajzi Múzeum
Budapest tereiben járni időutazás
„Olyan zenéket hallhattunk ott, amelyeket addig soha”
„Városi falu” – A legfontosabb nép- és világzenei helyszín
A magyar hangversenyélet és zenei oktatás fellegvára
Unikális kulturális központ a város szívében
Világszínvonalú koncertterem, jazzklub és zenei információs központ egy helyen
„Nagyon kevés olyan helyet találni, mint amilyen Budapest”
– Interjú Mundruczó Kornéllal
Európában nincs hasonló hely – A Gólem Színház
Baruch Spinoza szellemében – A Spinoza Színház
A38: Az egykori kőszállító uszályból lett koncerthajó
Az egyik legkülönlegesebb koncerthelyszín ott található, ahol nem is gondolnád
„Külön kis világ, amely mindig más volt, mint az ország maga”
„A magyar kultúrából táplálkozom”
Q Contemporary – kulturális híd a budapesti Champs-Élysées-n
„Buda és Pest olyan, mintha egyszerre két helyen élnél, de egy városban”
Kassák Múzeum: Álomgyűjtők és kísérleti filmek az avantgárd jegyében
Mixát – kulturális mixerek bázisa a Mikszáth térnél
„Nekem Budapest kisvárosok békés együttélését jelenti”
New York Café: egy szelet magyar irodalom a világ legszebb kávéházában
Budapest Jazz Club – Grammy-díjas óriások fellegvára régi, nyitható tetővel
„Már akkor tudtam, amikor először megláttam, hogy itt kell Wagnert játszani” – Beszélgetés Fischer Ádámmal
Műfajokon átívelő kulturális olvasztótégely, amiért érdemes elhagyni a belvárost
„Bár Budapest európai város, mégis érződik rajta a keleti fűszer”
– Beszélgetés Kőszeghy Flórával
Art Quarter Budapest: sörfőzdéből lett kortárs művészeti központ
Toldi mozi – minden nap olyan, mint egy alternatív filmfesztivál
„Az igazi kihívás mindig festés közben történik”
– Interjú Szűcs Attilával
Szemrevaló galériák Budapesten
„A városnak te vagy a kovásza”
– Street Art Budapesten
Kulturális kalandok kavalkádja a Bartók Béla Boulevard-on
Kávéházi kultúra a magyar irodalom nyomvonalán
Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház, a független alkotók és produkciók befogadója
– A Házban ma már havi negyven-ötven előadást tartanak négy játszóhelyen.
Madaras Gergely a „budapesti arany háromszögről”, ahol minden sarkon akad zenéhez kapcsolható dolog
Magyar Zene Háza – zenés oázis a Ligetben
Trafó – színház a senki földjén
A díva a boldogító igent is az Operaházban mondta ki
– Interjú Rost Andreával
„Azt elfelejtettem mondani, hogy szebb sem lehet”
Budapest, a szórakoztató város
Új lehetőségek a tömegközlekedésben
Budapest a múltból táplálkozik, de a jövőbe tekint
Nyitókép: az A La Gringa étterem (forrás: az A La Gringa étterem)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!